Moduł dopuszkowy pod dwa gniazda

Z powodu starego błędu (15 lat temu, jeszcze nawet nie myślałem o smart) ma w kuchni dwie puszki z gniazdkami, pod które tradycyjnie podłączam czajnik lub młynek do kawy. Mocowo nie dużo. Czajnik to góra pewnie 1500 W. No ale to było dawno robione i z pomysłem na dwa osobne gniazda.
Teraz wymyśliłem że zrobię to ładnie w jednej zabudowie, dwa gniazda w łączono listwie obok siebie. No ale okazało się że puszki mam za szeroko. Więc w planach muszę zmienić. Pewnie od razu na podwójne i głębokie.
No a skoro taka zmiana, to może dodać moduł z pomiarem. Czemu nie. Rozumiem że takie z dwoma kanałami to powinny zadziałać? Jak jest opcja podłączenia włączników, to po prostu ich nie podłączam?
Co polecacie pod zigbee?
—edit—
Przeglądając różne oferty na aledrogo, sklepy powiem, że chyba moje wymagania są trudne :wink: Jeden moduł zigbee z dwoma kanałami na powiedzmy 10A i to z pomiarem? Nie znalazłem. Pojedyncze już tak. Z WiFI wypada to łatwiej. No, chyba że zrobię to po prostu na jednym kanale i oba gniazdka na raz będę wyłączał. I razem mierzył. Ciekawe czemu to takie łatwe przy wifi, a przy zigbee już nie.
jest taki OXT na allegro, jeden kanał, z pomiarem, 300W dla LED i 3500W opornościowe (skąd taka różnica?), tylko nie widzę tego na zigbee2mqtt. Ktoś używa tego modułu? Daję link, ale jak to aledrogo, może z czasem zniknąć, a nie wiem jak to się będzie identyfikować w systemie:
https://allegro.pl/oferta/oxt-mini-przekaznik-1-obwod-pomiar-16a-zigbee-tuya-13392714096

Przecież masz w komentarzach, że bezproblemowo działa w HA i Z2M

Niby tak ale w samym Z2M nie ma modułu OXT z jednym kanałem z pomiarem:

Jest tylko jeden jednokanałowy i oficjalnie nie ma pomiaru, więc taka ciekawostka jak to się prezentuje w systemie. Jako coś innego niż OXT?

Baza Blakadder’a, z której pokazałeś obrazek jest tworzona “oddolnie” przez użytkowników, więc

  1. obecność w niej urządzenia nie gwarantuje, że jego opis jest prawdziwy i aktualny (wręcz w skrajnych przypadkach mogą tam być urządzenia niekompatybilne, np. wybrane modele Awox, gdzie producent wypuścił aktualizacje firmware psujące kompatybilność z innym rozwiązaniami Zigbee), zdarzają się wersje z innych partii produkcyjnych mające zupełnie inną elektronikę i/lub firmware, które wymaga zupełnie innej obsługi/ma inne opcje czy możliwości (tylko zgodnie z chińską tradycją marketingu nie dostają one nowych oznaczeń modelu, bo po co skoro stary model się dobrze sprzedaje)
  2. brak obecności w tej bazie nie znaczy, że dane urządzenie jest nieobsługiwane

Hmm zawsze się na niej opierałem. W końcu to strona samego Z2M. Wiesz, przed zakupem wolę się upewnić, że jednak kupię urządzenie, które będzie działać i spełni oczekiwane zadanie, a nie, że będą potem kombinował ze zwrotem i poszukiwaniem czegoś innego. Nie myślałem, że tak duży problem jest z pomiarem w urządzeniach zigbee. Na wifi to jakoś widzę, że jest normą. A tutaj, to większość tego nie ma. Albo ja nie potrafię znaleźć.

Generalnie pomiar energii/mocy itd. z powodu szybkozmienności wartości jest trudny do sensownego zaimplementowania w standardach przeznaczonych do przesyłania minimalnych ilości danych (jak Zigbee czy Z-wave), znacznie łatwiej to zrobić na szerokopasmowym łączu jakie daje np. WiFi.

Hmmm, czyli lepszym, stabilniejszym rozwiązaniem byłoby iść w rozwiązanie wifi?

Post został podzielony na nowy temat: Kuchnia indukcyjna i pomiar mocy