LQI w Zigbee2mqtt i zasięg CC2652P

“Układając” sieć zigbee pomyśl o urządzeniach które będą mogły działać jako routery.

To nic nowego, widzę, że masz większość urządzeń Aqara/Xiaomi więc poczytaj np. Xiaomi RTCGQ11LM control via MQTT | Zigbee2MQTT, zapoznaj się także z Xiaomi & Aqara Devices - Pairing & Keeping them connected - Devices - Hubitat. Ale nie jest aż tak źle, wystarczy kilka dodatkowych routerów i będzie lepiej, można nawet “rozszerzyć” sieć Zigbee do budynku obok :grin:.

Oczywiście, że wszystko będzie działać idealnie bo to bramka dedykowana do tych urządzeń, wszystko jest kompatybilne ze sobą.

Mam jeszcze do sparowania dwa dodatkowe gniazdka zigbee 230v, więc może poprawi to trochę zasięg sieci, zobaczymy.

Masz kanał Zigbee ustawiony na 11. To może być przyczyna. Też z tym walczyłem i nawet dodatkowe routery nie dawały zadowalającego efektu. Jeśli masz sieć 2.4 to zwróć uwage na jakim pracuje kanale. U mnie zmiana zigbee dała porządany efekt. Wszystko chodzi bez problemów. Minus - po zmianie kanału wszystkie urządzenie należy ponownie sparować.

Tutaj jest opisany temat dokładniej: ZigBee and Wi-Fi Coexistence | MetaGeek

Dużo łatwiej zmienić kanał na skrajny w sieci wifi bo tam urządzenia same sobie dostosują. Mam ustawiony w wifi kanał skrajny w 2,4GHz i jest ok z siecią zigbee (choć 4 routery zigbee działają w skrajnych punktach mieszkania).

Też tak myślalem… Zerknij na artukuł. To nie do końca jest jak napisałeś chociaż fakt, że łatwiej zmienić kanał na wifi niż na zigbee. Jeden klik i po sprawie.

Trochę “pojechałeś” po bandzie z tym “problemem” na kanale 11 Zigbee bo to domyślny kanał w konfiguracji Z2M co by sugerowałoby, że autor projektu od razu stwarza nam wszystkim problem :wink:. Jedyne sensowne kanały to 11 i 25, są urządzenia Zigbee, które pracują tylko na jednym określonym kanale i z reguły to właśnie kanał 25.

Nie wiem… nie znam się, zarobiony jestem :slight_smile:
A tak na serio to u mnie pomogło. Namawiam… Zerknij. ZigBee and Wi-Fi Coexistence | MetaGeek

Czytałem i udostępniłem ten artykuł w sierpniu zeszłego roku :slight_smile::

Nadal mam ustawiony kanał Zigbee na 11, szybciej zmienia się ustawienia Wi-Fi niż paruje wszystkie urządzenia Zigbee od nowa, nie trzeba wyjmować np. modułów z puszek podtynkowych.

No to nie kumam tej dyskusji… Przecież z tego art wyraźnie wynika, że 11 włazi na 12,13 i 14. Faktycznie najpiej by było na 25, ale gdzies czytałem, że nie wszystkie urządzenia Zigbee działają na kanale 25.

To są niezależne kanały Zigbee (w sumie 25 albo jak kto woli 26), nie zachodzące na siebie. W zakresie 2.4 GHz, numeracja kanałów Wi-Fi (w sumie 13 kanałów, 1, 6 i 11 nie zachodząc na siebie) i Zigbee jest inna a zasada jest prosta: użyte częstotliwości kanałów nie mogą się pokrywać, im dalej są od siebie tym lepiej.

Downgrade z2m do 1.21.0 powinno pomóc z parowaniem i pokazuje w miarę dobre LQI. i zmień firmware zStack na poprzedni ( 20210319) bo jest problem z SDK.

1 polubienie

Mam wpięty CC2652p przez Zigbee Home Automation i po 1-2 dniach zaczyna odłączać urządzenia, miał ktoś tak ?

nie
ps: spróbuj tego, na forum rekwizyt konieczny. @macek @szopen - macie doświadczenie. Pomożecie?

2 polubienia

Moja szklana kula ostatnio się zawiesiła i po restarcie obraz jest jakiś niewyraźny, próbowałem z kartami ale też lipa :grin:

2 polubienia