Migracja ustawień ZHA do innej maszyny

Używam dongla Sonoff Zigbee 3.0 Plus oraz Zigbee Home Automation, mam zainstalowanych ok. 40 urządzeń nazwanych zgodnie z przeznaczeniem.

Posiadam drugi serwer, który traktuje jako testowy i w przypadku awarii głównego, także jako zapasowy. Kupiłem do niego takiego samego dongla czyli Sonoff Zigbee 3.0 Plus.

Chcę przenieść wszystkie urządzenia Zigbee z serwera głównego na zapasowy z zachowaniem nazw urządzeń.

W tym celu pobrałem kopię zapasową radia serwera głównego a następnie zrobiłem migrację tego radia na serwerze zapasowym. Wszystkie urządzenia zostały przeniesione, ale są dwa problemy. W części urządzeń zmieniły się chyba nazwy encji a co najważniejsze nie przeniosły się nazwy tych urządzeń.
Może podpowiecie w jaki sposób zrobić migrację aby wszystko zostało zachowane jak na serwerze głównym. Szczególnie chodzi mi zachowanie nazw urządzeń.

Przywrócić backup i podmienić na oryginalnego dongla. (bez migracji radia)

Ale backup czego przywrócić ? HomeAssistanta ?

Tak, ale z innego wątku widzę, że jesteś chyba w czarnej dziurze (bo jak rozumiem nie jest to ani instalacja HAOS, ani Supervised?) czyli nie masz backupów “jednym kliknięciem”.

Na obu maszynach jest Supervised. Backupy są robione systematycznie i wysyłane do Google Drive.

Jeśli Supervised to zero problemu - robisz pełny backup (trzeba go mieć lokalnie np. na komputerze, z którego piszesz, użyj wbudowanego w HA backupu i stamtąd pobierz najświeższy plik), przywracasz go przy onboardingu na innej maszynie i przekładasz dongla (jeśli było jakieś przekazywanie USB z systemu hosta do klienta to oczywiście musi dotyczyć nowej instalacji). Zrobione.
Stara maszyna musi być już wyłączona podczas uruchamiania nowej, bo jest to idealny mirror, i nie mogą równocześnie pracować 2 identyczne HA. Więc starej instalacji nie wolno już nigdy uruchomić podczas pracy nowej kopii.

Wszystko jasne, po za jedną rzeczą, piszesz, że przełożyć dongla po wgraniu backupu. Tylko, że stary dongel ma zostać przy starej maszynie. A ja mam nowego, jeszcze nie używanego i chcę go użyć. Czy ma to jakiś wpływ ? czy bez różnicy ?

Przełóż starego (po wykonaniu backupu i zamknięciu starej instalacji jeszcze przed przywróceniem backupu na nowej maszynie), a nowego sobie użyj w jakiejś innej instalacji.

Zupełnie nie rozumiem jaka jest idea z tym drugim donglem - w jednej sieci Zigbee może być tylko jeden koordynator, więc jeśli chcesz się zabezpieczyć na wypadek awarii starego, to nowego włóż do szuflady.

Dokładnie tak. Chcę mieć w razie awarii dongla, możliwość użycia nowego bez większych problemów.

No to możesz go trzymać w szufladzie, w sytuacji krytycznej w ZHA zrobisz migrację na nowe radio.

W ogóle nie widzę sensu w utrzymywaniu drugiej instalacji, powinieneś się skupić na posiadaniu aktualnych backupów (to np. załatwia addon GDrive Backup po odpowiedniej konfiguracji).

Ok, dzięki za wskazówki.