Migracja z instalacji Supervised na HAOS-generic

Witam, chciałem zasięgnąć porady czy i dlaczego warto skorzystać z tej metody instalacji w moim przypadku. “Sprzęt” to Dell Wyse ZX0 Z90D7 AMD G-T56N 1.65GHz 8GB 120GB SSD, obecna instalacja

System Information

version core-2022.9.6
installation_type Home Assistant Supervised
dev false
hassio true
docker true
user root
virtualenv false
python_version 3.10.5
os_name Linux
os_version 5.10.0-9-amd64
arch x86_64
timezone Europe/Warsaw
config_dir /config
Home Assistant Community Store
GitHub API ok
GitHub Content ok
GitHub Web ok
GitHub API Calls Remaining 4606
Installed Version 1.27.2
Stage running
Available Repositories 1117
Downloaded Repositories 31
Airly
can_reach_server ok
requests_remaining 970
requests_per_day 1000
Home Assistant Cloud
logged_in false
can_reach_cert_server ok
can_reach_cloud_auth ok
can_reach_cloud ok
Home Assistant Supervisor
host_os Debian GNU/Linux 11 (bullseye)
update_channel stable
supervisor_version supervisor-2022.09.1
agent_version 1.2.2
docker_version 20.10.9
disk_total 108.0 GB
disk_used 29.4 GB
healthy true
supported true
supervisor_api ok
version_api ok
installed_addons Mosquitto broker (6.1.3), Zigbee2MQTT (1.27.2-1), File editor (5.4.1), Terminal & SSH (9.6.1), Home Assistant Google Drive Backup (0.108.4), Samba share (10.0.0), Node-RED (13.3.2), InfluxDB (4.5.0)
Dashboards
dashboards 1
resources 24
views 23
mode storage
Recorder
oldest_recorder_run 16 września 2022 18:03
current_recorder_run 25 września 2022 11:52
estimated_db_size 2893.96 MiB
database_engine sqlite
database_version 3.38.5
Spotify
api_endpoint_reachable ok

Jeśli jesteś zadowolony to nie widzę powodu do zmiany, jedyne co zyskasz to brak konieczności dbania o system.

Dzięki za odp. W sumie to jestem zadowolony bo problemów nie miałem jak do tej pory, instalację na debianie wykonałem nie mając żadnego doświadczenia ani tym bardziej porównania z innymi instalacjami ani z samym HA, od stycznia staram się to jakoś ogarniać z pomocą tego forum. Do wątku bare-metal wracałem już po kilkanaście razy aż w końcu zapytałem. Co to oznacza

To znaczy, że o tego Debiana i generalnie o kilka innych rzeczy (python, docker, agent itd.) musisz zadbać, czyli samodzielnie je aktualizować do wymaganych wersji aby spełniały minimalne wymagania HA.
Mając instalację HAOS aktualizację systemu i środowiska załatwiasz jednym kliknięciem.


Dla porównania - mam instalację testową na nieco słabszym Thin Cliencie (to Samsung TC241 sprzętowo wypada blado przy twoim sprzęcie - procek to GT-40N, też 2 rdzenie ale to słabsza wersja z tamtej epoki, 4GB RAM, 64GB ssd)

System Information

version core-2022.9.6
installation_type Home Assistant OS
dev false
hassio true
docker true
user root
virtualenv false
python_version 3.10.5
os_name Linux
os_version 5.15.67
arch x86_64
timezone Europe/Warsaw
config_dir /config
Home Assistant Community Store
GitHub API ok
GitHub Content ok
GitHub Web ok
GitHub API Calls Remaining 4709
Installed Version 1.27.2
Stage running
Available Repositories 1130
Downloaded Repositories 77
Home Assistant Cloud
logged_in false
can_reach_cert_server ok
can_reach_cloud_auth ok
can_reach_cloud ok
GIOŚ
can_reach_server ok
Home Assistant Supervisor
host_os Home Assistant OS 9.0
update_channel stable
supervisor_version supervisor-2022.09.1
agent_version 1.3.0
docker_version 20.10.17
disk_total 58.0 GB
disk_used 17.0 GB
healthy true
supported true
board generic-x86-64
supervisor_api ok
version_api ok
installed_addons File editor (5.4.1), SSH & Web Terminal (12.0.2), Samba share (10.0.0), ZeroTier One (0.15.1), FTP (4.6.1), Mosquitto broker (6.1.3), Zigbee2MQTT (1.27.2-1), Tasmota Device Manager (2022.6.0), HDD Tools (0.53.0), Tailscale (0.7.0), VLC (0.1.3), motionEye (0.18.0), Z-Wave JS to MQTT (0.47.0), Scrutiny (Full Access) (2ab714f5-ls35-2), Glances (0.16.0)
Dashboards
dashboards 2
resources 40
views 26
mode storage
NextDNS
can_reach_server ok
Recorder
oldest_recorder_run 18 września 2022 12:41
current_recorder_run 24 września 2022 23:18
estimated_db_size 932.81 MiB
database_engine sqlite
database_version 3.38.5
Sonoff
version 3.2.0 (38856d1)
cloud_online 0 / 0
local_online 0 / 0
Żadnego Ale
can_reach_server ok

To mnie się podoba, pytanie tylko czy taką przesiadkę da się jakoś bezproblemowo przeprowadzić bo chyba obraz systemu plus przywrócenie backupu na etapie onboardingu nie załatwi sprawy ?

Nie wiem co masz za integracje, ale skoro masz supervised, to moim zdaniem (poza skonfigurowaniem sieci hosta tak jak masz teraz, bo to nie jest przedmiotem backupu) przywrócenie backupu w trakcie instalacji wystarczy.

Zunifikowane backupy są dopiero od paru(nastu?) miesięcy, ale to powinno działać.

Jeśli masz inny nośnik możesz spróbować bez ryzyka (najlepiej inny ssd, ale na próbę można spróbować testowej instalacji nawet na pendrive czy karcie SD/TF o ile docelowy komputer z nich zabootuje).

Tak spróbowałem, nie miałem co prawda wolnego ssd, ale hdd się znalazł, system powstał, tasmota, mqtt, z2m, odpaliło się, sensory zagadały, czujniki reagują, ale wszystkie Dodatki są “szare” z czerwoną kropką tak jak jest przy nie uruchomionym dodatku, opcja zatrzymaj, uruchom ponownie nie działa.

Tu nic nie robiłem, router przypisał mu stałe po Mac-u, pewnie dlatego mogłem się zalogować.

Wygląda na to że nie byleś dość cierpliwy - prawdopodobnie Dodatki muszą się zbudować na nowo - przy migracji na inną platformę zajęło to u mnie kilka godzin.

W razie czego można ponaprawiać Dodatki usuwając je i instalując ponownie a następnie selektywnie przywrócić tylko ich konfiguracje.
W przypadku dodatku nie budowanego lokalnie (a pobieranego w postaci obrazu) może to być wręcz konieczne (ale tak zbudowane są nieliczne nieoficjalne dodatki).

Witaj, dziś podjąłem kolejną próbę, byłem bardziej cierpliwy, póki co to już 5-ta godzina i nic, wszystko się uruchomiło, automatyzacje działają switche przełączają , tasmota, mqtt, zigbeee itd , działa. W “dodatkach” ciągle szaro, próba dodania nowego dodatku działa tak, że dodatek się pojawia ale jest nieaktywny i nie da się go uruchomić.
Może w tym jest problem ?

2022-10-01 19:37:44.922 ERROR (MainThread) [homeassistant.components.hassio.handler] /store return code 500
2022-10-01 19:37:44.936 ERROR (MainThread) [homeassistant.components.hassio] Failed to to call /store -

No na to wygląda, że jest problem ze Sklepem, pozostaje więc popróbować selektywnego przywrócenia Backupu.

Teoretycznie, aby nie robić w kółko reinstalacji całego systemu powinno wystarczyć skasowanie całej zawartości katalogu config i restart systemu - po restarcie powinien przejść do etapu onboardingu (to działało kilka lat temu, nie wiem czy nadal się da wykorzystać ten trik).


W sumie najpierw możesz sprawdzić czy masz w Sklepie dodane wszystkie potrzebne repozytoria (a nawet wręcz je dodać “w ciemno” bo te 2 poniższe niekoniecznie są widoczne na liście repozytoriów)
systemowe

https://github.com/home-assistant/addons
https://github.com/hassio-addons/repository

oraz tych pozostałych dodatków, których używasz

Ok, spróbujemy, w tej działającej instalacji jak wejdę w zarządzanie repozytoriami mam tylko co na screenie poniżej, są tylko te 2 sztuki.
111

podepnę ten drugi “nowy dysk” i dam znać co tam jest .

Wbudowanych repo nie widać na liście, dlatego o nich napisałem.

A teraz pytanie - czy dodatki z tych repozytoriów, które masz dodane, też są “wyszarzone” ?
Jeśli tak to problem jest grubszy, może np. dotyczyć Supervisora

Tak wszystkie dodatki były wyszarzone, jak dodałem nowy “Glanses”, którego nigdy wcześniej nie miałem to też się dodał i był wyszarzony.

  1. Podpiąłem teraz ten nowy dysk, system się uruchomił i wszystkie dodatki są “normalne” święcą jak na “starym”, oprócz “glanses”, który aby zadziałał musiałem “zaznaczyć” aby było → Tryb ochrony jest wyłączony!
    Wygląda na to, że działa (nie pamiętam, czy po wykonaniu przywrócenia z backupu zrobiłem restart tylko HA czy całego hosta, może nie wykonałe tego i stąd ten problem był ?
  2. W logach nie widzę nic co mnie niepokoi, ale są błędy których nie widziałem wcześniej :
Command failed (with return code 1): cat /sys/class/hwmon/hwmon0/temp1_input

Tutaj zapewne zmieniła sie ścieżka dostępu do sensora temp., więc jak ma teraz dostęp do File editora i terminala to chyba to ogarnę.

Logger: frontend.js.latest.202209072
Source: components/system_log/__init__.py:227
First occurred: 13:14:54 (45 occurrences)
Last logged: 14:02:45

:0:0 Script error.

Tego nie znam, nie wiem co to …

Logger: homeassistant.components.homeassistant_alerts
Source: helpers/update_coordinator.py:182
Integration: Home Assistant Alerts (documentation, issues)
First occurred: 12:41:30 (1 occurrences)
Last logged: 12:41:30

Timeout fetching homeassistant_alerts data

Tego też nie znam, nie mam ustawionych żadnych alertów …

Zacząłbym od zajrzenia pod adres HA na porcie 4357 (zamiast 8123), to się dowiesz co się dzieje z Supervisorem.

Być może trzeba przywrócić częściowy backup - dość dawno (wtedy to były jeszcze “snapszoty”) zmieniałem platformę i wtedy się przywracało z backupu wszystko poza HA, być może powinieneś spróbować takiej drogi.

Też już nie pamiętam jak się powinno to zrobić ale wydaje mi się, że restart maszyny jest konieczny (ale z pewnością nie od razu, trzeba odczekać chociaż kilkanaście minut, chociaż ja bym poczekał i parę godzin).

Tego: Command failed (with return code 1): cat /sys/class/hwmon/hwmon0/temp1_input

odnalazłem tu:

command: "cat /sys/class/thermal/thermal_zone0/hwmon1/temp1_input"

ale tego nie wiem gdzie szukać:

 - platform: systemmonitor
    resources:
      - type: processor_temperature

Zakomentuj póki co cały kawałek YAMLa w platform: command_line
jak znajdziesz działającą komendę to sobie odkomentujesz te parę linii.

miałem tylko dwa, jeden się nie zmienił i działał drugiego znalazłem jak wyżej, tego procesora nie wiem jak szukać. w glances pokazuje jakieś sensory ale to są te dwa z command line

Logger: homeassistant.components.systemmonitor.sensor
Source: components/systemmonitor/sensor.py:350
Integration: systemmonitor (documentation, issues)
First occurred: 16:14:58 (1 occurrences)
Last logged: 16:14:58

Cannot read CPU / processor temperature information

Edit:
Dziękuję @szopen za pomoc, wygląda na to, że temat ogarnięty.

Wydaje mi się, że kiedy używałem instalacji DEBIAN 11 - HA Supervised, to integracja systemmonitor brała dane do processor_temperature z którejś z poniższych ścieżek, a ja dodając dodatkowe dwa sensory z platformy command_line zdublowałem jeden z nich. Przechodząc na Generic x86-64 widocznie ścieżka dla processor_temperature nie działa, a oba sensory są dostępne jak dawniej z command_line

  - platform: command_line
    name: ACPI Temperature
    command: "cat /sys/class/thermal/thermal_zone0/temp"
    unit_of_measurement: "°C"
    value_template: '{{ value | multiply(0.001) | round(1) }}'
  - platform: command_line
    name: CPU Temperature
    command: "cat /sys/class/thermal/thermal_zone0/hwmon1/temp1_input"
    unit_of_measurement: "°C"
    value_template: '{{ value | multiply(0.001) | round(1) }}'

Pozostał tylko temat “Putty”, z którego teraz nie mogę się połączyć (samba działa) ale nie wiem czy jest mi to teraz w tej nistalacji aż tak bardzo potrzebne.

Czy te komendy działają na obecnej instalacji
cat /sys/class/thermal/thermal_zone0/hwmon1/temp1_input
cat /sys/class/thermal/thermal_zone0/temp
sprawdzisz w terminalu (lub w CLI jeśli masz konsolę lokalną).

Jako terminal wystarcza Dodatek “SSH & Web Terminal” z grupy Community (lub “Terminal & SSH” z grupy oficjalnych, nie pamiętam dlaczego, ale wolę pierwszy wymieniony) i wystarczy odpalić go z GUI (jakkolwiek daje też dostęp po ssh do HA, ale nie do systemu).

Tak one działają dlatego mam je dodane jak wyżej.
Jedynie usiałem zodyfikować ścieżkę do tego drugiego w “starej” instalacji miałem tak:

cat /sys/class/hwmon/hwmon0/temp1_input