LYWSD03 na sofcie pvvx + ESPHome

Witam,

czy ktoś używa tych czujników w takiej konfiguracji? Ja właśnie przesiadłem się z softu atc1441 i niestety w trybie komunikacji custom czujniki nie łączą się z bramką na ESPHome, dopiero po włączeniu trybu atc1441 działają, czy da się to jakoś rozwiązać? Zauważyłem też dziwny spadek napięcia baterii po przeflashowaniu. Samo flashowanie trwało kilkadziesiąt sekund, później kilka minut zabawy w ustawianie a poziom baterii spadł drastycznie. Jeśli chodzi o same ustawienia to zmieniłem tylko tryb komunikacji, wyłączyłem wyświetlanie ikon i dodałem offset temperatury, reszta ustawień domyślna.

obraz

obraz

Gratuluję odwagi na flashowanie przy takim stanie baterii (kuchnia), w sumie fajnie, że nie uwaliłeś sobie termohigrometru.

Niestety nie mam w tej chwili takiej konfiguracji, bo po przeflaszowaniu na jakąś starszą wersję pvvx nastąpił cud i jedyny sensor który wymagał bramki zaczął być widzialny przez dongla BT w HA (a na fabrycznym sofcie nie miał zasięgu), jednak jestem przekonany, że to działało (na pvvx 3.2 bodajże ale głowy sobie nie dam uciąć - możliwe że miałem tam atc1441 komentowanie zamiast wywalania ma przyszłość - na 100% działało z pvvx na rozgłaszaniu custom, bo miałem tam to - platform: pvvx_mithermometer).

Jeśli obecna wersja popsuła kompatybilność, to z pewnością zostanie to naprawione - zgłoś issue do ESPHome.

PS a zmieniłeś kod w ESPHome?

Edit2: Pokopałem po instalacjach i jednak mam 1 sztukę LYWSD03MMC, który wciąż działa z ESPHome i jest na sofcie pvvx 3.2 (nie wiem jednak z jakim protokołem, stawiam w ciemno, że to custom).

I jeszcze jedno pvvx inaczej pokazuje stan baterii niż atc1441 i OFW (w wątku dedykowanemu temu termohigrometrowi chyba już o tym pisałem), swoją drogą jest to w dokumentacji pvvx, natomiast flashowanie jest czynnością która żre zdecydowanie najwięcej energii w życiu czujnika (można wlutować kondensatory, których Xiaomi pożałowało).

1 polubienie

Widzisz, mądrego zawsze dobrze posłuchać ;-). Nie działało mi bo w ESPHome cały czas miałem ustawione - platform: atc_mithermometer, po zmianie na pvvx śmiga, więc dzięki za podpowiedź. Jeszcze tylko muszę ogarnąć wyświetlane wartości bo teraz podaje mi dwie liczby po przecinku co do niczego nie jest mi potrzebne a powoduje, że wartości nie mieszczą się we wcześniej przygotowanych miejscach.
Co do baterii i ryzyka to w jednym właśnie wymieniłem baterię bo była słaba, to ten, który przed flashowaniem miał około 80%, natomiast w drugim było około 50% co faktycznie nie wywołało żadnych obaw o zapas energii, być może wrodzony optymizm doszedł do głosu :wink:

80% baterii przy sofcie pvvx jest stanem normalnym (porównywalnym ze 100% na “fabryce” i atc1441), wartości powyżej są do oceny jakości nowego ogniwa.

Natomiast jeśli chodzi o potencjalne ryzyko flashowania (potencjalne, bo zakładam, że jednak inżynierowie Telink’a projektując SoC do sprzętu konsumenckiego powinni przewidzieć, że wiele razy pojawi się sytuacja próby fleszowania przy pustej baterii i przewidzieli rozruch awaryjny z dostępnym trybem OTA, wolałbym jednak tego nie sprawdzać) to sądzę, że na fabrycznym sofcie w pełni bezpiecznie jest wgrywanie softu przy wskazaniu 100% baterii (bo fabryka się nie postarała i następne jest dopiero gdy mamy <50%) a na softach alternatywnych raczej bym nie schodził poniżej 60% (piszę to z doświadczenia - miałem już moment zwątpienia, gdy w połowie flashowania prędkość spadła mi drastycznie i ostatecznie flashowanie trwało kilkanaście minut, a wskazanie baterii po fakcie było 0%).

