Licznik wody ZENNER POLSKA RP T 94 223 + ESP32-CAM + integracja z HA

Zupełnie nie na temat, ale masz rację - tak się dzieje, wynika to ze sposobu parowania tych żarówek z chmurą (a konkretnie wykrywania ich przez aplikację mobilną w sieci przez SSDP), problem który wspomniałeś można obejść wyłączając sieć WiFi 5GHz w telefonie (chodzi o to, że telefon i urządzenia IoT muszą być na tym samym Access Poincie = w tym samym fizycznym segmencie sieci by parowanie się udało) oczywiście można wyłączyć AP 5GHz. Ten sam numer mamy gdy obie sieci (2.4 i 5GHz) mają ten sam SSID - zdecydowana większość smartfonów preferuje połączenie 5GHz - rozwiązanie tak samo: albo wyłączasz 5GHz w telefonie albo AP.
Czasem idealnie identyczne objawy daje izolacja klientów bezprzewodowych na AP (musi być wyłączona, w przeciwnym razie 2 klienty sieci bezprzewodowej, którymi są telefon i żarówka czy tam jakiś inny IoT nie będą mogły się porozumieć, to jest tak swoją drogą ustawienie typowo “hotelowe/korporacyjne” i w domu odradzam, bo rodzi tylko takie właśnie problemy).
To akurat nie zależy za bardzo od producenta sprzętu i zdarza się na sprzęcie niemal dowolnego producenta.
Chciałbym powiedzieć “podziękujmy Tuya”, ale inni producenci sprzętu IoT (o dziwo są tacy :stuck_out_tongue: ) też często stosują podobne rozwiązania i powstają z tego identyczne problemy, bo mają to samo podłoże (chociaż znam i takich, którzy potrafili się ogarnąć z parowaniem bez konieczności używania apki mobilnej i wtedy taki problem nie istnieje).


Ale powyższe z tym wątkiem nie ma wiele wspólnego - po prawidłowym skonfigurowaniu WiFi to specyficzne firmware ESP połączy się ze wskazaną siecią 2.4GHz, a co dalej to już zupełnie inna kwestia.
Będą logi = będziemy myśleć.

OFF TOPIC
Swoją drogą mamy taki standard (którego “sprawcami” są autorzy HA i ESPHome) umożliwiający konfigurację WiFi innymi metodami (szkoda, że nie jest zaimplementowany w tym projekcie) m.in. za pomocą połączenia szeregowego, dzięki któremu mamy tu wykorzystywaną “konsolę”

Muszę dorwać mniejszą kartę niż 32GB, to po pierwsze.

Program użyty, karta jest chyba ok.

Te logi były zrobione już po tych trzech krokach (3 kroki - plik, dane uwierzytelniające i restart klawiszem w web-UI).

A może coś trzeba wcisnąć na ESP32 ? w trakcie lub po flashowaniiu ?

Dla spokojności wyłączyłem 5G - bez zmian.

Jeszcze później spróbuje całą operację przeprowadzić na Win10.

Na Win10 taka sama sytuacja. Znalazłem kartę 16GB, również bez zmian.

Aż sam dzisiaj spróbuje to uruchomić🙂
Chodzi mi po głowie pomysł aby sprawdzić czy nie da się tego użyć do otwierania bramy na podstawie nr rej.

Moin zdaniem się nie da. Może przy użyciu jakiejś wypaśnej optyki z zoomem ale wówczas dochodza inne problemy. Ilość pikseli z tablicą rejestracyjną w kadrze i rozdzielczość matrycy eliminuje ESP32 cam z takiego zastosowania. Z paru metrów zwyczajnie ta tablica będzie ciemniejszą plamą na tle auta.

@angler …pracuje w firmie, która instaluje systemy wykrywania wykroczeń na przejazdach kolejowych, mam na to inne spojrzenie😉
Myślę,że bardziej się da niż nie.
Muszę najpierw zobaczyć jak wygląda obraz z takiej kamery

1 polubienie

Czekam na nowy temat, w takim razie. Na zajawkę implementacja tozpoznawania tablic pojazdu:

No z tego co w nich jest to podejrzewam, że raczej przed…
Log urywa się po tym jak się podłączyłeś makiem do AP wystawionego przez ESP.
Po wykonaniu konfiguracji wstępnej (tych 3 kroków: wgranie zipa, konfiguracja sieci i restarcie z poziomu softu) one powinny wyglądać zdecydowanie inaczej.

Przed - tak - musisz wprowadzić ESP w tryb flashowania i najwyraźniej robisz to poprawnie

W trakcie - NIE (broń boże!!! NIE)

Po - NIE, ale jeśli sprzęt by nie wystartował samodzielnie po flashowaniu to wciskasz guzik Reset (RST) lub odcinasz na chwilkę od zasilania,
ale UWAGA, w żadnym z dalszych kroków już NIE resetujesz sprzętowo, ani NIE odpinasz zasilania (no chyba, ze się zawiesi na amen, ale wtedy masz pewność braku sukcesu).
Tu jeszcze raz przypomnę - skrypt instalacyjny rozpoczyna pracę dopiero po wduszeniu przycisku ekranowego w kroku 3. i te procedury trwają przynajmniej kilka minut i wiążą się z dwoma restartami ESP (które odbywają się automatycznie)

W ogóle to na końcu wszystkiego, jeśli się nie uda, to powinna migać dioda LED w celach diagnostycznych (i ten temat zupełnie umarł, bo ani razu nie doszliśmy do końca diagnostyki…)

Wszystkie kody, które można zobaczyć na LEDzie są tu (nie wszystkie są błędami przykładowo 8+2 nie jest błędem tylko informacją, że jest uruchomiony AP w trybie konfiguracji, nie ma kodu 4+0 więc pewnie pisałeś o 4+4 to brak plików konfiguracyjnych)
https://jomjol.github.io/AI-on-the-edge-device-docs/StatusLED-BlinkCodes/

To się nie uda na bazie tego projektu - czas analizy obrazu sięga kilku minut (dlatego dla prostych liczników zalecana jest redukcja rozdzielczości pracy kamery), a samochód musiałbyś za każdym razem zaparkować idealnie w tym samym miejscu :smiley:

Nie wiem; pierwszy test zapisu z poziomu ESP (jak rozumiem na tej karcie) był udany, co potem nie wiem, bo ten ostatni log urywa się przed wgraniem ZIPa.

Tak, taki wynik jak na zdjęciu potwierdza, że karta jest sprawna, po jego wykonaniu należy ją sformatować.

Generalnie to się da, bo to już robiłem (w ramach eksperymentu, tylko obraz był przetwarzany w chmurze), obraz z kamery jest beznadziejny, nie odbiega jednak bardzo od kamer monitoringu sprzed 20 lat :stuck_out_tongue:
Jest jeszcze jedna kwestia - obiektyw jest zintegrowany z przetwornikiem, więc prawdopodobnie musiałbyś dokupić wersję kamery z “teleobiektywem”, tak poza konkurencją to z modułem powinny być kompatybilne też kamery na przetworniku OV5640 (które są powiedzmy o generację lepsze od OV2640), kamery muszą być dedykowane dla modułu ESP32-CAM ze względu na specyficzne złącze ZIF (niekompatybilne z kamerami dedykowanymi dla RPi Zero).
Chciałem znaleźć jakieś przykładowe obrazki, ale chyba nic mi nie ocalało albo schowałem je sam przed sobą :stuck_out_tongue: (można generalnie wykorzystać integrację kamery w ESPHome - mimo niskiego klatkażu do rozpoznawania to w zupełności wystarczy, chociaż widziałem i inne projekty typowo związane z AI).

Nie jest tak tragicznie, testy robiłem w rozdzielczości osiągalnej dla ESP-CAM oczywiście samochód z tablicą w odległości do kilku metrów.

To może w końcu ktoś będzie w stanie pociągnąć OPa za palec mając przed oczami jak działa aktualny kreator (podejrzewam, że systematycznie jest pomijany jakiś krok dla nas oczywisty), ja powoli szykuję się do roboty.

To w takim układzie nie wiem w jaki sposób wyciągnąć logi na koniec procesu.

No właśnie nie dotykam ESP przed flashowaniem czy też wgrywaniem pliku konfiguracyjnego na kartę. Nic nie wciskam.

Dokładnie tak się dzieje. Restarty można zauważyć po chwilowym zaniku sieci rozsiewanej przez ESP.

Na końcu nic się nie zmienia w częstotliwości migania diody, a powinno.
ESP zamiast próbować podłączać się do wifi wskazanego w pliku konfiguracyjnym dalej rozsiewa swoją sieć.
Dioda miga: 8 x szybko - sekunda przerwy - 2x szybko itd.

Nie jest to na pewno 4+4, tylko 8+2 jestem tego pewny. Wygląda na to, że ESP32 cały czas jest w trybie konfiguracji - rozsiewa tez swoją sieć.

Po całej procedurze, gdy otworzę kartę sd to w pliku wlan.ini są zapisane dane mojego ssid i password. Także konfiguracja chyba jest przyjęta, tyko nie chce wyjść z tryby konfiguracji.

Probowałem też na 16GB, bez skutku.

Dobra propozycja, inaczej jest jak się ma pulpit przed oczami, a najlepiej zdalnie :wink:

Możliwe, że się nie da w ten sposób (ja bym po prostu wykorzystał zwykły terminal szeregowy, pod windows putty, a na maku nie pamiętam co użyć - chyba terminal systemowy, ale pewien nie jestem, w każdym razie da radę się obyć i bez putty, tylko nie pamiętam w czym masz porty usb, a w czym ich nie masz).

Nie będę się odnosił do kolejnych paragrafów - możliwe, że karta jest niekompatybilna kod 8+2 nie jest błędem
jeśli za pierwszym razem wgrałeś właściwego zipa (remote_setup) i mimo to nie działa, to po drugim restarcie gdy się okazuje że nadal wystawia AP możesz spróbować dograć device__update (bez kasowania zawartości karty), ten zip jest przeznaczony dla działających instalacji do ich aktualizowania, ale może jakimś cudem podstawowy plik ma jakieś braki.

W ogóle to brakuje też informacji co w ogóle powstało na karcie po tych 3 krokach. (nie wiem ile w ogóle czasu pracuje skrypt instalacyjny, ale jeśli odstawiłeś go w spokoju chociaż na pół godziny, to nam pokaż co powstało na karcie i sprawdź czy konfiguracja sieci jest prawidłowa)

Tu w ogóle przyszło mi coś istotnego do głowy - może SSID i/lub hasło do swojego WiFi masz z wykorzystaniem znaków, które tam się nie powinny znaleźć (np. spacje)

Być może każda z tych kart, które użyłeś jest niewłaściwa (z jakiegoś powodu nie wiadomo jakiego - niekompatybilna albo niesformatowana?)

A najgorzej zdalnie

W tym przypadku są jakieś specjalne wymagania ? spacji nie mam, ale znaki specjalne są.

Później pokaże jakie będą foldery. Raczej tak długo nie czekałem (30 min), ale to też przećwiczę.

Zrobię to.

Zainstalowałem :slight_smile:

  1. Z przeglądarki w Windows.
  2. Kartę 8GB sformatowałem w win za pomocą “SD Card Formater”
  3. Karta od początku cały czas w slocie. Nie ma to znaczenia bo instalacja przygotowuje kartę sama.

Ponieważ nie mam programatora zrobiłem to przez przejściówkę USB<> RS (TTL)
Dałem zasilanie 3.3V, po tej operacji i resecie moduł wpadł w bootloop.
Wgrywałem kilkukrotnie bez kasowania niczego na karcie i ESP
Jak się okazało brakował “prądu” dla uruchomienia WiFi
Zasiliłem z 5V i od razu pokazała się sieć "All … "
4. Połączyłem się z tą siecią
5. dograłem remote_setup i w następnym kroku ustawiłem SSID Pass.
6. reboot
7. W logach dostałem IP
8. Połączyłem się z przeglądarki pod te IP i pokazała się stonka do dalszej konfiguracji - jest obraz kamery - samo się nie przeniesie na nowe IP więc nowy adres trzeba znać.

Uwagi
1.Można programować ile się chce razy - kreator czyści wszystkie dane i nie ma potrzeby robić tego na zewnątrz.
2.Dobre zasilanie z zasilacza - a uzyskane ip odczytać z routera.

@azak43… skoro masz windows to zrób całość z niego

Cały proces trwa kilka minut… na pewno nie 30

2 polubienia

Po reboocie, dioda w esp zmieniła częstotliwość mrugania ? ESP32 przestało rozsiewać sieć ?

Czewona gaśnie, biała gaśnie.
Po połączeniu się z kreatora konfiguracji obie się zapalają.

Tak… i tak ma być. Sieć widoczna jest chyba tylko wtedy gdy nie podłączy się do lokalnego WiFi… tak przynajmniej jest w innych systemach na ESP. Skoro się wyświetla to znaczy, że się nie połączył.

gdzie to logi znaleźć.

To co leci w konsoli, z reguły jeden z końcowych wpisów … w ruterze też można sprawdzić podłączonych klientów.

U mnie nigdy to nie działało na 3.3V tylko na 5V, sprawdź schemat modułu.
(doczytałem, że zmieniłeś zasilanie i działa -to info dla @azak43 )
“Programator” czy też płyta-matka powinna zapewniać właściwe zasilanie z USB

Czyżby instalacja się w pełni udała, tylko o tym nie wiedziałeś?

Prosty skanerek sieci dla Windows

ja się Ciebie pytałem czy przestała rozsiewać :slight_smile: u mnie rozsiewa bez przerwy, do końca.

Nie mam… więc radziłem sobie jak mogłem, bałem się o napięcie na TxD,RxD
Znalazłem obejście na dużą kartę.
Sprawdziłem SDXC 64GB extFat i esp jej nie rozpoznaje.
W win usunąłem oryginalny wolumin, założyłem nowy rozmiarze 8GB i sformatowałem jako Fat32.
Po włożeniu do CAM dokończyłem instalację bez problemu.

No to konfiguracja się nie udała, karta WiFi w ESP (w tym projekcie i wielu innych) działa albo w trybie AP, albo jako klient, skoro jest AP to nie udało się połączanie z siecią WiFi (prawdopodobnie, przyczyny nie znamy, bo logów brak)

Rozwiązanie “póki co” - zmień SSID sieci na taki złożony wyłącznie z liter (i ewntualnie cyfr), to samo odnośnie hasła - bez spacji i znaków specjalnych (niektóre są dopuszczalne, ale z punktu widzenia eksperymentu to konieczność by się pozbyć wszystkiego co może wykraczać poza zdrowy zestaw znaków), szyfrowanie WPA2, hasło=klucz co najmniej 8 znaków (optymalnie aby nie było zbyt długie, więc te 8 znaków wystarczy).

PS obejście na duże karty istnieje też inne (i pewnie też zadziała)
ale nie mam teraz czasu

Log ostatni mam cały. Nie mogę tu wrzucić bo pliku .txt nie przyjmuje.
Skopiować też nie, bo ma za dużo znaków.

esp-web-tools-logs (6).txt.zip (23,6 KB)

Poszedł spakowany, zerknij proszę .

Zmieniłem ssid i pass na bardzo proste bez żadnych znaków sp. , same litery i cyfry, także nic to nie dało, normalnie jakaś masakra.

log z tej operacji:

esp-web-tools-logs (10).txt.zip (24,2 KB)