LocalTuya i manualne dodawanie sprzętów

Cześć,
postanowiłem zwrócić się z problemem do społeczności. Może ktoś już przerabiał problem…
Tło - chciałbym skorzystać z integracji LocalTuya w sytuacji gdy urządzenia Tuya (wifi) wyrzucone są do odrębnego vlan-u. vlany “widzą się”, jednak nie mogę skorzystać z automatycznego odkrywania urządzeń Tuya.
Problem - próbowałem dodawać urządzenia manualnie (znam device id, local key, local IP - i IPs są zrobione na statyczne), najlepszy komunikat to coś na kształt (wybaczcie, nie zapisywałem, więc nie jest to cytat) nawiązano komunikację, ale nastąpiły błędy. Błędy następują nawet gdy SmartLife jest offline.

Ktoś przechodził podobny problem?
Ktoś ma jakiś pomysł/ podejrzenie jak sobie z tym poradzić albo gdzie leży problem?

Z góry dziękuję za wskazówki. Potraktowanie tematu jak dla dumiess będzie mi pomocne.
Pozdrawiam,
MiKa

Sam korzystam z LocalTuya i nigdy nie miałem problemów. Podaj więcej informacji tzn. wersja HA i dodatku, a także szczegółowy opis konfiguracji sieciowej. Na ten moment podejrzewam włączoną funkcję “client isolation”.

Tu jest problem, między VLANami musi być routing multicast, bo korzystają z tego protokoły takie jak SSDP służące do odnajdywania urządzeń bez wykorzystania DNS.

Rozwiązania są 2

  1. konfiguracja j/w
  2. rezygnacja z VLANów
  3. jest też rozwiązanie pośrednie - umieść instalację HA wewnątrz VLANu z urządzeniami

dziękuję za wsparcie!
trochę podejrzewałem/ obawiałem się, że podsieć będzie problemem.
Tuya jest w odrębnym vlanie z uwagi na ograniczone zaufanie, więc powalczę z multicastem czy mDNSem… jestem tez otwarty na alternatywy.
wszystkiego dobrego,
MiKa

dzięki za zainteresowanie.
problem został zdiagnozowany przez @szopen
pozdrawiam, MiKa

Opiszesz jak to u siebie rozwiązałeś? Właśnie staję przed tym samym problemem

Drogi @informatuss,
na razie nie rozwiązałem. Problem jest zdiagnozowany i zacznę od zmiany konfiguracji routera (u mnie MikroTik) mając na uwadze jego możliwości i ograniczenia, co istotniejsze - własne ograniczenia.
Wg diagnozy @szopen potrzebujesz routing multicast, więc problemem stricte z konfiguracją Twojego routera.
Powodzenia,
MiKa

1 polubienie

u mnie opnsense więc możliwości duże ale moja wiedza zbyt mała :wink:

@informatuss zacznij od tego może wystarczy? (nie jestem przekonany, ale co szkodzi spróbować)
https://docs.opnsense.org/manual/how-tos/multicast-dns.html

@mikaaaa
Z tego co wiem (z postów na forum) podobno ten problem na Mikrotiku jest nierozwiązywalny; Shelly, które używa podobnych metod daje możliwość konfiguracji w swoich urządzeniach, Tuya tego nie daje i nie da, więc w tym wypadku musicie szyć inaczej…

1 polubienie

dziękuję za info. urządzenia wifi to stan przejściowy i rozpoznanie bojem możliwości i realnej użyteczności.
korzystając z możliwości rozmowy z expertem - czy w Twojej opinii bonjour-reflector/docs/RouterOS/README.md at main · nberlee/bonjour-reflector · GitHub. ma szansę rozwiázac problem?
za góry dziękuję za opinię.
pozdrawiam