Licznik Metrona Polska Epico + esp8266 + CC1101

chciałbym zaciągnąć informacji czy za pomocą esp8266 + CC1101 jest mozliwość odczytu wodomierzy firmy Metrona Polska model Epico

karta katalogowa
https://metrona.pl/wp-content/uploads/2023/03/metrona-karta-katalogowa-EPico.pdf

na ta chwile mam esp8266 z wgranym esp home i co dalej?
czy musze sie zglosić do spoldzieni o klucze deszyfrujące a moze sygnał nie bedzie kodowany? niewiem jak sie za to zabrać proszę o podpowiedzi, dzieki

A CC1101 masz (najlepiej gdy to wersja dedykowana na 868MHz)? Bez radia dedykowanego dla 868MHz ESP8266 nie dysponuje odpowiednim odbiornikiem.

Czy się da odebrać? - na podstawie danych katalogowych nie jestem w stanie zgadnąć, ale eksperyment to podstawa.

Tego też z góry nie wiadomo, teoretycznie sygnał powinien być szyfrowany unikalnym kluczem, praktyka pokazuje, że bywa różnie.

Jeśli masz ma myśli rozwiązanie przygotowane przez @_Szczepan to jest dedykowany wątek na ten temat, więc go intensywnie poczytaj

tak mam CC1101 na 868 MHz

rozwiązania jeszcze nie mam, to moje pierwsze podejscie do tematu, moze ktoś sie podłączał pod te licznik? chyba jest dość popularny w PL/

dzieki za link, przeczytam :slight_smile:

Może i popularny, ale jeśli komunikacja opiera się na jakimś niestandardowym protokole, to być może nikt go nie podsłuchuje. A szybkie googlowanie dało mi takie rezultaty

  1. komunikacja niby zgodna z ich podzielnikami ciepła
  2. a issue związane z podzielnikami wygląda tak
    Suport for heat cost allocators Metrona telmetric star · Issue #205 · wmbusmeters/wmbusmeters · GitHub

Więc po prostu spróbuj nasłuchiwać, jeśli protokół jest standardowy to odbierzesz jakieś telegramy.

1 polubienie

okazalo się ze dokladne oznaczenie licznika to DE-11-MI001-PTB005

i znalazlem taki temat

czyli jak dobrze zrozumiałem to da rade odczytać? sory za trywialne pytania

edit
DE-11-MI001-PTB005 to chyba numer jakies normy a nie model

Nic z tego issue ostatecznie nie wynikło - gość który szukał pomocy napisał, że nie ma czasu, bo jest zajęty czymś innym, więc dla mnie to ani potwierdzenie, ani zaprzeczenie.

Wszystko w twoich rękach, zauważ że on tam używał tunera SDR (więc być może będziesz musiał rozkodowywać telegramy w wmbusmeters, a nie na poziomie ESP), ale najpierw nasłuchuj eter i złap jakieś telegramy, dopiero potem można myśleć czy się da i jak je odkodować…

1 polubienie