Licznik wody ZENNER POLSKA RP T 94 223 + ESP32-CAM + integracja z HA

Koledzy, jest szansa na pomiar przepływu wody w liczniku ZENNER POLSKA RP T 94 223.
Jest on zamontowany u mnie od kilkunastu lat.
W chwili obecnej nie mam możliwości na dołożenie swojego licznika.

Nie tyle zależy mi na dokładnym pomiarze, ale o informacji o przepływie i szybkości przepływu wody w przypadku awarii sieci w domu (ogrodzie itp).
Może ktoś się spotkał z takim urządzeniem, najlepiej bez konieczności integracji w instalację wodną , który można zintegrować z HA ?

Ktoś się spotkał. Było o tym na forum parę razy.

Trochę dziwne, że tyle lat jest zamontowany (bo legalizacja jest ważna bodajże przez 5 lat, a przedłużenie legalizacji najczęściej jest wykonywane przez wymianę).

To może straciłem rachubę :slight_smile: i jest krócej .
Oprócz kamerki nie ma innego sposobu ? bo ta opcja jest chyba mocno skomplikowana, przynajmniej tak mi się wydaje.

No jest inna opcja - wstaw własny licznik za tym licznikiem dostawcy wody, wtedy możesz wybrać jakiś z interfejsem, który się z czymkolwiek, jakkolwiek da zintegrować w inny sposób (wybierz licznik mający sprzęg optyczny i/lub magnetyczny zamiast ostatniej wskazówki liczydła + do tego konstrukcja DIY lub jakaś fabryczna nakładka - można czasem dostać używane z zużytymi ogniwami, byli tacy co przywrócili je do życia).

A nie sorry wykluczyłeś taką możliwość…

Wracając do tematu - nawet nie wiedziałem, że projekt jest teraz już tak łatwy do uruchomienia - flashowanie z przeglądarki
https://jomjol.github.io/AI-on-the-edge-device/index.html

to kolejny fajny projekt, który ostatnio ma doskonałą dokumentację
https://jomjol.github.io/AI-on-the-edge-device-docs/Installation/#remote-setup-using-the-built-in-access-point

W sumie najtrudniej kupić moduł deweloperski, który działa (ja to odpalałem daaawno temu na ESP32-CAM obrandowanym jako Ai-Thinker).

Można zaryzykować i kupić taniej w ChRL albo drożej i w jakimś polskim sklepie, który się poczuwa do wsparcia, ten sklep był tu wychwalany
https://sklep.msalamon.pl/?s=esp32+cam&post_type=product&dgwt_wcas=1
więc się ewentualnie przekonasz czy faktycznie to tak dobry sklep, podejrzewam, że wersja “z programatorem i zewnętrzną anteną” będzie OK, możesz popytać sprzedawcę o sprzęt pod kątem tego projektu.
Oprócz tego potrzebna karta TF (micro-SD) o niewielkiej pojemności (2GB-4GB w zupełności wystarczy, wręcz warto nie używać większych pojemności)

To zależy na ile czujesz się mocny? Jeśli wystarczy tylko wykrywanie przepływu, to wystarczy zastosować czujnik odbiciowy, który wykryje obracanie się centralnego kółka. Obok niego jest otwór w którym również pojawia się białe pole.
https://allegro.pl/oferta/modul-czujnik-odbiciowy-optyczny-tcrt5000-lm393-ir-12413338938
Używałem go kiedyś do wykrywania obracania się licznika gazowego, ale mnie z tym pogonili :wink:

Inne wyjście to zastosowanie przepływomierza, coś na wzór
https://allegro.pl/oferta/g3-4-cala-przeplywomierz-wody-licznik-czujnik-14402921004

W necie jest dużo projektów elektroniki, więc coś się znajdzie.

PS. Dodam jeszcze gotowca… trzeba poczytać o systemie bo to chyba jest dość drogie i chyba wymaga bramki.

Ktoś to nawet zintegrował z HA

… ale najlepiej “wymyśl” coś aby wymienili Ci licznik z nakładką radiową.
Prędzej lub póżniej muszą to zrobić, więc po co inwestować.

1 polubienie

Odnośnie inode to na innym forum pomagałem (z sukcesem) kiedyś komuś w integracji tego za pomocą… ESP32 (projekt bramki/proxy BLE nieco inny od ESPHome Bluetooth Proxies), chodziło wtedy nie o typową instalację HA/HAOS, a o bramkę AIS (system ID “trochę DIY” na bazie HA), gdzie nie ma obsługi BLE (a przynajmniej wtedy nie było), ale z normalnym HA wyposażonym w dongla BT/BLE też się chyba ostatnio daje integrować (myślę, że @macek wie coś więcej, bo miałem odkupić ten sprzęt, ale zrezygnowałem, a zdaje się, że on odkupił ten egzemplarz, wprawdzie w wersji dla licznika energii, ale technologicznie to wszystko to samo, liczniki energii elektrycznej też wymieniają :smiley: ).
Integracja za pomocą komponentu niestandardowego passive-ble-monitor
(nie wiem czy jest już obsługa natywna inode w HA w integracji Bluetooth, chyba jeszcze nie).

Jakkolwiek inode wymaga licznika ze sprzęgiem optycznym lub magnetycznym, a ten starutki mechaniczny licznik moim zdaniem nie posiada ani jednego (widać że nie ma optycznego, bo to specyficzna tarcza zamiast ostatniej wskazówki), ani drugiego (moim zdaniem to za stara konstrukcja).

PS Zbudowanie czujnika optycznego ogarniającego detekcję kręcenia się wskaźnika przepływu (też o tym pomyślałem, ale że nigdy nawet nie podszedłem w ten sposób do takiego tematu, to nie chciałem tego sugerować) wydaje mi się trudniejsze od odpalenia tego projektu na bazie ESP32-CAM.

To akurat prawda, ale iNode jest też w wersji z odbiciowym ( przynajmniej tak jest w opisie)

Dostępny w dwóch wersjach: z fototranzystorem (do liczników energii elektrycznej), czujnikiem pola magnetycznego lub odbiciowym (np. wodomierzy).

Widzę, że to nie tak prosty temat, przynajmniej na moje siły.
Z tego co poczytałem, to przypadku mojego licznika najlepszym rozwiązaniem na chwilę obecną byłby czujnik odbiciowy. W przypadku iNode byłby to koszt ok. 400-500 zł razem z ich bramką Lan. I dochodzi jeszcze problem z integracją tego z HA.

Chyba, że zrobić takie urządzenie we własnym zakresie. W takim przypadku musiałby ktoś mi to odpłatnie zrobić.
Czy czujnik odbiciowy przy moim liczniku zliczałby pobór wody ? czy raczej byłaby tylko informacja, że jest zużycie ?

Inna sprawa, to dowiedziałem się, że wiosną w tutejszych wodociągach był ogłoszony przetarg na zakup wodomierzy z odczytem zdalnym - radiowym, także jest szansa, że będą wymieniane.

edit.

Jest szansa, że czujnik odbiciowy współpracowałby z licznikiem impulsów Zamela LIW-01 ?

Po to jest :slight_smile:
Ale biorąc pod uwagę Twoją niechęć w dłubania w elektronice trzeba użyć innego czujnika (niż ten z wcześniejszego załącznika)

Ten czujnik uwzględnia wymagania zasilania i sterowania wejściem dla Zamela.
Jeśli jesteś w stanie zaryzykować i go kupić, możesz wypróbować jego działanie bez kupna licznika.
Czy rozpozna wirującą strzałkę tego nie wiem - nie spróbujesz to się nie dowiesz :wink:
Może być trochę zabawy z precyzyjnym ustawieniem tego nad licznikiem.

Moim zdaniem wyrzucanie kasy w błoto, sprzęg optyczny w tego rodzaju mechanicznych licznikach jest realizowany nie bez powodu w postaci pół-czarnej/pół-lustrzanej tarczy (czasem konstrukcje są minimalnie inne, np stosunek 1/2 na 2/3 lub wskazówka i lusterko na tej samej tarczy)
images1
images1
images1

bo śledzenie mało kontrastowej wskazówki jest niemal niemożliwe w prosty sposób (dopiero rozwiązania oparte na AI jak to, które podlinkowałem na początku zaczęły sobie dobrze radzić z odczytem wskazań skierowanych do człowieka).


Po pierwsze bramka nie jest niezbędna, po drugie sam transmiter używany mogłem kupić za 50zł (i to myślę że jest realna cena za używkę), z racji technologii BLE niestety to jest rozwiązanie najsensowniejsze dla kogoś, kto ma HA w pomieszczeniu z licznikiem (można użyć bramkę - samoróbkę na bazie ESP32, jakkolwiek to raczej dla zaawansowanych użytkowników HA/ESPHome).

Moim zdaniem inode nie da rady z tak starym licznikiem (nie dedykowanym do integracji z układem zliczającym)


To jesteś z góry skazany na niepowodzenie - konstrukcje prototypowe są zawsze wielokrotnie droższe od rozwiązań produkowanych masowo.
Już wiele razy widziałem takie kalkulacje: “części kosztują 90zł, to dam ci 100zł i mi to zmontujesz” (wtedy zastanawiam się czy ktoś głowy z d… nie pomylił), najbardziej zabawne są propozycje by ktoś zaprojektował jakieś urządzenie w cenie lub poniżej ceny komponentów niezbędnych w procesie projektowania.

Oczywiście zdarzają się hobbyści, którzy zaprojektowali coś dla siebie i dzielą się swoją konstrukcją z innymi za symboliczne pieniądze (ale “łby ukręcają” takim projektom często sami ich użytkownicy uznając, że projekt DIY może mieć takie samo wsparcie jak masówka produkowana w milionach sztuk przez światowe korpo).


Jeśli nie masz 2 lewych rąk do DIY, to ja będę nadal obstawiał przy swoim - skompletowanie elektroniki i uruchomienie tego projektu, który podlinkowałem na początku, to koszt w granicach 100zł (łącznie z wykombinowaniem jakiejś sensownej obudowy na bazie plastkowych rur kanalizacyjnych lub czegoś podobnego), wziąłem tu pod uwagę już cenę gotowego do użycia zestawu deweloperskiego kamera+ESP32+wszystkie pozostałe potrzebne komponenty (koło 50zł + porto ze sklepu podlinkowanego powyżej coś koło dyszki), zasilacz to może być np. stara ładowarka od komórki, potrzebna też karta TF, ale w takim rozmiarze przeważnie wala się w przeciętnym domu na dnie szuflady z zapomnianą elektroniką (np. w archaicznym telefonie komórkowym, oczywiście w takim wypadku przed użyciem sugeruję sprawdzenie poprawności działania).
Oraz oczywiście kwestia poświęcenia sporej ilości czasu.

Dokumentacja tego projektu jest doskonała i prowadzi krok po kroku, a w dodatku ma świetne walory edukacyjne, bo omawia dobrze wiele zagadnień (poczytałem ją wczoraj na świeżo, więc jestem jeszcze bardziej zachwycony niż byłem kiedyś, gdy to było tylko proste repo), jeśli nie znasz angielskiego, można się oprzeć na translatorze (niektórzy tak robią i im wychodzi, no nie mam porównania, bo zwykle wolę dokumentację czytać po angielsku niż po polsku :smiley: ).
Soft (firmware) jest gotowy do użycia i nie wymaga od użytkownika niczego poza podstawową znajomością integrowania czegokolwiek z HA.

Co masz na myśli pisząc “porto” ? czy chodzi o kartę TF micro-sd ?

Hmm, może jestem już dziadowsko stary i nikt nie używa takich określeń dzisiaj, ale porto znaczy po prostu “koszt przesyłki” (lub innego transportu) od niepamiętnych czasów…


Karta TF to synonim karty SD w rozmiarze/formacie obudowy “mikro” (czyli micro-SD). Dla mnie to 6 wciśnięć klawiszy mniej przy pisaniu (a przy uszkodzonej klawiaturze to czasem ma znaczenie :P)

@azak43 … pora żebyś zaczął :slight_smile: mniej ryzykujesz kupno ESP Cam

Ponieważ nigdy nic robiłeś z ESP to musisz kupić zestaw z “programatorem”.
Stan projektu jest taki, że poradzisz sobie :+1:

Właśnie taki zestaw miałem na myśli, tyle, że sprawny w przeciwieństwie do tego z Amazonu (“PSRAM 2MB und NICHT 8MB” = sprzęt bezużyteczny w tym projekcie) - w polskim sklepie jest nawet nieco taniej (myślę że nawet dla posiadaczy Prime w AMZ), ponadto sądzę, że w sklepie który linkowałem wyżej jest kogo zapytać o podstawowe wsparcie i przed zakupem można poprosić o weryfikację rozmiaru PSRAM (musi być 4MB lub więcej!), a w Amazonie można co najwyżej sprzęt odesłać (co w pewnych szczególnych przypadkach może się przydać, tyle, że w tej ofercie sprzedającym jest chińska firma, a nie Amazon, więc takich ofert radzę unikać).

1 polubienie

Ok, to biorę na warsztat, co by to nie znaczyło w moim przypadku :wink: , opcję ESP32 CAM, jeżeli dwóch poważanych i doświadczonych forumowiczów doradza taki krok.

Reasumując. Potrzebuję:

  1. https://sklep.msalamon.pl/produkt/zestaw-esp32-cam-z-programatorem-antena-i-przewodem-usb-2/

  2. Kartę Micro- SD 4 GB

  3. Zasilacz 5V

Edit.:

Czytam, że ESP32 cam integruje się z HA poprzez MQTT.
W swojej instalacji HA mam zainstalowane MQTT przez które zintegrowane jest kilkadziesiąt urządzeń Supli.
W przeszłości chcąc zainstalować Z2MQTT, nie można było tego zrobić właśnie przez Suplę.
Do tej pory korzystam z ZHA.
Piszę o tym z uwagi na to czy nie będzie problemu, iż MQTT jest zajęte przez Suplę.

Ad 1. Tak właśnie tą wersję miałem na myśli, spytaj sprzedającego czy weryfikował rozmiar PSRAM, bo Chińczycy potrafią montować losowe/podrobione układy na płytkach, a projekt jest dość wymagający (więc musi to być 4MB lub 8MB).
Ad. 2. i 3. TAK i TAK (jeśli chodzi o kartę to sugeruję poszukać starej, ale sprawnej, bo trudno kupić tak mały rozmiar w dostatecznie starej technologii - krótki research wśród znajomych zwykle ujawnia mnóstwo takiego starutkiego sprzętu idealnego na materiał do DIY, a jako zasilacz wystarcza stara ładowarka od komórki (>=1A=, 5V=), płytka którą szumnie nazywają programatorem może służyć jako wygodne podpięcie zasilania przez USB).

Jeśli chodzi o Suplę to oczywiście będzie problem, jeśli korzystasz z ich brokera chmurowego (tzn. taki problem jest do rozwiązania - trzeba mostkować brokery, bo HA może być podłączony tylko do jednego brokera, to jest identyczna sytuacja do równoczesnego używania Z2M i Supli), natomiast jeśli masz Suplę na lokalnym brokerze to nie powinno rzutować na nic (ale jakby się kto pytał, to nie mam Supli ale może ktoś ma i potwierdzi moje słowa).

Nastraszyłeś mnie, aż rozpakowałem swoją świeżynkę… jest OK.
Kupiłem ją kiedyś właśnie do tego zastosowania ale wymienili licznik i dzisiaj mi o niej przypomniałeś.

No mi też wymienili liczniki tuż po uruchomieniu zabawki (gdy jeszcze nie było takiej instrukcji “krok po kroku” i trzeba było to robić “po staremu”), więc obecnie tego nie używam i nie byłem na bieżąco (stąd zachwyt nad nową dokumentacją).

Kubełek zimnej wody - była taka partia ESP32-CAM, która ma niewłaściwe moduły ESP (z niewyprowadzoną szyną SPI służącą do komunikacji m.in. z PSRAM), więc wlutowany układ PSRAM jest “podłączony nigdzie”.
Na pierwszy rzut oka nie do rozpoznania, opis gdzieś jest na forum (może znajdę - stąd sklep zapamiętałem, edit: znalezione).

Właśnie korzystam z ich brokera chmurowego. I pamiętam jakie przechodziłem męki ja oraz osoby, które mi pomagały z konfiguracją Z2MQTT. Nic z tego nie wyszło i zostałem przy ZHA, z którego jestem zadowolony, działa stabilnie, bez zwiech, wypadania urządzeń itp. Muszę przyznać, że właśnie ta supła to chyba obecnie jest największy problem.

Nie ma innego sposobu na integrację ESP32 Cam z HA ? tylko MQTT ?

Widać, że sklep ma dobre podejście do klienta…

ESP32-CAM to tylko sprzęt, a tu chodzi o oprogramowanie (“AI on the edge”), MQTT jest uniwersalne, więc pomysł autora moim zdaniem jest w porządku (bo można wtedy takie rozwiązanie zintegrować z czymkolwiek innym co się komunikuje po MQTT).

Co do Supli to są na forum wątki i chyba są użytkownicy którzy zmostkowali sobie brokery w konfiguracji pod chmurową Suplę (mostki między brokerami MQTT są czasem potrzebne w innych wypadkach niż Supla, więc wiem, że to działa).
Nie śledzę sytuacji, ale moim zdaniem każde urządzenie Supli można podłączyć do lokalnego brokera zamiast do chmurowego (bo taka jest idea MQTT, że wszystko jest ze wszystkim kompatybilne).

Była kiedyś taka aktualizacja Mosquitto, która dużo psuła, ale ostatnio jest raczej OK.

PS Jeśli chcesz korzystać z zewnętrznej anteny, to spytaj sprzedającego czy może przelutować zworkę w torze antenowym, zasugerowałem tą wersję ze względu na komplet osprzętu, który może się przydać w piwnicy (antena zewnętrzna), ale nie zwróciłem uwagi na ten szczegół, że moduł ESP32 bez względu na osprzęt ma zworkę uruchamiającą standardową antenę PCB, a nie gniazdo anteny zewnętrznej (tak swoją drogą mi to by nie robiło różnicy, bo dysponuję sprzętem wystarczającym do lutowania SMD, ale jak przypuszczam nie masz czym lutować takich rzeczy).