LYWSD03 na sofcie pvvx + ESPHome

Witam,

czy ktoś używa tych czujników w takiej konfiguracji? Ja właśnie przesiadłem się z softu atc1441 i niestety w trybie komunikacji custom czujniki nie łączą się z bramką na ESPHome, dopiero po włączeniu trybu atc1441 działają, czy da się to jakoś rozwiązać? Zauważyłem też dziwny spadek napięcia baterii po przeflashowaniu. Samo flashowanie trwało kilkadziesiąt sekund, później kilka minut zabawy w ustawianie a poziom baterii spadł drastycznie. Jeśli chodzi o same ustawienia to zmieniłem tylko tryb komunikacji, wyłączyłem wyświetlanie ikon i dodałem offset temperatury, reszta ustawień domyślna.

obraz

obraz

Gratuluję odwagi na flashowanie przy takim stanie baterii (kuchnia), w sumie fajnie, że nie uwaliłeś sobie termohigrometru.

Niestety nie mam w tej chwili takiej konfiguracji, bo po przeflaszowaniu na jakąś starszą wersję pvvx nastąpił cud i jedyny sensor który wymagał bramki zaczął być widzialny przez dongla BT w HA (a na fabrycznym sofcie nie miał zasięgu), jednak jestem przekonany, że to działało (na pvvx 3.2 bodajże ale głowy sobie nie dam uciąć - możliwe że miałem tam atc1441 komentowanie zamiast wywalania ma przyszłość - na 100% działało z pvvx na rozgłaszaniu custom, bo miałem tam to - platform: pvvx_mithermometer).

Jeśli obecna wersja popsuła kompatybilność, to z pewnością zostanie to naprawione - zgłoś issue do ESPHome.

PS a zmieniłeś kod w ESPHome?

Edit2: Pokopałem po instalacjach i jednak mam 1 sztukę LYWSD03MMC, który wciąż działa z ESPHome i jest na sofcie pvvx 3.2 (nie wiem jednak z jakim protokołem, stawiam w ciemno, że to custom).

I jeszcze jedno pvvx inaczej pokazuje stan baterii niż atc1441 i OFW (w wątku dedykowanemu temu termohigrometrowi chyba już o tym pisałem), swoją drogą jest to w dokumentacji pvvx, natomiast flashowanie jest czynnością która żre zdecydowanie najwięcej energii w życiu czujnika (można wlutować kondensatory, których Xiaomi pożałowało).

1 Like

Widzisz, mądrego zawsze dobrze posłuchać ;-). Nie działało mi bo w ESPHome cały czas miałem ustawione - platform: atc_mithermometer, po zmianie na pvvx śmiga, więc dzięki za podpowiedź. Jeszcze tylko muszę ogarnąć wyświetlane wartości bo teraz podaje mi dwie liczby po przecinku co do niczego nie jest mi potrzebne a powoduje, że wartości nie mieszczą się we wcześniej przygotowanych miejscach.
Co do baterii i ryzyka to w jednym właśnie wymieniłem baterię bo była słaba, to ten, który przed flashowaniem miał około 80%, natomiast w drugim było około 50% co faktycznie nie wywołało żadnych obaw o zapas energii, być może wrodzony optymizm doszedł do głosu :wink:

80% baterii przy sofcie pvvx jest stanem normalnym (porównywalnym ze 100% na “fabryce” i atc1441), wartości powyżej są do oceny jakości nowego ogniwa.

Natomiast jeśli chodzi o potencjalne ryzyko flashowania (potencjalne, bo zakładam, że jednak inżynierowie Telink’a projektując SoC do sprzętu konsumenckiego powinni przewidzieć, że wiele razy pojawi się sytuacja próby fleszowania przy pustej baterii i przewidzieli rozruch awaryjny z dostępnym trybem OTA, wolałbym jednak tego nie sprawdzać) to sądzę, że na fabrycznym sofcie w pełni bezpiecznie jest wgrywanie softu przy wskazaniu 100% baterii (bo fabryka się nie postarała i następne jest dopiero gdy mamy <50%) a na softach alternatywnych raczej bym nie schodził poniżej 60% (piszę to z doświadczenia - miałem już moment zwątpienia, gdy w połowie flashowania prędkość spadła mi drastycznie i ostatecznie flashowanie trwało kilkanaście minut, a wskazanie baterii po fakcie było 0%).

Natomiast jeszcze mogę podpowiedzieć, że w celu flashowania warto podejść z telefonem możliwie blisko do czujnika (jeśli są już gdzieś zamontowane), myślę że optymalna odległość to koło 1m bez żadnych przeszkód po drodze (w rodzaju lodówki czy ściany), to ułatwi proces, bo na komunikację pójdzie możliwie mało energii.