Kto mi gasi światło?!

Zapoznaj się z tą funkcją.
To rozwiąże Twój problem.

@m4r0n
obraz

Musisz wiedzieć co dokładnie za pomocą tego przycisku / przycisków jest włączane… Co jest sparowane bezpośrednio z nim?

Korzystasz z dodatku Zigbee2Mq2ttAssistant? Jeśli tak to tam znajdziesz opcję Bind i Unbind.

button_2_single włącza mi: włącznik TUYA (left i right), żarówki TRADFRI_1000lm i TRADFRI_806lm

INFO: MQTT publish: topic 'zigbee2mqtt/Opple 1', payload '{"action":"button_2_single","linkquality":47}'
INFO: MQTT publish: topic 'zigbee2mqtt/Opple 1', payload '{"action":"","linkquality":47}'
INFO: MQTT publish: topic 'zigbee2mqtt/Opple 1/action', payload 'button_2_single'
INFO: MQTT publish: topic 'zigbee2mqtt/Włącznik TUYA', payload '{"linkquality":47,"state_left":"ON","state_right":"OFF"}'
INFO: MQTT publish: topic 'zigbee2mqtt/Włącznik TUYA', payload '{"linkquality":42,"state_left":"ON","state_right":"ON"}'

button_1_single wyłącza wymienione wyżej urządzenia

INFO: MQTT publish: topic 'zigbee2mqtt/Opple 1', payload '{"action":"button_1_single","linkquality":44}'
INFO: MQTT publish: topic 'zigbee2mqtt/Opple 1', payload '{"action":"","linkquality":44}'
INFO: MQTT publish: topic 'zigbee2mqtt/Opple 1/action', payload 'button_1_single'
INFO: MQTT publish: topic 'zigbee2mqtt/Włącznik TUYA', payload '{"linkquality":47,"state_left":"OFF","state_right":"ON"}'
INFO: MQTT publish: topic 'zigbee2mqtt/Włącznik TUYA', payload '{"linkquality":47,"state_left":"OFF","state_right":"OFF"}'

Jak widać w logach pojawia się tylko informacja o Włącznik TUYA, co też jest dziwne.

Na obrazku z wcześniejszego postu widać, że przycisk nie jest zbindowany.

A jak wejdziesz na ‘Włącznik TUYA’ to jest coś powiązane?

Spróbuj wykonać: zigbee2mqtt/bridge/unbind/ [nazwa urządzenia widziane w zigbee2mqtt]
Nie mam już niestety tej integracji, więc piszę z pamięci.

PS. Tylko po wykonaniu tego polecenia należy wzbudzić tą urządzenie.

Nie mam nic zbindowanego, w ogóle nie korzystałem z tej funkcji.

To może szybciej będzie wykonać Bind tego przełącznika do Koordynatora.
Ogólnie rzecz ujmująć domyślnie powinien on być połączony z nim, a wydaje mi się że w Twoim przypadku jest rozłączony i powiązany bezpośrednio z innym urządzeniem bądź grupą urządzeń.

Raczej nie, bo wykonuje też funkcje, które przypisuje mu w Controllerx, czy w Node-Red.

@Piotr_K zaciekawiło mnie użyte przez Ciebie słowo “Controllerx” :thinking:, nikt więcej na forum o tym nie wspominał. Zainstalowałem i skonfigurowałem na szybko dla przycisku MiJia WXKG01LM i w Dzienniki HA zaczęły się pojawiać wpisy takie same jak u Ciebie - “turned on by Hass.io” :


Zrobiłem kilkanascie testów i wyszło mi, że to akcje z przycisku sterowanego przez Controllerx, np. 2 clicks → Full brightness czyli:

  • żarówka jest wyłączona (wcześniej “nastąpiło wyłączenie przez salon1:przycisk” w automatyzacji HA),
  • później dwukrotne naciśnięcie przycisku wywołuje Full brightness w Controllerx co skutkuje włączeniem żarówki i ustawieniem 100% jasności, wtedy w logach mam informacje “nastąpiło włączenie przez Hass.io.

Możesz to sprawdzić u siebie?

@macek chętnie sprawdzę, tylko za bardzo nie zrozumiałem co. Poniżej wycinki z loga po kliknięciu przycisku drugiego (co powoduje zapalenie) i pierwszego (co powoduje zgaszenie):

button_2_single:
obraz

button_1_single:
obraz

Natomiast gdy wykonam akcję zdefiniowaną w Controllerx, to mam taki wpis:
obraz

Natomiast nie mam w logu w ogóle takich informacji, że jakieś światło zostało włączone przez jakiś przycisk, jak u Ciebie. Dziwne. Nie ma też w nim informacji, że włączyły się żarówki TRADFRI, chociaż pojawia się taka, gdy włączę je innymi przyciskami.

U mnie automatyzacja jest bezpośrednio w HA i nazywa się “salon1:przycisk” żeby było prościej analizowac testy:
w menu Konfiguracja → Automatyzacje mam:
image
dlatego w Dzienniku mam wtedy:

Takiego wpisy w Dzienniku nie mam i na razie nie mogę uzyskać u siebie :frowning:, testy trwają …

Moim zdaniem masz, tylko po polsku jest to dłuższa fraza nastąpiło włączenie przez Hass.io
(jeżeli miałeś na myśli to by Hass.io)

Zamieniłem na angielski i mam, tak jak oczekiwałem, w Logbook:
image

czyli to nie to samo co u Ciebie by Hass.io.
A to
image
gdzie jest u Ciebie w HA?
Ten wpis u Ciebie napewno pochodzi z Dziennika ze starej wersji HA:
image
Wg mnie to sie różni.

No to niezłe jaja, bo wszedłem znów w logbook, sprawdziłem po godzinie to samo zdarzenie i teraz mam:
obraz

@Piotr_K musimy przełożyć sesje TeamViewer na jutro

@artur ja też dziś zarobiony po pachy

Wczoraj dotarł do mnie omawiany w tym temacie włącznik opple. Nigdy wcześniej nie był używany w moim HA, po sparowaniu w deconz okazało się, że jeden z przycisków wyłącza gniazdko Blitzwolf SPH13, następny ściemnia mi żarówkę xiaomi (zigbee) o 50 % a kolejny tą samą żarówkę rozjaśnia do 100%. Zaznaczam, że wspomniane wyżej przyciski nie były programowane - żaden z sześciu przycisków nie był programowany czy też wykorzystywany w automatyzacjach. Mówiąc krótko czary mary.
Usunąłem, sparowałem ponownie - to samo.
Usunąłem z deconz dodałem do z2m i objawy powyżej opisane nie występują.

Wynikałoby z tego, że w deconz są “jakieś wspólne akcje” dla “grupy urządzeń” albo coś w Controllerx bo opisane przez Ciebie automatyzacje to defaultowe akcje w tym oprogramowaniu.

@Piotr_K Tobie rozwiązanie podane przez @rafkan też pomogło? Czy robimy ta sesję zdalną?

@artur Nie mam conbee, więc nie mogę usunąć z deconz :slight_smile: Jeżeli będziesz miał nadmiar czasu na tę sesję, to chętnie, ale nie śmiem od Ciebie tego wymagać :slight_smile: Obawiam się jednak, że te czary nas przerosną.