Migracja z microSD na SSD

Witam,

Zaczelem borykac sie z brakiem miejsca na karcie microSD 64 GB na raspberry pi 4b 4 GB RAM.

Na wstepie mam duze watpliwosci że tak szybko rozrósł mi sie system do takiej wielkosci, przeciez nie mam tak duzo integracj wiec pytanie jak sprawdzic co tyle zajmuje mi miejsca?

Po drugie czytalem bardzo dużo i przeczytalem że przy botowaniu snapshota nie moze byc wiekszy niz 1,4 GB a mój ma 4,4 GB, czy nie za dużo?

Przechodząc do meritum chciał bym przerzucić sie z microSD na SSD i pytanie czy ta opcja jest ok czy troche przesadzilem:

https://allegro.pl/oferta/dysk-ssd-silicon-power-a80-256gb-pcie-m-2-nvme-3x4-9139252106

Do tego taki adapter (kieszeń):

https://allegro.pl/oferta/orico-obudowa-dysku-sdd-m-2-nvme-usb-c-3-1-10gbps-11124858807

/

Jeśli chodzi o ilość backupów to jakiś miesiąc temu mieściły się 3 sztuki. Jakieś dwa tygodnie temu mieściły się 2 backupy a teraz nawet 2 się nie chcą zmieścić :frowning:

Nie używam żadnych dodatków co produkują dużość ilość danych chyba że nie wiem.
Stare backupy same się usuwają jak jest tworzony nowy.
Czy jest możliwość sprawdzenia rozmiaru bazy z poziomu HA?

Może ten zrzut coś pokarze:

A tak wygląda rozpakowany backup:

Ze względu na osiągany transfer USB w raspberry, wystarczył by zewnętrzny SSD.
NVNe dla raspberrki to trochę za bogato - rozważ to.

Istotnie - szału nie ma, to wyniki RPi4B 4GB z tanim dyskiem nvme w obudowie USB3

DD                        Disk Write                48.2 MB/s                
FIO                       4k random read            11934 IOPS (47738 KB/s)  
FIO                       4k random write           7425 IOPS (29702 KB/s)   
IOZone                    4k read                   22860 KB/s               
IOZone                    4k write                  17897 KB/s               
IOZone                    4k random read            14331 KB/s               
IOZone                    4k random write           23505 KB/s 

Ciekawostka: obudowa na mostku USB-nvme RTL9210 (czyli ten sam chipset co obudowa Orico z linka powyżej)

[    2.101624] usb 2-2: Manufacturer: Realtek
[    2.539444] scsi 0:0:0:0: Direct-Access     Realtek  RTL9210 NVME     1.00 PQ: 0 ANSI: 6

a tak wygląda starawy NUC ze zwykłym 2,5’ ssd sata, który jest obiektywnie wydajnościowo słabszy od tego nvme powyżej (tylko, że kontroler sata jest onboard, czyli pcie i nie mamy po drodze USB…), obiektywnie = w sytuacji gdyby oba były zamontowane na platformach będących w stanie wykorzystać ich faktyczną wydajniość

DD                        Disk Write                235 MB/s                 
FIO                       4k random read            14331 IOPS (57326 KB/s)  
FIO                       4k random write           21069 IOPS (84279 KB/s)  
IOZone                    4k read                   97347 KB/s               
IOZone                    4k write                  44967 KB/s               
IOZone                    4k random read            32858 KB/s               
IOZone                    4k random write           61829 KB/s       

oba testy zrobione w instalacjach HAOS generic

ale… jakiś rok temu (może 2?) zestaw ssd nvme + odpowiednia obudowa potrafił być tańszy od innych zestawów ssd + obudowa sensownie nadających się do RPi4 (nie wiem jak jest obecnie - może teraz to sensu nie ma).

Poza powyższym główny argument za nvme - w przypadku migracji na jakiś sprzęt x64 za powiedzmy rok czy kilka lat prawdopodobnie istniejący w naszym posiadaniu ssd nvme będzie wciąż zdatny do wykorzystania.

Kolejna kwestia - nikogo akurat na takie rozwiązanie nie namawiam (bo jest absurdalnie drogie), ale twórcy HA zdecydowali się wypuścić taką konstrukcję (prawdopodobnie biorąc też pod uwagę przewidywaną dostępność danego rodzaju konstrukcji ssd na rynku, czyli w 2 słowach - na 100% za kilka lat będą nadal dostępne nvme, a co do pozostałych to już takiej pewności nie ma)

tylko, że CM4 ma możliwość podpięcia NVMe bezpośrednio do pcie
co swoją drogą widać po benchmarkach

powyżej 10000 punktów osiągają chyba tylko konstrukcje na bazie CM4
tu to widać jeszcze lepiej
https://pibenchmarks.com/fastest/

Słowo komentarza - szczerze współczuję tym osobom, które dysponują np. sprzętem ze slotem m-sata (a dla tych którzy mają miejsce tylko na m-sata HS to chyba już tylko kondolencje :stuck_out_tongue: ).

?

O ile na etapie onboardingu być może (chyba nikt po prostu nie sprawdził nic większego, ograniczeniem może być ilość RAMu, więc >4GB brzmi już nieco ślisko) nie da się wrzucić większego snapshota (teraz to się nazywa backup), to nie widzę problemu w przywróceniu konfiguracji z backupu (po staremu snapshota) na późniejszym etapie, czyli już po wstępnej instalacji.

Skoro masz backup i ma on taki rozmiar - to możesz go rozpakować w innym systemie (to zwyczajny .tar.gz wrzucony dla zwiększenia kompatybilności dodatkowo do bez-kompresyjnego .tar) np. pod windowsem 7zip to otworzy i będziesz mógł zobaczyć rozmiary podkatalogów (z poziomu GUI jego menadżera plików).

Integracje nie zajmują specjalnie dużej ilości miejsca, ale np. kontenery addonów potrafią być spore.

Po pierwsze jaki masz rozmiar bazy? (jeśli standardowy recorder to plik \config\home-assistant_v2.db)
Po drugie czy używasz czegoś co produkuje kosmiczne ilości danych (grafana? - to przykład z innego dzisiejszego wątku).
Po trzecie - usuwasz stare backupy? (od jakiegoś czasu pojawiła się funkcja przy każdej aktualizacji tworząca backupy core i addonów, a nawet przez jakiś czas też przy okazji aktualizacji systemu hosta)