Miernik energii Emporia Vue

Czy ktoś posiada i korzysta z urządzenia Emporia vue do mierzenia energii w domu. W odróżnieniu do innych mi znanych miernik posiada osobne wyjścia do śledzenia 8 lub 16 obwodów i to wszytko na jednym urządzeniu. Można to kupić na amazonie. ma apkr na Android i IOS. Komunikacja wifi. Posiada też integrację w hacsach do HA. Wygląda imponująco i cena w sumie podobna do mew 01 https://www.amazon.pl/EMPORIA-ENERGY-czujnikami-rzeczywistym-slonecznej/dp/B08G37ML2R

Poczytaj opinie na różnych Amazonach - wygląda na to, że producent/dystrybutor ma rynek europejski w d****.
Wersje 8-i 16-obwodowa to tak naprawdę to samo urządzenie - różnią się one ilością dołączonych przekładników prądowych (cęg), przy czym cęg luzem nie można kupić poza USA.

1 polubienie

Jak widać na załączonym obrazku, to nawet nie jest przewidziane na rynek europejski. w USA mają najczęściej instalację domowe 1-fazowe 120V, lub 2-fazowe 240V. Częstotliwość tej sieci to 60Hz.
Wniosek - tego u nas nie użyjesz. @szopen masz po części odpowiedź dlaczego nie wchodzą na rynek europejski… :wink:

Skoro ludzie używają ten sprzęt w DE czy UK, tzn. się da, a co do faktu że jest to adresowane na amerykański rynek to się zgadzam w pełni (w jednej z niemieckich opinii ktoś się burzył, że niebieski nie oznacza N, więc to nie powinno być sprzedawane, bo jest sprzeczne z normami i trudno się z tym nie zgodzić).

Poniżej film z montażu i integracji z HA

1 polubienie

Fajne ale chyba nie do naszych instalacji.Ja teraz szukam jakiegoś licznika i nie wiem co wybrać ale chyba będzie shelly 3em.

1 polubienie

Cześć,

Nie znalazłem wątku do przedstawienia się, więc napiszę tutaj, że cieszę się, że udało mi się trafić w to miejsce.

Niedawno uruchomiłem w domu rodzinnym PV a za chwilę rusza PC. Chciałbym monitorować zużycie przynajmniej w głównej rozdzielnicy. Stąd zainteresował mnie ten miernik…

Czy ktoś z Was go w końcu zakupił i zainstalował?
Czy oprócz niewłaściwych kolorów przewodów są jakieś inne przeciwskazania do montażu tego urządzenia?
A może są jakieś inne, fajne, wielokanałowe alternatywy?

Emporia Vue2. Zainstalowane Esphome. Działa bez zastrzeżeń.

Opis wersji Emporia Vue Gen 3 z ESPHome:

Finalnie zamontowałem dwie sztuki w jednym domu. Największy plus to cena-miernik ma 16 kanałów+3kanały na przyłącze sieciowe co jeśli chcemy mierzyć wiele obwodów jest bardzo korzystne cenowo.
U mnie wszystko działa w oparciu o chmurę Emporia. Pomiar natężenia prądu jest dokładny, gorzej z napięciem a co za tym idzie z mocą i zużyciem kWh. Koniec końców rozbieżności pomiędzy wskazaniami Tauronu, falownika a danymi z Emporii są poniżej 3%. Dla mnie to wystarczająca dokładność.
Z wad-kolory przewodów niezgodne z obowiązującymi w PL.
Mam wersję GEN2 która nie ma mocowania na szynę DIN.
Pojawiła się nowa wersja GEN3 która takie mocowanie posiada. Dodatkowo oprócz innych ulepszeń ma też możliwość połączenia przewodem ethernet.

witam. jak tam podłącza się przewody na 3 fazy? chodzi o zasilanie samego urządzenia.

Są cztery przewody (3 do faz, jeden do N). Uwaga - niebieski jest do jednej z faz a nie do N.

mam 2 ga faza i 3 faza oraz neutralny, nie ma nic na czarnym.
Dodał bym foto ale nie wiem jak.
Generalnie mam jeszcze czas na zwrot , ale jest sporo przekładników i chciałem go wpiąć jako miernik całkowitego zużycia na dom i 3 ct na wytwarzaną energie z mikro inwerterów. Co o tym sądzisz,. Cena była zachęcająca za to urządzenie.

Może masz jakąś wersję “dwufazową”. Ile masz przekładników “dużych” na 200A? Powinny być trzy.

Zasilanie z kolei idzie cienkimi przewodami - powinny być cztery cienkie przewody.
U mnie kolory przewodów zasilających były następujące:
L1 czarny
L2 czerwony
L3 niebieski
N biały

o.k. to już rozkminiłem. W poniedziałek będe montował u kolegi.Ewentualnie poprosze jeszcze o pomoc ,jak coś pójdzie nie tak.

Dobry wieczór. Zamontowałem miernik u kolegi wg Twoich instrukcji i podejrzałem też filmik z kierunkiem zakładania przekładników i te 3 po 200A idą w kierunku “bezpiecznika” reszta odwrotnie. Kolega ma kocioł na drewno spięty z buforem 1000L i chce ten bufor (jak gdzieś wyjeżdża) dogrzewać grzałką 6KW ma już wpięta w sieć i chce mierzyć zużycie prądu na grzałce (w aplikacji kanał 14, 15 ,16) i na razie to pokazuje git, drugi pomiar to kolejne 3 mniejsze przekładniki na instalacji fotowoltaicznej w aplikacji ustawionej na język ang :slight_smile: oznaczone Warmepumpe :slight_smile: 1,2,3 (załączam zdjęcie) i tutaj moje pytanie. Miernik obecnie na instalacji PV jest jako odbiornik wiadomo wprowadza prąd do sieci. Czy istnieje w tej aplikacji możliwość jakiegoś rozdziału tego wprowadzonego prądu? Bo w TOTAL USAGE pokazuje ogólne zużycie i traktuje jako PV jako odbiornik a nie dawcę prądu :slight_smile: może to głupie pytanie ale może istnieje jakaś mozliwość usatwienia tego odczutu na PV nie na pobór ? Generalnie instalacje PV robił mu Columbus niby “poważna firma” ale nie zczytali z mikroinwenterów kodów i numerów i chłopak nie ma nawet apki żeby monitorować ile wprowadza mu do sieci bo stwierdzili ze musieliby zwalac to wszystko spowrotem, wiadomo kase wzieli i teraz mają wywalone. No chyba ze bedzie sobie liczyl sume “poboru” z PV i odejmował od zuzycia ale mysle że mozna to jakoś rozwiązać tylko nie mam konceptu jak mu pomóc w tej sprawie. Pozdrawiam Robert.

Przekręć w drugą stronę przekładniki zamontowane na przewodach do fotowoltaiki i powinno być OK:

Druga kwestia jest taka, że ważna jest nie tyle produkcja z PV co saldo na liczniku (a więc czy wprowadzamy czy pobieramy prąd z sieci). To widać na NetUsage i jest to podawane w oparciu o odczyty z przekładników 200A.