Mobilny HA - Jaki rodzaj instalacji

Witajcie,
Mam taką zachciankę aby zainstalować HA w przyczepie kempingowej, w sumie to już to zrobiłem ale wersja na rPI3 jest mega denerwująca, czasem nie startuje z niewiadomego powodu, nie mam pewności czy się wyłączyła po odpaleniu shutdowna z skryptu wywoływanego przez GPIO i postanowiłem to wymienić na terminal WYSE5070.
Dodatkowo potrzebuję w przyczepie jakiegoś komputera i w testach stwierdzam że ten terminal chodzi całkiem płynnie jak na moje potrzeby.

Co chcę osiągnąć:

  • HA (najlepiej z Supervisorem) uruchamiany razem ze startem urządzenia i wyłączany automatycznie po naciśnięcia przycisku power na obudowie.
  • System (zakładam że jakiś Linux) z GUI do przeglądania internetu, obsługi HA, podglądu z kamer.
  • Co najmniej jeden dodatkowy kontener docker, niekoniecznie automatycznie uruchamiany, może stać na systemie z gui.
  • maksymalna energooszczędność - zasilanie w większości czasu z akumulatora ładowanego z paneli PV.

No i teraz pytanie czy iść w stronę:

  1. Ubuntu (mam teraz, ale może lepszy będzie Debian ?) na nim docker z HA - minusem jest niepotrzebne załączanie systemu z gui i mam problem z postawieniem dockera z supervisorem.
  2. Proxmox i równoległa instalacja jakiegoś systemu z gui i HA OS - tu nie wiem czy ma to szansę tak zadziałać bo nie bawiłęm się jeszcze Proxmoxem i chyba takie rozwiązanie będzie miało większy narzut systemowy.
  3. jakieś inne rozwiązanie ?

Debian jako jedyny wspierany przez HA, chyba że coś się zmieniło.

  • Wszelkie aktualizacje Docker, łatki bezpieczeństwa, biblioteki trzeba samemu aktualizować, HA tego sam nie robi.

Nie działa więc daj sobie spokój, działał z jakimiś starymi wersjami HA.

Dodatkowe obciążenie RAM, PROCESOR.

Popytaj @szopen on jest specjalistą od innych systemów.
Jak włącza swoje platformy testowe to żarówki gasną :crazy_face:

Moja konfiguracja Debian, HA z supervisorem, Portainer

Chyba nie do końca zrozumiałem.
Bo rozumiem że optymalne by było: Debian, a na nim bezpośrednio zainstalowany HA Supervisor. A docker po prostu obok na pozostałe obrazy.

I może jeszcze dopytam na temat drugiego tematu.
Mój terminal ma 16GB wbudowanej pamięci na płycie i 128GB m2.0 sata. Ubuntu zainstalowałem na tej wbudowanej pamięci, a miejsce przechowywania danych dockera umieściłem na M2.0. teraz widzę że tych 16GB jest i tak za mało i w sumie wszystkie dane użytkowników też by trzeba przenieść na M2.0 i zastanawiam się że jak będę instalował tego Debiana czy taka zabawa jest warta zachodu czy może się tym nie przejmować i instalować wszystko na M2.0 ?

HA i inne jego dodatki jak Nodered, Mariadb, Ftp, SSH… znajdują się w Docker.
To jak zainstalujesz inne kontenery tobie potrzebne zależy już od ciebie, CLI, Portainer …

PORTAINER

Mój dysk SAMSUNG_SSD_PM851_mSATA_256GB_S1EVNYAF164124

Instalacja w Debian:
https://community.home-assistant.io/t/installing-home-assistant-supervised-on-debian-11/200253

Zainstalowałem Debiana, Anydeska, HA, Portainera i niby wszystko śmiga ale pojawił się problem: Przy próbie przywrócenia kopii zrobionej na rPI pyta się czy na pewno chcę przywrócić i że wszystko będzie usunięte, potwierdzam i dalej nic się nie dzieje, okienko znika, nic się nie zmienia, HA dalej jest prawie na czysto (po pierwszej konfiguracji żeby dojść do przywracania backupu).
Zastanawiam się czy może mieć na to wpływ że system jest “niezdrowy” jak rozumiem z powodu doinstalowania Portainera na Dockerze.

Edit:
Jednak powodem był “niezdrowy” system.
Komenda:
ha jobs options --ignore-conditions healthy
Spowodowała że dodatki ruszyły i dało się przywrócić backup.