Natomiast jeszcze mogę podpowiedzieć, że w celu flashowania warto podejść z telefonem możliwie blisko do czujnika (jeśli są już gdzieś zamontowane), myślę że optymalna odległość to koło 1m bez żadnych przeszkód po drodze (w rodzaju lodówki czy ściany), to ułatwi proces, bo na komunikację pójdzie możliwie mało energii.

Taka sytuacja… mam kilka czujników LYWSD03 i w jednym z nich bateria miała coś około 20% a chciałem zmienić offset temperatury. Wymieniłem baterię na nową i połączyłem się przez Telink Flasher. Wgrałem soft producenta (w sumie teraz nie wiem dlaczego) i potem chciałem wszystko zrobić od początku. Połączyć się i wgrać alternatywny soft. Problem w tym, że po połączeniu i aktywacji nie mogę wybrać innego softu (nie pokazuje alternatywnego, tak jak wcześniej). Co zrobić żeby mieć wybór najnowszego softu?


Problem rozwiązany.

Zauważyłem, że po próbie wgrania jakiegoś softu z dysku (jedyna możliwa wtedy opcja) plik ten był nadal wybrany, nawet po ponownym połączeniu się z tym urządzeniem. Możliwe, że przeglądarka trzyma jakieś informacje w pamięci, ale to podsunęło mi rozwiązanie.
Połączyłem się z działającym urządzeniem, nacisnąłem wybór “custom firmware ver.4.6” czyli aktualnie najnowsze. Wtedy obok przycisku “Start flashing” pojawiła się nazwa pliku binarnego.

Rozłączyłem się z urządzeniem i połączyłem z tym problematycznym. Wyboru różnych wersji oprogramowania (najnowsze custom, zigbee czy original) nadal nie było, ale zapamiętany plik był widoczny obok przycisku “Start flashing”.
Urządzenie przyjęło najnowsze oprogramowanie i działa bez problemu.

I jeszcze jedno.

Po aktualizacji firmware w 8 urządzeniach, w dwóch z nich wystąpił problem z odczytem temperatury i wilgotności w HA. Odczyt był skokowy, różnił się ok 0.5°C
Tak to wyglądało na jednym z nich:

Wystarczyło wyciągnąć baterię, poczekać chwilę (policzyłem do 20) i włożyć do urządzenia. Odczyt powrócił:

Dla jednych może to być oczywiste, dla innych nie. Ja najpierw próbowałem szukać w necie zanim wyjąłem baterię, więc dla szukających zostawiam informację.

1 polubienie

Jesteś pewien, że każdy z tych termohigrometrów jest identyczny sprzętowo?
tzn. jest to ta sama wersja sprzętu?
bo wykresy są istotnie co najmniej dziwne - tak jakby integracja przyjmowała jakąś stałą wartość w braku poprawnego telegramu

Próbowałeś usunąć i dodać po restarcie HA problematyczny czujnik ponownie do integracji?
Jeśli mnie pamięć nie myli to jest opcja cofnięcia wersji firmware pvvx, co widać na twoim screenshocie - obrysowałem na zielono


plik firmware musisz oczywiście pobrać z repozytorium na telefon ręcznie i ręcznie go wybrać zwykle z folderu Download w telefonie
@pvvx jednak przestał przechowywać stare wersje, więc jedyna możliwość to wygrzebanie ich z historii repo

Wszystkie czujniki posiadają: Hardware B1.4

Nie próbowałem usuwać i dodawać ponownie. Zrobiłem tylko to co napisałem wcześniej, czyli wyciągnąłem baterię. Teraz już nie skacze ten pomiar i wydaje się ok.