Monitoring / tracking GPS samochodu

Cześć
Czy ma ktoś w HA zintegrowany monitoring/tracking samochodu po GPS + GSM. Chcę wrzucić do auta starszy telefon lub typowy odbiornik GPS z nadajnikiem GSM po SIM wpięty na stałe w zapalniczkę . Chciałbym na bieżąco monitorować pozycję/prędkość auta (pozycję fajnie byłoby wyświetlać na jakiejś mapie - może google?). Jak to rozwiązać? jakieś pomysły?

Pierwotnie miałem w HA ale ponieważ to skopali mam to na osobnym Linuksie i to działa czyli
Traccar. W pełni darmowy. Konfiguracja to 15 minut roboty ( w sensie sam Traccar + geolokalizacja jak potrzebujesz czyli tłumaczenie pozycji na nazwę miasta/ulicy ) - jedynie co musisz sprawdzić czy Traccar obsługuje Twój odbiornik GPS.

Tak to mniej więcej wygląda :

Nie chcę tego robić na osobnym linuxie - ma być wszystko maksymalnie uproszczone i działające bezpośrednio w HA.

Dodatek Traccara masz w Addonach

4 posty zostały scalone z istniejącym tematem: Aplikacja na Androida. Jak dostać się z poza lokalnej sieci

Post został scalony z istniejącym tematem: Aplikacja na Androida. Jak dostać się z poza lokalnej sieci

Czy ktoś się orientuje jak skonfigurować telefon z androidem żeby prawidłowo wysyłał dane? Próbowałem już chyba wszystkich ustawień i nadal pokazuje błąd wysyłania danych w aplikacji klienckiej. Działało przez chwilę jak telefon logował się przez wifi, ale po przełączniu na lte już nie. Już zgłupiałem co ma być w URL serwera śledzącego?

Masz skonfigurowany/uruchomiony dostęp z zewnątrz np. nabucasa, duckdns itp?

1 polubienie

Tak, duckdns, próbowałem przez adres ip i przez …duckdns.org i mój port, port podany przez traccar czyli 5055.

Od dawna nie korzystam z duckdns ale zanim przejdziemy dalej - masz zewnętrzny adres IP?
Poniżej dość świeży tutorial w naszym języku:

Tak mam zewnętrzny adres. Teraz ustawiłem po …duckdns.org:5055 i jak tel jest w sieci wifi to działa i wysyła prawidłowo, jak wyłącze wifi to juz błąd. Oczywiście te same dane mam w config yaml:
device_tracker:

Ok, poradziłem sobie.
Trzeba było na routerze otworzyć nowy port 5055, w HA nie trzeba w .yaml nic konfigurować, a w aplikacji klienckiej trzeba wpisać adres WAN routera na którym stoi HA i port 5055.
Tak czy inaczej dzięki za chęć pomocy.

Wątek trochę stary, ale wczoraj w nocy to ogarniałem. I stworzyłem takie MVP.
Użyłem chińskiego gps trackera na obd “MKING GPS OBD MK08”

  1. po skonfigurowaniu trackera należy zmienić IP w urządzeniu
4.19 Ustawianie adresu IP i portu serwera:
Polecenie SMS:
IP + spacja + adres IP + spacja + numer portu
Przykład: IP 219.143.106.193 8500

  1. od teraz nasłuchujemy TCP na zadanym porcie na wskazanym serwerze (nie testowałem z URLami)

  2. od tej pory będziemy otrzymywać pakiety zgodnie z tym dokumentem: SinoTrack Protocol.pdf

  3. przykładowy MVP w node-red:
    flows.json (5,1 KB)

Uwaga: tworzy trackery na podstawie ID urządzenia, jeśli ktoś chce własne nazwy to musi zrobić mapowanie.

Efekt:

Można kupic też bardziej zaawansowany tracker OBD i wyciągać więcej informacji, albo pokusić się o zbudowanie integracji do HA i uwzględnić wysyłanie komend.

1 polubienie

Coś konkretnego masz na myśli? Jakiś model i możliwości? Tak z ciekawości pytam.

Ten który posiadam zwraca kilka podstawowych informacji, lat, lng, speed, dir, on/off, i komendy typu odcięcie zapłonu etc.

Są też takie które zwracają cały zestaw informacji dostępnych przez OBD. Tam gdzie kupowałem swoje to się nazywa “GPS Pojazdu OBD + DIAGNOSTYKA MK52”

Ale nie wiem jak to działa, nie testowałem.

EDIT: ok chyba nie wysyła danych diagnostycznych przez GSM. Może jest jakieś/dałoby się zbudować proxy BT-GSM? (nie wiem :slight_smile: )

Poszuka, poczytam. Przydałoby się mieć info o stanie paliwa :slight_smile:

Mnie interesuje najbardziej stan opon, żeby żona na feldze nie jeździła. Robię rozkminę w tym temacie.

System TPMS ale nie wiem czy któryś Ci wyśle dane po GSM czy nawet po BT.

Sam system TPMS nie wyśle bo jest to zbyt prosty układ, ale jeśli ten TPMS jest zintegrowany z software pojazdu i szyną CAN to możliwe że i przez OBD da się odczytać te parametry (a także je wysłać).