Licznik impulsów z licznika energii

Może można, ale kwestia resetowania jest dawno rozwiązana w ESPHome np.

1 polubienie

Cześć, czy możesz wrzucić to co wpisałeś w xxx.yaml w ESPHome dotyczące tego Wemosa. Mam to zrobione, ale albo coś nie tak trybi, albo coś źle wpisałem, mam jakieś dziwne informacje.

Pewnie. Poniżej cały plik xxx.yaml w ESPHome. Obecnie nie używam już licznika ORNO tylko innego, więc musisz ustawić sobie inny mnożnik. U mnie zliczanie impulsów okazuje się średnio dokładne, więc z tym mnożnikiem musiałem pokombinować, żeby HA pokazywał zużycie zbliżone do wskazań licznika. “Offset” to liczba, od której ma zacząć naliczać stan licznika.

esphome:
  name: licznik_energii
  platform: ESP8266
  board: d1_mini

wifi:
  ssid: "nazwa_sieci"
  password: "hasło"

  # Enable fallback hotspot (captive portal) in case wifi connection fails
  ap:
    ssid: "Licznik Energii Fallback Hotspot"
    password: "hasło"

captive_portal:

# Enable logging
logger:

# Enable Home Assistant API
api:
  password: "hasło"

ota:
  password: "hasło"

sensor:
- platform: pulse_counter
  pin: D6
  unit_of_measurement: 'W'
  name: 'Aktualny Total'
  accuracy_decimals: 0
  filters:
    - multiply: 50

  total:
    unit_of_measurement: 'kWh'
    name: 'Licznik Energii'
    accuracy_decimals: 2
    filters:
      - multiply: 0.00084463
      - offset: 7805

Dzięki Ci za info, proszę podpowiedz mi jeszcze z czego to wynika.

Tym mnożnikiem zamieniasz ilość zliczonych impulsów w czasie jednej minuty, na Watty. Przykładowo Wemos zliczył 34 impulsy przez minutę: 34 x 50 = 1700 Watt. Tyle pokaże Ci HA w aktualnym poborze prądu. Jak chcesz mieć wskazania w kW musisz ustawić mnożnik na 0,05. Najlepiej popatrz na aktualne wskazania licznika w rozdzielnicy i tak ustaw mnożnik żeby HA pokazywał tak samo (np. 48 albo 53…).

OK, czyli jeżeli według mojego licznika 800 impulsów to KWh, czyli wychodzi mnożnik 75, ale warto jeszcze porównać co jest w rzeczywistości do tego co pokazuje licznik. Dobrze rozumuję ?, jak nie to proszę popraw mnie.

Tak. Powinieneś wpisać 75. Tylko, że u mnie powinno być 60 ale jakoś 50 lepiej się pokrywa ze wskazaniami licznika… Nie wiem czemu, albo mam kiepski licznik i impulsy źle idą albo Wemos coś źle odbiera… nie wiem. Jeżeli chcesz widzieć w HA nie tylko aktualny pobór prądu, ale też stan licznika, to musisz również ten drugi mnożnik poprawić. Ze stanem licznika miałem jeszcze więcej zabawy, bo po kilku dniach zawsze mi się rozjeżdżał i doszedłem już do absurdalnych ilości miejsc po przecinku, żeby w miarę się to pokrywało :slight_smile:

Dziękiuję za wyczerpujące odpowiedzi. Będę się przyglądał licznikowi i spróbuję zsynchrinizować HA ze stanem. Jeszcze raz dzięki.

Kolego, a mozesz wyjaśnić na podstawie czego wyswietla Tobie napięcia na wszystkich 3 fazach skoro masz tylko jedno wyjście impulsowe z ORNO OR-WE-520? :smile:

@bellamy Z całą pewnością nie z licznika impulsów…

Na NodeMCU z wgranym oprogramowaniem Tasmota mam podłączony czujnik magnetyczny który zlicza impulsy z wodomierza, za pomocą platform: template zamieniam impulsy na m3.

      - platform: template 
        sensors:
          zuzycie_wody:
            friendly_name: 'Zużycie Wody'
            unit_of_measurement: 'm3'
            value_template: "{{ states('counter.ilosc_obrotow_wodomierza') | float * 0.001 | round(3) }}"

Dodatkowo chciałem aby zbudować sesnor który będzie w stanie ON w momenckie kiedy woda “płynie”

template: - trigger:
      platform: state
      entity_id: switch.licznik_woda_impulse
      from: "off" 
      to: "on"
    binary_sensor:
      - name: "Trigger Licznik Wody"
        state: "{{ true }}"
        auto_off: 6 

Pomysł polega na tym, że gdy leci woda z kranu w np. pod prysznicem aby zablokować wyłączenie światła, koncepcja nie do końca działa ponieważ:
image

Jakieś pomysły :slight_smile:

Jak często dostajesz impulsy z licznika przy normalnym użytkowaniu?

A to różnie bywa jak kran jest odkręcony na całe to ok 6s, ale potrafi się zatrzymać na ON:

Czy wydłużenie auto_off np. do 10 nie poprawia działania?

Próbowałem 10, 15 i 20 ale za każdym razem przechodzi w OFF i wraca do ON.

@arnie280
Gdy wklejasz kod (jakikolwiek, ale w szczegołności YAML) na forum NIGDY nie używaj do tego cytowania, zamiast tego stosuj OSOBNE linijki z trzema odwrotnymi apostrofami PRZED i PO wklejce z kodem.

Zobacz jak zedytowałem posta wyżej (i sprawdź czy moje poprawki nie rozpieprzyły kodu).

Każdy impuls tworzy osobny “proces” , trudne do obejścia w HA.
Zastanów się nad zastosowaniem timer

Jakaś podpowiedź niestety nie wiem jak powiązać binary_sensor z timer’em.

Nie dam Ci gotowca bo takie automatyzacje robię w NR. Więm mniej/więcej jak to powinno wyglądać w HA ale tak samo jak Ty musiałbym doczytać i potestować.
Potrzebujesz dwie automatyzacje. Jedna wyzwalana zmianami wejścia impulsowego, która startowałaby timer i ustawiała binary_sensor.
Druga wyzwalana odliczeniem czasu przez timer, która resetowałby binary_sensor.

Jak to nie problem to poproszę przykład w NR, mam w NR trochę automatyzacji ale to nie moja liga.