Mądre ogrzewanie z dwoma źródłami ciepła

Witaj @Aleksej,

Myślę, że będę mógł Ci choć trochę pomóc, bo mam za sobą integrację paneli PV, pieca gazowego, 11 grzejników, nawilżaczy, filtrów powietrza i czterech splitów AC, czyli wszystkiego, co (poza żoną :slight_smile: ) tworzy pożądany klimat w domu.
Całość pracuje u mnie w domu pod kontrolą HA, algorytmy popełniłem w Node-Red (sprawdzają wiele warunków jednocześnie), całość dość mocno (może nawet przesadnie) sparametryzowałem, a każde z pomieszczeń ma własną logikę ogrzewania/chłodzenia/nawilżania/osuszania/oczyszczania.

O automatyzacjach natywnych HA możesz jednak raczej zapomnieć, nie ogarną Ci one tego, co chcesz zbudować. A NR jest naprawdę banalnie prostym środowiskiem do ogarnięcia w kilka godzin, nawet z detalami. Poza tym jest na tym Forum sporo naprawdę mądrych ludzi, którzy chętnie wesprą Cię swoimi radami tak, jak mnie zawsze wspierali :slight_smile:

W moim domu ogrzewanie przełącza się automatycznie w jeden z kilku trybów (zimowy, przejściowy, letni, chwilowo poza domem, wakacyjny, awaryjny) w zależności o temperatur zewnętrznych, obecności domowników lub ręcznego wyboru.
W zależności od aury za oknem, ogrzewanie może być z pieca (same grzejniki lub grzejniki + bojler na CWU) lub ze splitów AC, które w lecie zmieniają funkcję na chłodzenie. Ogrzewanie CWU odbywa się z pieca gazowego (zimą i w porze przejściowej) lub grzałką elektryczną (w lecie).
Doświadczalnie ustaliłem bowiem, że w lecie znacznie bardziej opłaca się CWU ogrzewać prądem niż gazem (przy założeniu, że temperatura w bojlerze nie przekracza 42 st.C, a z wody tej (bojler 120 l) korzystają nie więcej niż 3 osoby).

Nie da się tu napisać wszystkiego od razu, bo jest tego naprawdę sporo.

Na początek przejrzyj poniższe automatyzacje (dotyczą tylko automatyki pieca CO, ogrzewanie poszczególnych pomieszczeń zrobiłem na osobnych grafach NR), jeśli chcesz zapytać o cokolwiek, pytaj śmiało, postaram się odpowiedzieć w najdrobniejszych szczegółach.


I chyba najważniesze: od czasu uruchomienia automatyzacji moje rachunki za gaz spadły o ponad połowę. Aż trudno uwierzyć! :slight_smile: Nie wiem, czy w Twoim wypadku byłoby podobnie, ale na pewno zaoszczędziłbyś sporo.

PS: W ramach uzupełnienia tego postu postanowiłem dodać jeszcze jako przykład logikę sterowania klimatem w jednym z moich pomieszczeń:

A tutaj widzisz okienko interfejsu, w którym ustawiam wszystkie możliwe parametry klimatu w tym pomieszczeniu: