Migające światła - przełączniki bez N

Cześć,

Posiadam przełączniki bez N/z N firmy Moeshouse Smart Light Switch Zigbee Moeshouse inteligentny włącznik światła Tuya ZigBee bez przewodu neutralnego bez kondensatora potrzebne inteligentne życie 2/3 sposób współpracuje z Alexa Google 2mqtt|Przełączniki| - AliExpress - ja niestety mam instalację oświetleniową bez N.

Na jednej linii, czyli pod jednym bezpiecznikiem mam trzy takie przełączniki oraz dwa zwykłe.

Problem z miganiem występuje jak się wyłączam oświetlenie wyłącznikami zwykłymi - wtedy wszystkie trzy Moesy uruchamiają światło na ułamek sekundy, dla bardziej obrazowego opisu, zwykłe przełączniki są w dwóch łazienkach a Moesy w trzech pokojach.

Miało nie mrugać ale mruga…

Mam pomysł aby zainstalować kondensator Kontakt-Simon KL o pojemności 0.1 µF a może 0.2? w taki sposób:

Myślicie że to pomoże? Czy też to nie ten kierunek?

Pozdrawiam,
Marcin

Tego nie wiem ale ja w swoich (Aqarach) zrezygnowałem z podświetlenia łącznika i pomogło bez użycia kondensatora (w Aqarach ich też nie dodają piszą tylko o minimalnym obciążeniu 3W).

1 polubienie

OO, dzięki, przetestuję - choć lubimy to delikatne niebieskie mini podświetlenie.

Ja pisałem o zwykłych łącznikach z podświetleniem (tu musiałem tą kosteczkę wyciągnąć) a nie podświetlenie łącznika Zegbee (niebieska kontrolka).

Moje zwykłe przełączniki nie mają podświetlenia :frowning:

no to chyba pozostaje jakiś Miflex LED 230V zastosować i powinno być ok przy indukcyjnym oświetleniu to się zdarza (mruganie).

Cześć, mam dokladnie taki sam problem jak w wątku, kiedy wlaczam światło gdzie sa jeszcze standardowe przełączniki bez podswietlenia to w momęcie wlaczenia mignie światlo w pomieszczeniach gdzie mam juz zamontowane przełączniki zigbee, dodam ze instalacja bez przewodu N. Czy ktos poradził sobie z tym problemem?

To zależy co masz na myśli, wkręć zwykłe żarówki lub zbocznikuj ledy odpowiednim kondensatorem i problem znika.

Jeśli chodzi o kondensatory to taka jest teoria ale w praktyce bywa różnie, u mnie nie zadziałała opcja z kondensatorami, przełączanie światła w pomieszczeniach mryga pozostałymi na tej samej “linii” na razie z tym żyję

Tu nie występuje voodoo - każde tego rodzaju zjawisko migotania jest wytłumaczalne z użyciem praw fizyki.

Problem, który masz wynika z jakiegoś błędu konstrukcyjnego (w instalacji lub zastosowanym osprzęcie), nie podejmuję się diagnozy na odległość, ale zastosowanie modułów zasilanych w normalny sposób rozwiązuje praktycznie każdy problem.
W tym wypadku po prostu należy wymienić LEDy na zwykłe żarówki i wtedy sprawdzić czy problem istnieje nadal.


Najczęściej spotykany problem migotania wyłączonych “żarówek” likwidują kondensatory (bo uniemożliwiają rozruch przetwornicy na prądzie upływu generowanym przez moduły “bez N”).

Konstrukcje niektórych “żarówek LED” nie są przystosowane do zasilania z istniejącą upływnością w trakcie stanu wyłączenia, więc jeśli zastosowanie kondensatora (o wystarczającej ale rozsądnej pojemności) nie wystarcza do likwidacji migotania stanu zgaszonego, to należy wymienić taką “żarówkę” na wersję przystosowaną do pracy ze ściemniaczem (wyraźnie oznaczoną ikoną NIESKREŚLONEGO ściemniacza na pudełku i tabliczce znamionowej).

Być może taka wymiana jest w stanie pomóc również w waszych instalacjach, ale najpierw test ze zwykłymi żarówkami.

Zgadzam się z Tobą, natomiast moja wiedza w zakresie elektryki jest niewielka. W moim przypadku problem migania pojawił się po zamontowaniu przełączników IoT obsługujących instalację bez “0” i niby nie wywołujących efektu migotania. Migotanie występuje jak wyłączam oświetlenie zwykłym wyłącznikiem na tej samej “linii” ale w innym pomieszczeniu, nie wszędzie wymieniłem przełączniki. Migają nie tylko żarówki ale również plafony z taśmami LED z pilotem i ze ściemniaczem.

Nie poddałem się ale odpuściłem na jakiś czas temat :slight_smile:

Jesteś w stanie narysować schemat z uwzględnieniem tych przewodów które biegną równolegle, bo nie umiem sobie nawet wyobrazić sytuacji.
(a przyczyn może być co najmniej wiele)

Dodatkowo opisz jak wygląda to “migotanie”, bo nie jest to jasne, czy chodzi o pojedyncze mignięcie tylko w określonej sytuacji (czy tylko w momencie wyłączania?) czy o cokolwiek innego.

Zupełnie normalne zjawisko. Ponieważ wyłączniki bez N zasilają się przez “żarówki” , minimalny prąd jednak płynie i jest na tyle wystarczający aby powodować lekkie świecenie lub migotania.
Po to zakłada się kondensator aby bocznikować lampy.
Przy klasycznych włącznikach prąd nie płynie wcale.

Dzięki za pomoc! Tak, narysuję, natomiast jestem w delegacji, wracam późno więc pewnie jutro wieczorem :slight_smile: