Migracja bazy HA

Cześć,
potrzebuję pomocy z migracją bazy HA. Jestem stosunkowo świeżym użytkownikiem, tj. od około 1,5 roku. Po pewnym czasie zauważyłem, że moja baza niebezpiecznie szybko rośnie. Wtedy dopiero poczytałem, douczyłem się i okroiłem recordera oraz zainstalowałem influxdb.
Jednak szkoda mi tych danych z około roku i chiałbym je zostawić zanim skrócę zapis recordera i obetnę bazę.
Teraz pytanie właściwe: czy ktoś by mnie mógł podprowadzić co mogę zrobić żeby zmigrować te dane? Tylko słyszałem np. o alternatywie MariaDB, może zostać na influxie ale próbowałem coś przenieść i nie mogę sobie poradzić. Od pewnego czasu chyba w HA jest coś takiego jak zapis danych historycznych, który zajmuje mniej miejsca ale obawiam się, że nie mam tych danych bo był włączony recorder. Baza HA w tej chwili ma około 30GB i bardzo szybko rośnie. Prawie 1000 encji

30GB 1000 encji co ty tam kolekcjonujesz?

w sensie za dużo encji czy za dużo GB jak na tą ilość encji?
Siedzi na tym smarthome :slight_smile: Sporo encji jest “pustych”, sporo jest wyłączonych z recordera (np. switche).
Swoją drogą jeden licznik energii wystawia chyba z 18 encji a mnie potrzebne głównie 1 lub 2, ale np. samochód wystawia 16, kosiarka 22, każdy ld2410 wystawia ponad 50 … i tak leci. Samego MQTT mam ponad 500.
Niemniej problem pozostaje aktualny - co z tym zrobić.

Niemniej problem pozostaje aktualny - co z tym zrobić.

Przeniesienie 30 giga do innej bazy to już musi być wyczyn, o ile możliwy.
Rzadko kto chyba używa/używał influxdb dla HA.

Nie wiemy na czym masz postawiony HA i jaki?

Swoje kroki zaczął bym od oczyszczenia bazy.

Częściowo jak najbardziej mogę oczyścić ale nie spodziewam się zmniejszenia o więcej niż 30%. W tym rzecz, że chcę te dane historyczne przenieść a potem wyczyścić bazę i skrócić czas recordera do rozsądnych rozmiarów.
Postawione na starym lapku: Debian+Supervisor
Teraz jest tak:

recorder:
  purge_keep_days: 7300 # 20 lat (7300 dni)
  commit_interval: 600 # Co 10 minuta
  include:
    domains:
      - sensor
      - person
      - device_tracker
      - climate
     
  exclude:
    domains:
      - button
      - switch
      - update
      - number
    entity_globs:
      - binary_sensor.530i*
      - sensor.530i_xdrive_remaining_*
      #od liczników energii
      - sensor.electricity_meter_total_forward_reactive_energy_*
      - sensor.electricity_meter_frequency_*
      - sensor.electricity_meter_power_factor_phase_-*
      - sensor.electricity_meter_total_cost_balanced_*
      - sensor.electricity_meter_total_cost_*
      - sensor.electricity_meter_total_forward_reactive_energy_*
    #   - sensor.electricity_meter_total_forward_active_energy_*
      - sensor.electricity_meter_total_reverse_active_energy_*
      - sensor.electricity_meter_total_reverse_reactive_energy_*
      - sensor.load_*
      - sensor.swap_*
      #od ld2410
      - sensor.ld2410*
      - button.ld2410*
      - select.ld2410*
      - switch.ld2410*
      - number.ld2410*

To chyba tłumaczy wszystko…

Pewnie przegapiłeś moment kiedy wprowadzono statystyki długoterminowe (sierpień 2021). Nie potrzeba mieć bazy z gęstymi danymi dłuższej niż kilka dni, a ulepszenia w obsłudze standardowej sqlite3 z ostatnich lat umożliwiają już rozsądną pracę bez zewnętrznej bazy.

To to ja wiem :slight_smile:
Tylko jak się z tego wycofać, żeby nie stracić danych ??

Szczerze? nie mam bladego pojęcia.

Zrób sobie backup i eksperymentuj.

Pierwsze co bym zrobił to skrócił ten okres na tyle aby się przekonać czy przeliczenie bazy przy czyszczeniu danych usunie dane historyczne (tzn. to że usunie to w sumie też wiadomo, ale o tym czy masz też rzadkie dane orócz gęstych, to chyba powinieneś wiedzieć sam).

Gdyby chodziło o sqlite3 to bym był pewien, że tak należy zrobić, ale o influx to mam zerową wiedzę…

:slight_smile: niestety tego się spodziewałem :wink: