Moduły/włączniki do oświetlenia - bez N

Pomimo dość nowego mieszkania, w mojej instalacji nie ma N w puszkach włączników oświetlenia - jest tam tylko jeden 3 żyłowy kabelek. Jednym zasilanie “wchodzi” do przełącznika, drugim “wychodzi”, trzeci to ochronny. Poszukuję czegoś do sterowania oświetleniem, mam kilka najzwyklejszych przełączników i dwa schodowe.

Szukam albo fajnych całych przełączników aby wymienić obecne tradycyjne albo modułów dopuszkowych bez N, które będą działały z Zigbee2MQTT albo ostatecznie po Wifi. Niestety większość rzeczy jakie znalazłem, wymaga pełnej instalacji z N.

Trafiłem chociażby na to: https://allegro.pl/oferta/przekaznik-single-switch-module-t1-ssm-u02-aqara-9887407834 ale ludzie narzekają, że ten dość głośno pstryka.
Znalazłem też taki: https://allegro.pl/oferta/modul-oxt-mini-przekaznik-1-obw-bez-n-zigbee-tuya-11085812668 ale nie ma go z kolei na liście urządzeń wspieranych przez Z2M…

Czy ktoś poleci coś konkretnego, najlepiej co sam ma i fajnie się sprawdza?

Mam jedno shelly 1L - działa OK (domyślnie wifi, opcja przełączenia na mqtt). Oczywiście wymaga takiego mostka małego przy lampie między N i L.
Dodatkowo podsuwam pomysł - może zamiast montować za przełącznikiem, montować przy lampie - z podwieszanym sufitem tak robiłem, przewód od klawisza i tak tam dochodzi więc działa jak tak samo jak te w puszkach :slight_smile:

1 polubienie

Dzięki :slight_smile:
“takiego małego mostka małego”? Widzę w specyfikacji wspomnienie o Shelly Bypass, np. Shelly Bypass kondensator LED www.houseiq.pl - Wszystko dla inteligentnego domu - to masz na myśli?
Co do montażu przy lampie w sumie spoko pomysł, tam gdzie będzie problem z upchnięciem w puszcze (bo wiem, że mam też gdzieś wstawione jakieś 40) mogę spróbować, choć przy niektórych lampach też ciężko z miejscem.

Dokładnie ten. Dzięki niemu jest obwód przy wyłączonej żarówce i shelly może działać.

Ok, Shelly brzmi spoko, raczej sprawdzony sprzęt. Ale poczekam jeszcze czy ktoś miałby coś na Zigbee, na nim mam obecnie większość sprzętów, więc może akurat.

To już tyle razy było poruszane na forum, że chyba nikomu nie chce się kolejny raz pisać o tym samym, mi również, proponuję poszukaj (ikonka lupy w prawym górnym rogu) po frazie “Zigbee bez N”, “włączniki bez n”, o OTX też było, poszukaj po frazie “OTX”. Naprawdę na forum jest już dużo cennych informacji na temat "modułów i włączników do oświetlenia - bez N".

1 polubienie

@MarekM przy okazji przeglądania internetu natrafiłem na:

Do sprawdzenia czy ma już wsparcie w Z2M.