Modbus RS-485 dostęp do licznika (odczyt) z dwóch urządzeń

Hej,
Czy ktoś może eksperymentował z dostępem do licznika z modbusem z dwóch urządzeń? Tj. czy jest możliwość odczytu danych przez dwa różne urządzenia z jednego licznika? Czy to ma prawo zadziałać czy raczej licznik może skapitulować? :slight_smile:

W założeniach protokołu Modbus RTU, który jest szeregowym protokołem asynchroniczny, tylko jedno urządzenie typu master może odpytywać urządzenia typu slave.
Opisz dokładnie jaki cel chcesz osiągnąć a rozwiązanie napewno się znajdzie.

Ok, czyli nie da rady.
Jest urządzenie PVMterminal (ze strony pvmonitor.pl), które odpytuje licznik. Zastanawiałem się, czy dałoby się odczytać dodatkowo z HA. Czyli trzeba pójść w drugą stronę i odpytać PVMterminal o dane :slight_smile: Dzięki za rozjaśnienie.

Włącz kreatywne myślenie, w tym przypadku na magistrali są tylko dwa urządzenia.
Większą cześć czasy magistrala milczy, więc nie ma przeszkód technicznych ani programowych aby wykrywać “ciszę” w zapytać z drugiego mastera, to okno czasowe jest relatywnie długie w stosunku do zajętości magistrali.
Oczywiście wymaga to napisania własnej obsługi Modbus z wykrywaniem zajętości.

Innym sposobem jest podsłuchiwanie magistrali. Jeden master inicjuje transmisję i nie ma technicznych przeszkód aby odpowiedź analizować na kilku slave.
Osobnym zagadnieniem jest czy zakres zwracanych danych inicjowany przez master jest zadowalający

Więc wniosek, “źe się nie da” jest przesadzony.
Pamiętam, że już w innym temacie sugerowałeś, że nie jest możliwa obecność więcej niż jednego master.
Praktycznie jest to możliwe ale zależy od specyfiki projektu… już tak robiłem.

Całość rozbija się o:

Chodziło mi o wykorzystanie istniejących narzędzi, copy&paste, restart HA i działa. Za stary jestem, żeby się uczyć nowych sztuczek :slight_smile: Ale dzięki za podpowiedź.

Ponieważ tylko odczytujesz dane, i czasu odpowiedzi nie jest krytyczny i punktu widzenia projektu, możesz metodą “chybił trafił”.
Tzn. użyć typowej dla Twojego licznika integracji, zapominając na chwilę, że masz drugie urządzenie odpytujące. Jest duże prawdopodobieństwo, że większość odczytów będzie prawidłowa (trafiają w ono wolne okno magistrali), a nieprawidłowe będą odrzucone.
Jest to całkowicie wbrew jakimkolwiek zasadom - elektrycznie niczego nie uszkodzisz, co najwyżej nie będzie działać. W ramach eksperymentu warto spróbować zbyt dużo możliwości nie masz.

1 polubienie

Na forum @Marcin_Domański pisze:

Na portalu pvmonitor.pl pojawiło się nowe urządzenie współpracujące z licznikami energii elektrycznej - nazywa się PVMTerminal z kórego można pobierać dane w formacie JSON.

Praktycznie możesz z HA pytać PVMterminal o dane odczytane z licznika energi elektrycznej (który jest podłączony po Modbus do PVMterminala), oczywiście do weryfikacji czy takie dane są udostępniane.

1 polubienie

No jest to jakiś pomysł. Jak już zamontuję, to sprawdzę.

Poprzednie ich urządzenie udostępniało te dane, to jest szansa, że nowsze też. No nic, jak w końcu zamówię i zamontuję, to może znajdę czas na eksperymenty, jeśli metoda Robinl30 nie zadziała :slight_smile:

Dziękuję obu kolegom za podpowiedzi.

Edit:

Mały update. Jakby ktoś szukał sposobu na odpytanie falownika SolarEdge z 2 miejsc (u mnie HA oraz PVMterminal), to w teorii to nawet przez moment działa. Niestety, potem w grę wchodzi praktyka i cały misterny plan idzie w pizdu. Ogólnie zgodnie z tym, co producent pisze w https://www.solaredge.com/sites/default/files/sunspec-implementation-technical-note.pdf: Only one connection is supported, może i przez chwilę uda się odpytywać z dwóch urządzeń, ale wystarczy restart falownika i PVMterminal odmawiał współpracy.

Rozwiązaniem jest modbus TCP proxy :slight_smile: