Licznik wody (itron aquadis +) + nakładka aiut apulse-w

Witam forumowiczów:)

Od dłuższego czasu zastanawialem się czy dam radę ogarnąć temat i podjąć wyzwanie zaimplementowania do mojego HA zdalnego odczytu liczników mediów no i zaczynam walczyć… O ile dla energii elektrycznej ugryzę temat poprzez Shelly 3em to pozostałe media typu woda i gaz już niekoniecznie będzie to taka prosta droga do przejścia dla mnie. Dziś zajrzałem do skrzynki z wodomierzem a wiedziałem że miejskie wodociągi zamontowały jakiś czas temu moduł do zdalnego odczytu danych bodajże razem z licznikiem i trochę się zmieszalem bo ujrzałem coś takiego ;

Odczytałem że model wodomierza to “itrón aquadis +” jak tutaj: https://www.itron.com/pl/solutions/product-catalog/aquadis-dn15--dn20 i ma on dołożony niniejszy moduł do zdalnej transmisji danych : APULSE-W - AIUT. W związku z tym nasuwa mi się pytanie czy wogóle cokolwiek jestem w stanie zrobić a jeśli tak to co…, aby dokonać zdalnych odczytów i żeby dane spływały do mojego HA ? Pozdrawiam

Wygląda jakby miał port optyczny. Może jest zgodny z IEC62056-21? Musiał byś mieć taką głowicę do odczytu (gotowe na Aliexpres ~120 PLN, albo samoróbka za ~4PLN) i spróbować coś nadać/odczytać.

Radiowego sposobu odczytu dla tego wodomierz nie znam – wygląda że to LoRa, więc mój komponent odpada odpada.

Apulse W to LoRa.

Optoport to niestety własny protokół producenta, służy wyłącznie do celów serwisowych.

Urządzenia LoRa łączą się z konkretnymi bramkami, raczej marna szansa podłączyć się do tego “równolegle” i coś odczytywać.