Mapa urządzeń, edycja układu połaczeń

Dzień dobry.

Czy jest mozliwosć edycji sposobu lub kolejności w jakim łączą się poszczególne urządzenia zegbee?

Zobaczcie proszę załącznik.

Bramka łaczy się najpierw z light.salon_dimmer a następnie z resztą. dfziwne jest to że akurat łączy się z najbardziej oddalonym urządzeniem.

Podobnie elektrozawór połączony jest do SalonS zamiast bezpośrednio do bramki, było by o wiele bliżej.

Czy jest mozliwosć edycji układu połączeń.

  1. Mapa często nie pokazuje rzeczywistej siatki połączeń (i z tego co zauważyłem u siebie i innych ten fakt nie zależy ani od użytej integracji, ani od użytego koordynatora).
  2. To jest “samo-uzdrawiająca” się sieć MESH i zasadniczo jako taka sama sobie poradzi (tzn. przynajmniej ja nie znam sposobu wymuszenia przebudowy sieci Zigbee, ale zauważyłem, że to działa i sieć się sama przebudowuje zależnie od potrzeb podczas jej rozbudowy, w przypadku z-wave działającego podobnie jest dostępne polecenie “uzdrowienia sieci” ale ono nie ma możliwości ręcznej definicji połączeń bo to jest sprzeczne z ideą działania takiego rodzaju sieci, natomiast “uzdrawianie” wywołuje spory ruch w całej sieci, bo wtedy każde urządzenie usiłuje się skontaktować ze wszystkimi sąsiadami i zbudować sobie od nowa mapy routingu, więc w instalacji z-wave robię takie ruchy ekstremalnie rzadko, a przez ostatnie parę lat wcale).
    ale
  3. Jeśli chcesz się upewnić, że nie masz problemów z jej automatyczną rekonfiguracją (np. kwestie wzajemnej kompatybilności użytego sprzętu) to odłącz od zasilania light.salon_dimmer, a wzmacniacz (który jak rozumiem jest dedykowanym routerem mesh) zamontuj bliżej koordynatora, jeśli w sieci będzie więcej aktywnych urządzeń (routerów) to z pewnością powstaną alternatywne trasy.

Dzięki za odpowiedź/

Wzmacniacz to zwyczajny przekaźnik sonoff ze stałym zasilaniem.
Użyłem go aby wzmocnić sygnał dla elektrozaworu, gdyż wcześniej bramka była umieszczona w innym miejscu i połączenie było niestabilne, teraz bramka znajduje się w tym samym pomieszczeniu co wzmacniacz także jest on już nie potrzebny.