Miernik prędkości powietrza w pomieszczeniu

Witam od dłuższego czasu szukam do swojej pracy magisterskiej, sposobu ciągłego pomiaru prędkości powietrza w pomieszczeniu, tak abym mógł w systemie home assistant widzieć jak owa wartość się zmieniała. Czy komuś z Was udało się znaleźć, lub skonstruować takie urządzenie? Może być oparte na syst. Tuya lub Tasmota.

Witamy na forum.

Możesz wyjaśnić co rozumiesz pod tym pojęciem? Jakoś moja wyobraźnia przestrzenna tego nie ogarnia… o jaką wartość może chodzić. Może chodzi Ci o prędkość wymiany powietrza w pomieszczeniu o danej objętości.

Podejrzewam, że nie ma szans na realizację tanim kosztem niezależnie od tego o co faktycznie chodzi.

Sądzę iż sam punktowy pomiar prędkości powietrza w pewnej odległości od np wentylatora, czy klimatyzacji wystarczy. Jest jakiś podręczny anemometr z możliwością podpięcia pod homeassistant’a?

https://github.com/sbiermann/esp8266-anemometer

Szukaj pod hasłem ultradźwiekowy pomiar prędkości wiatru. Mechanicznie, za pomocą kręcioła tego nie zmierzysz. Sam lepiej wiesz jakich wartości możesz sie spodziewać więc latwiej będzie Ci coś znaleźć

1 Like

Ruch powietrza jest badany w tunelach aerodynamicznych gdzie zabarwia się powietrze i je obserwuje (analiza obrazu z kamery) albo rozmieszcza czujniki ciśnienia na powierzchni badanego modelu i rejestruje jaka siłę wywiera powietrze na poszczególne elementy.

Anemometr czaszowy i wiatrakowy nawet nie drgną przy prędkościach spotykanych w normalnych pomieszczeniach mieszkalnych (więc mimo zerowego wskazania nie można mówić, że to będą jakiekolwiek pomiary).

Nie chcę nikogo dobijać, ale rozdzielczość przemysłowych anemometrów ultradźwiękowych raczej nie schodzi w dół poniżej 10cm/sek. i mniej więcej taki właśnie jest dolny próg zadziałania (więc nie ma szans na pomiar niższych prędkości), a cena takiego sprzętu zaczyna się raczej od kilku tysięcy za sztukę.

@pol_pal Skoro zamierasz o tym pisać magisterkę, to chyba jakieś teoretyczne minimum musisz znać?
Proponuję wybrać jakiś temat, dla którego będziesz w stanie zrealizować pomiary (no chyba, że chcesz ograniczyć się do pomiarów prędkości powietrza w domach zniszczonych przez wojnę - wtedy szansa na pomiar jest).

Coś takiego Anemometr MeasureMe MT891 ma przewód z dołączaną turbinką

Pomiar prędkości przepływu powietrza:

0.40 do 30 m/s - rozdzielczość 0,1

Wszelkie obliczenia będę opierał uwzględniając mierzalną prędkość wiatru powiedzmy tradycyjnym urządzeniem podobnym do sprzętu z postu wyżej, integrował ktoś już może takie urządzenie w ha?

  1. Sprzętu “z posta wyżej” nie zintegrujesz w żaden sposób, bo on nie posiada żadnego wyjścia danych.

  2. Na bazie anemometru rotacyjnego np. czaszowego możesz zbudować samoróbkę, która się zintegruje
    Measuring wind speed - ESPHome - Home Assistant Community

  3. Ale chyba jednak jedziesz na wojnę, bo prędkość ruchu powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych jest znacznie mniejsza od progu zadziałania takiego sprzętu (no chyba, że będziesz mierzył wyłącznie ciąg w przewodach kominowych).