Smartplug Melink z Biedronki

Już raz sieć Biedronki oferowała smart urządzenia pod marką Smart DGM, teraz pora na Melink, recenzja m.in. na:

Produkty możesz kupić w sklepie Verstore.

Pierwszy raz widzę, że przycisk na gniazdku Wi-Fi jest z boku a nie na górze urządzenia, w takiej kombinacji może (?) ma to sens:

image

Czy te urządzenia można dodać do HA? Chyba mi się spodobało, więc niedługo wszystko będzie smart u mnie :smiley:

@Sosnaone no na razie właśnie z tym walczę i nie jest łatwo.

Pytałem z ciekawości, nie znalazłem nigdzie takiej informacji. Pytałem bo planuję taśmę LED RGBW, którą będę mógł sterować przez HA. Widziałem różne sterowniki, czy możesz coś polecić co współpracuje bez problemu?

Kwestia czasu i pojawi się template tasmoty dla tych urządzeń.

Na podstawie WiFi Smart LED Strip - taśma led - Melink Biedronka (Videorecenzja) poprzez integrację Tuya w HA można sterować tą taśmą ale bez kolorów. Taśma jest na chipsecie TYWE3S is based on the ESP8266 which is supported by Tasmota (TuyaMCU Devices - Tasmota) czyli tak jak pisze @rafkan, template do Tasmota to kwestia czasu.

Ja tej nie kupiłem, niestety już nie było. Myślę nad kontrolerem RGBW który będzie kompatybilny, kawałek lutownicy i voila. Tylko nie wiem w jaki wybrać.

A może esp i oprogramowanie? Nazywa się z tego co pamietam WLED. Kiedyś widziałem jakiś film na YouTube na ten temat. Chyba na kanale dr Zzs

Udało mi się wgrać Tasmotę na tą taśmę LED i utworzyć prostą konfiguracje w parametrach modułu, na chwilę obecną mam kontrolę jasności, sterowanie on/off fizyczne jak i z poziomu adresu IP.

Na resztę chyba poczekam, aż ktoś ogarnięty stworzy pełne template. ;p

@phyrz91 skoro to TYWE3S to prędzej czy później pojawiłaby się obsługa przez Tuya lub Tuya-local
@Michał @Sosnaone po miesiącu to już wprawdzie wykopalisko :stuck_out_tongue: ale skoro mówicie o DIY to do rozważenia jest też ESPHome, jakkolwiek nie próbowałem wykorzystywać istniejących na rynku kontrolerów to np. jest gotowy opis konfiguracji dla H801
https://esphome.io/cookbook/h801.html
a jeśli mówimy o pełnym DIY "od zera:

Platforma Tuya na ESPHome jak dotąd ma wsparcie jedynie funkcji ściemniania

A WLED to projekt zasadniczo przeznaczony dla adresowanych LEDów, czyli de facto układów RGB pokroju WS2812 i podobnych, chociaż ma wsparcie i dla zwykłych pasków (o ile oczywiście szarpniemy się na głębsze DIY, bo podobnie jak we wszystkich innych projektach na ESP trzeba dorobić ukłąd wykonawczy dla PWM)

@szopen Ta taśma od początku działała z Tuya app, udało mi się jeszcze dodać kontrolę nad zmianą barwy białego światła więc jak na moje potrzeby jest bardzo dobrze, na resztę poczekam aż ktoś da gotowca. :))

@szopen Nic skomplikowanego jak już się to przerobiło, Tasmotę wrzucamy za pomocą tego poradnika:

https://tasmota.github.io/docs/devices/TYWE3S/

Najważniejsze aby kabelki wychodzące od GPIO0 i GND połączyć i podpiąć pod GND na konwenterze, tylko wtedy układ przejdzie nam w tryb flaszowania, po wgraniu Tasmoty trzeba odciąć/odpiąć/odlutować połączenie z GPIO0 tak aby zostało tylko GND - GND. Po tym zabiegu pojawi się nam SSiD Tasmoty.

Co do template to nic wielkiego, ustawiłem dwie sekcje w ustawieniach.


Jakby ktoś chciał się pobawić z RGB to tu jest nakierowanie:

https://tasmota.github.io/docs/Lights/

@phyrz91 to wrzuć konfig lub linka z opisem, może się komuś przyda (sam tych taśm nie namierzyłem w biedrze).

Udało się? Właśnie kupiłem kamerę i chyba ją oddam bo nie mogę jej zintegrować z HA.

Dla ledów MELINK

{“NAME”:“MELINK LED STRIP”,“GPIO”:[32,0,0,0,416,419,0,0,417,420,418,0,0,0],“FLAG”:0,“BASE”:18}

Natomiast jak się dostać do tego ich gniazdka - masakra. O ile otworzenie obudowy poszło w miarę łatwo to nie ma się jak dostać do płytki - wydaje mi sie że bolce gniazdka wklejone są w obudowę :frowning:

Jakieś zdjęcie ? W większości przypadków trzeba rozlutować 3 blaszki na płytce i wtedy można oddzielić płytkę od bolców .

Oto fotki z wnętrza. Pinów do podlutowania nie widać są od wewnętrznej strony a nie ma jak podnieść płytki chyba bez niszczenia









Tu jest video poradnik do gniazdka

1 polubienie

Chcesz je przeprogramować do Tasmota ?
Kolega @szala1981 podał ci rozwiązanie.

Należałoby ustalić czy widoczny moduł to np. TYWE2S jeśli tak, to jest to ESP8285 czyli OK.

Nie próbowałeś na paczątek użyć TuyaConvert?