Mądre ogrzewanie z dwoma źródłami ciepła

Tak - wystarczy że ręcznie ustawię niższą temperaturę w karcie termostatu i klima się włączy maks po minucie, po osiągnięciu zadanej temp się wyłączy.

karta2

Wrzucilem sobie twoje flow,trochę zmodyfikowałem.


Przełacznik Lato działa jak ręka-automat,po wyłaczeniu sterujesz normalnie z pilota

Wow - nie spodziewałem się że komuś moje flow się przydadzą :smiley: sam się dopiero uczę, ale cieszę się że pomogłem. Mam nadzieję że działa jak należy.

Wiesz może jak zrobić histerezę0 ,5C.Chciałbym żeby np na termostacie było zadane 24.,a na czujniku w pokoju, wyłączyło dopiero pr,zy 23,5.
Pewnie u Artura w którymś filmiku jest ale nie ma czasu na razie na oglądanie i naukę . Chociaż nawet takie prześledzenie flow i jakieś przeróbki już jakaś wiedzę dają.Wiem już jak ogarnąć
np. powiadomienia o uruchomieniu klimy.

Wiesz może jak zrobić histerezę0 ,5C.

Wydaje się, że należałoby zbudować matematyczną funkcję, której wykresem jest pętla histerezy w zadanym zakresie temperatur. Wiem, że ludzie ogarniają takie rzeczy nawet w Excelu
Na szczęście ja nie mam tego problemu, bo moja histereza jest zaszyta w oprogramowaniu sterującym pracą pieca…

… łooo matko! - wystarczą dwa osobne warunki: jeden na załaczenie np.22st, a drugi na wyłączenie np 21.5st

Załączę prosty przykład funkcji komparatora do porównywania dowolnych właściwości z histerezą.
Funkcja testuje w jakim przedziale znajduje się wartość mierzona - powyżej, poniżej i pomiędzy określonymi progami, dając msg na odpowiedni wyjściach.
flows (32).json (3,9 KB)

Gdy jest mowa o histerezie, zawsze jest mowa o funkcji. Ale pewnie w tym przypadku nie ma potrzeby budowy modelu matematycznego lecz - tak jak piszesz - wystarczy sprawdzenie warunków dla temperatur brzegowych załączenia i wyłączenia termostatu.

Mam wrażenie, że mówisz o regulatorze PID. Tu mamy do czynienia ze zwykłym bang-bang.

OK, dużo czytałem i kombinowałem i w końcu doszedłem do tego rozwiązania :smiley: mam nadzieję, że wszystko będzie działało jak należy, na razie przy wstępnych testach wszystko wygląda ok, ale mam jeszcze pewne wątpliwości czy będzie dokładnie tak jak chcę, ale aby to dokładnie sprawdzić będę musiał poczekać na zimę. No chyba że ktoś z Was wskaże jakiś błąd lub coś co mogę poprawić. Będę wdzięczny za wszelkie uwagi. Poniżej flow:

klimat.json (69,8 KB)

Edycja:
Poprawiłem trochę flow, dodałem automatyczne wyłączanie pikania w klimie bo mnie denerwowało oraz usunąłem trochę niepotrzebnych wpisów - moim zdaniem jest tak jak trzeba - wrzucam jak ktoś by chciał wykorzystać u siebie :wink:

Mam pytanie odnośnie tego tematu. Nie samej automatyzacji, która dopiero u mnie będzie powstawać, ale samej karty pokazujacej ogrzewanie przy dwóch różnych systemach. U mnie jest tak, że mam klimę i mam termostat na kaloryferze. Termostat ma swoje ustawienia encji (off, heat, auto) a klima swoje(auto, cool, dry, fan_only, heat, off). Czy jest jakiś sposób, by to wspólnie wyświetlać? Używam Mushrooma. Wyświetlam to sobie w takim zapisie (na razie tylko termostat):

        secondary: |-
          {% set status = states('climate.thermoduzy') %}
          {% if status == 'off' %}
          Status: Wyłączony
          {% elif status == 'auto' %}
          Status: Auto
          {% elif status == 'heat' %}
          Status: Grzeje
          {% else %}
          Status: brak
          {% endif %}

Chyba nie da się tutaj dołożyć statusu klimy?

–edit–
Po czasie tam myślę (nie wiem, czy słuszna droga), że skoro są dwa urządzenia, dwie encje, i nie mogę ich jednocześnie wyświetlać (nie znalazłem sposobu), to chyba najlepiej by było stworzyć pomocnika ze statusem trybu. I z niego brać tę wartość. A ją tworzyć np. w NR w automatyzacji ogrzewania. Tak tylko dumam.

Wydaje mi sie, że da się to ogarnąć, kartą “conditional”. Nie wiem jeszcze jak to zapisać ale właśnie na ten pomysł przed chwilą wpadłem i wydaje mi się, ze będzie to najprostsze rozwiązanie. Masz ten sam problem co ja, a więc jest nas dwóch aby to rozwiązać:D

Edit:

@Aleksej Podepnę się do tematu :wink:

U mnie rozwiązanie jest trochę inne, ponieważ to ja steruję kiedy ma się wlączać tryb letni/zimowy. Zastosowałem do tego pomocnika. Ogrzewanie u mnie działa tak, że pomyslnie jest ustawione “podtrzymanie” temperatury w pomieszczeniu nie mniej niż 21,5 stopni (czujnik temperatury w pomieszczeniu). Gdy ta temperatura spada, okno jest zamknięte, kaloryfer zaczyna grzanie;)

Temperatura dochodzi do 21,5 stopni lub >1, grzanie się wyłącza.

Oczywiście ustawiłem też mozliwość sterowania ręcznego, wtedy wygląda sytuacja tak, że: ustawiam temperaturę na np 23 stopnie, głowica się wyłącza i zmienia się wartość na domyslnie ustawioną 21,5 stopnia. i tak to działa w kółko;)

Mam piec na ekogroszek, a więc to zastosowanie jest mega ekonomiczne z tego co zauważyłem po spalaniu.

Jakby kogoś flow interesował: