Migracja Z-Stack CC2652P na Sonoff ZBDongle-E problem

Cześć, mam problem. Ostatnio zaczęło często mi wywalać dodatek Zigbee2MQTT, wcześniej nie zawracałem sobie tym głowy, wystarczało kliknąć ‘uruchom’ i wszystko hulało. Poźniej flashowałem CC2652P, ale jak pomagało to za kilka dni znowu problem. Postanowiłem kupić Sonoff ZBDongle-E V2 i zaktualizwałem jego firmware do wersji 7.3.1
image, żeby obsługiwał więcej urządzeń, bo mam ich ponad 50. Niestety, próbowałem już z konfiguracją adapter: ezsp / ember, na żadnej nie udaje mi się uruchomić. w Konfiguracji ezsp pokazuje mi w logach komunikat o “Error: This open coordinator backup format not for EZSP adapter
at EZSPAdapterBackup.getStoredBackup (/app/node_modules/zigbee-herdsman/src/adapter/ezsp/adapter/backup.ts:101:23)”, a w przypadku ember logi zamyka komunikat “z2m: Error: NCP EZSP protocol version of 12 does not match Host version 13
at EmberAdapter.emberVersion (/app/node_modules/zigbee-herdsman/src/adapter/ember/adapter/emberAdapter.ts:1674:19)”.

Instalacja HA VM proxmox.

Backup z innego chipsetu jest niekompatybilny, miałeś Texas Instruments, a masz Silicon Labs, więc cała sieć do zbudowania od nowa.

ALE to nie jedyny problem - generalnie przy migracji sieci z innego egzemplarza dowolnego koordynatora (przy założeniu, że backup jest kompatybilny) należy nowemu koordynatorowi nadać ten sam ieee-adres (taki odpowiednik MAC-adresu) jaki miał stary koordynator (jest to zapisywane w pamięci OTP, więc to krok nieodwracalny i możliwy do wykonania tylko jeden raz, bo slot nadpisujący fabryczny adres jest tylko jeden, więc moim zdaniem nie warto z tego korzystać, skoro i tak backup jest niekompatybilny).

Generalnie poddałem sie i usunalem plik coordinator_backup.json. W kilka godzin przypisalem ponownie kazde urządzenie poprzez wlqczenie w tryb parowania. Lista urządzeń została, co ulatwilo sprawe. Mam nadzieje, że to pomoże.
Przy okazji odkryłem, że przy wyszukowaniu urządzeń w zigbee2mqtt mozna wybrać konkretny router ktory ma byc w trybie “zezwol na dołączanie”. Przy domyślnym ustawieniu (wszystkie) mam wrażenie, ze priorytetem jesy coordinator, do którego wiele z noich urządzeń ma za daleko i nie chciały się za nic podłączyć. Myślałem że osiągnąłem jakiś limit 42 urządzeń.

Tak jest jak mówisz :smiley: