LQI w Zigbee2mqtt i zasięg CC2652P

Które wartości LQI w #zigbee2mqtt są prawidłowe? Mam kilka urządzeń i widzę dwie różne wielkości #LQI W zakładce “Devices” są mniejsze niż w zakładce “Map”.

Koordynator, czujka ruchu oraz ZBMINI są w pokoju.
Tuya Moes oraz czujka temperatury znajdują się w łazience (pokój <–> ściana <–> korytarz <–> ściana <–> łazienka).
Czujka otwarcia znajduje się w garażu który znajduje się pod pokojem.

Odległości w metrach od koordynatora (brak ścian, widoczność optyczna):
1,5 m czujka ruchu SNZB-03
4,0 m ZBMINI

Odległość w metrach od SONOFF ZBMINI (dwie ściany po drodze):
5,6 m Tuya Moes
5,6 m czujka temperatury SNZB-02

Czujkę SNZB-04 od koordynatora oraz ZBMINI dzieli strop i są od siebie oddalone o jakieś 3 metry.

Koordynator #cc2652p
Zigbee2MQTT version 1.18.1
Coordinator type: zStack3x0
Coordinator revision: 20210211
Frontend version: 0.3.76

Wydaje mi się, że coś tu jest nie halo (małe wartości LQI). Może problem leży po stronie koordynatora?
image

To nie ma znaczenia. Ma działać. To z devices jest błędne . To z mapy raczej ok

Z mapy wartości są prawidłowe z device od dłuższego czasu źle podaje. Tylko że umie te wartości dużo lepsze. Max sygnał to 255.

jaki masz koordynator i jaka jest odległość od czujnika w sypialni?

Mam conbee 2 odległość do sypialni to jakieś 2m, następne pomieszczenie za ścianą. Najdalej mam czujnik w kotłowni i garaż tj pietro -1 plus ściany.

Teraz tak patrzę to i na dashbordzie też źle pokazuje. Nie wszędzie pokazuje bo robiłem restart i nie wszystkie czujniki się zaktualizowały.

Ten twój koordynator nie wymaga czasem ustawienia mocy nadawania w menu wtyczki ?

Mam ustawione na maksa czyli 20 dBm.

Patrz na mapę, Conbee nie pokazuje poprawnie LQI w Z2M.
Bug w firmware, LQI rośnie w czasie od 0-255 i tak w kółko.

1 polubienie

Umnie w deconz czy z2m mapa pokazuje podobnie prawie tak samo

19 marca pojawiła się nowa wersja firmware do CC2652P. Jak zaktualizuję i sprawdzę mapę to dam znać. Wprawdzie w changelogu jest tylko info o diadach LED :expressionless: no ale może coś jeszcze zostało poprawione ¯_(ツ)_/¯

Cześć, czy udało się wam sflashować go od początku ? przez USB

Co rozumiesz przez od początku?
Jeśli po raz pierwszy od kupna, to przez JTAG, każdy kolejny możesz już przez USB o ile nie zablokujesz trybu BLS.

Mówię po złożeniu fabrycznego układu, tylko jtag ? nie ma innej możliwości ? I co gdy zablokuję tryb BLS ?

Do tej pory wszystkie które mam/miałem tylko przez jtag. Jak zablokujesz tryb BLS (robi się to raczej świadomie), będziesz potrzebował ponownie jtaga żeby odblokować dostęp przez UART/USB.

Jaki programator JTAG będzie do niego dobry, tylko taki może nie zabójczo drogi :slight_smile:

Jakiego jtag używasz ?

J-Link Segger
https://www.segger.com/products/debug-probes/j-link/

No to poleciałeś po bandzie :wink: , niestety są “zabójczo drogie” ale napewno “pewne”.
Który model masz dokładnie https://www.segger.com/products/debug-probes/j-link/models/model-overview/?

Cześć wszystkim.

Postanowiłem przenieść czujniki zigbee z bramki xiaomi v3 do sieci lokalnej na koordynatorze cc2652p. Zakupiłem z dobrze znanego źródła koordynator, podłączyłem (HA postawione na VM na QNAP TS-453Be, podłączone do portu usb3.0 na przedłużce 1m (aktualnie przedłużka też usb 3.0 - czekam na przedłużkę usb 2.0), skonfigurowałem, działa ALE mam ciągle problemy z mocą sygnału połączenia. Parowania niektórych bardziej oddalonych urządzeń nie udało mi się dokonać, z mapy urządzeń wynika że najbliższe urządzenie oddalone od antenki o 2m bez przeszkód ma LQI ~100, ale mam też 3 urządzenia oddalone od antenki o 5m (ze ścianą pod drodze) które mają LQI 1 - 3… HA nawet nie rejestruje zmiany ich stanu. Parowanie nowych urządzeń trzeba czasami powtarzać kilka razy i trwa to bardzo długo…Na bramce Gateway v3 od xiaomi wszystko działało jak należy.

Siła sygnału ustawiona na 20dbm, firmware najnowsze zStack3x0 20210901, wersja zigbee2mqtt 1.21.1, kanał 11, urządzeń na chwilę obecną podpiętych 16 (czeka na podpięcie jeszcze 10).

Co mogę zrobić/zmienić/sprawdzić aby to zaczęło działać normalnie?