Monitoring, videodomofon i Home Assistant - dobór urządzeń

Cześć,

chciałbym prosić o pomoc w wyborze sprawdzonego rozwiązania (urządzeń) dla następującej sytuacji. Korzystam obecnie z HA (rolety, światło) zainstalowanym na RPi. Chciałbym do takiej prostej infrastuktury dołożyć videodomofon i monitoring. Zalezałoby mi na tym, żeby zainstalować dwa panele (tablety, monitory) ścienne, na z których miałby możliwość:

  1. Obsługi HA
  2. Obsługi videodomofonu PoE
  3. Przejrzenia monitoringu

Do realizacji wydaje mi się, że potrzebuję:

  1. Tablet ścienny PoE (może to być gotowy panel jakiegoś producenta videodomofonu) z możliwością swobodnego korzystania z Androida
  2. Panel videodomofonu PoE przy bramie
  3. Kamery IP
  4. Switch PoE
  5. Rejestrator IP

Nie zależy mi koniecznie na intergracji videodomofonu z HA. Mogłyby być to oddzielne aplikacje. Chciałbym jedynie mieć możliwość obsługi wszystkich elementów systemu z panelu operatorskiego.
Nie wiem co w tym przypadku jest najbardziej wąskim gardłem. Zacząłem przeglądać videodomofony i rokują chyba rozwiązania HiKVision i Akuvox. Rokują mam na myśli głównie to, żeby ich panele (tablety) udostępniały swobodny dostęp do Androida tak, żeby mógł korzystać z HA i podglądu monitoringu. Nie wiem, czy da się taki system zbudować (lub czy jest to opłacalne) poprzez próbę integracji tabletu PoE z videodomofonem SIP.
Byłbym wdzięczny za sugestię sprawdzonych rozwiązań lub w którym kierunku miałbym szukać.
Pozdrawiam!

Podpinam sie do tematu. Ja aktualnie zakupilem fomofon HIKVISION.

Proponuje poszukać na forum po słowie “sip” i okaże się że komunikacja głosowa HA z videodomofonem jest trudna do realizacji. Rozsądniejszym rozwiązaniem może być próba uruchomienia panelu HA (jako aplikacji lub jako strona w przeglądarce) na panelu do wideodomofonu.

Dzieki za odpowiedź. Tez tak myslalem i skłaniam sie do rozwiązania, gdzie podstawowym elementem systemy brdzoe videodomofon. Chcialbym, aby producent videodomofonu oferowal stacje domofon z “otwartym system Android”. W tej sposob moglbym sobie zainsatlowac tam dowolne aplikacje (np. HA).
Innym rozwiązaniem jest kupno tabletu PoE i poszukanie videodomofonu, ktory bedzie mógł byc obalugiwany przez taki tablet.
Czy macie moze doświadczenie, w którymś z tych rozwiązań?

Zastanawiam się nad zakupem wideodomofonu Zamel serii VP-800:
https://allegro.pl/oferta/wideodomofon-wifi-tuya-breloki-brama-i-furtka-14393402457
Da się to zintegrować z HA? Jak w ogóle dedykowana apka Tuya sprawuje się w trybie “poza domem”?
Obecnie posiadam VIRONE VDP-61FHDZD/B, który oddałem do reklamacji: zewnętrzny panel zalany deszczem, domofon przechodzi w offline, po zaniku zasilania lub netu nie łączy się ponownie, komunikacja głosowa przez Internet to tragedia a otwarcie furtki działa z dużym opóźnieniem. Nie sądzę by coś z tym zrobili więc będę domagał się zwrotu.
Co ewentualnie innego w podobnej cenie jest godne polecenia i integruje się z HA?
Najlepiej z breloczkiem, kodem lub NFC telefonu.

Nie brał bym Tuya, masz sprawdzone od lat i potwierdzone wieloma opiniami wideodomofony od Dahua czy Hik. Integrują się z HA znakomicie ale na dwukierunkowe audio w aplikacji HA nadal czekamy. Polecam szukać sprzętu, który używa SIP, bo pewnie w tym kierunku pójdzie kiedyś integracja HA.

A tym czasem zachęcam do oddania głosu:

Tak myślałem, że ta Tuya to nie był najlepszy wybór.
Czy sama taka stacja bramowa Dahua VTO2211G-P rozwiąże problem i da się zinetgrować z HA?
Jako monitor mógłby służyć tablet na którym mam HA.
Pytanko, czy taką apkę od Dahua można mieć zainstalowaną i skonfigurowaną na kilku telefonach/tabletach jednocześnie i wtedy dzwonek dzwoni na każdym czy działa to tylko z jednym urządzeniem mobilnym?

Dzwoni do każdego użytkownika aplikacji DMSS. Chociaż słowo dzwoni nie pasuje tu dobrze. Na smartfonie z Androidem wyskakuje powiadomienie w górnej belce i trzeba je otworzyć aby odebrać połączenie. Na tablecie będzie podobnie jeśli aplikacja działa w tle, a nie jest odpalona jako pierwszy widok. Komunikacja przez chmurę działa dobrze. Lokalnie mam monitor Dahua z SIP i Androidem VTH5321GW-W. Kupowałem zestaw z VTO2111D-P-S2 na początku 2021r z dalekiego kraju od przyjaciół, ponieważ nie zależało mi na opłacaniu absurdalnych haraczy jako detalista w kraju. Polska dystrybucja Dahua, HIK ale i pokrewnych brandów, nastawiona jest na sprzedaż instalatorom więc realne ceny rynkowe różnią się o ok. 50% w stosunku o tego co widać w oficjalnych cennikach. Zaleta tego monitora VTH jest taka, że ten Android, chociaż nie jest do ruszenia/zamiany, daje możliwość instalacji własnych aplikacji. Nie ma sklepu Play ale APK instalują się bez problemu. Ramu jest mało (nie wiem nawet ile), brakuje sporo aby uruchomić aplikację HA (np webview) więc docelowo będzie (zabieram się za to trzeci rok) apka HomeHabit. Jest za to pełna funkcjonalność domofonu z SIP oraz możliwość podglądu z kamer, od razu po wyjęciu z pudełka.

Integracji z HA nie zgłębiałem za bardzo po tym jak okazało się, że rozmawiać przez apkę HA nie ma jak i skazany jestem na znośną aplikację DMSS dla prowadzenia rozmów.

Nie znam rozwiązania HIK. Są tematy pokrewne na forum opisujące rozwiązania innych firm, w tym SIP.

Chętnie zrezygnowałbym z panelu wewnętrznego ale takie powiadomienie w stylu SMS na tablet raczej nie będzie słyszalne w ciągu dnia.
Pogadałem dziś trochę ze sprzedawcą i odradzał stację zewnętrzną połączoną przez WIFI i monitor też przez WIFI. Między furtką a miejscem na panel mam: do skrzynki rozdzielczej kabel wielożyłowy (ok 15x0,5) a od skrzynki do miejsca na panel wewnętrzny też taki ale 10x0,5. Na pewno nie jest to skrętka komputerowa.
Dahua jak i Hikvision łączą się po skrętce i podobno nie pójdzie to na takim przewodzie. Prawda to czy jednak kabel to kabel i nie powinno być problemu?
Obecnie mam tego Virone podłączonego na 4 żyłach między jednostkami a z siecią przez WIFI.
Sprzedawca polecał w takim przypadku 5Tech ale z tego co widzę opierają się na Tuya i boję się, że będzie to to samo co Virone tylko w innej obudowie…

Moim zdaniem pójdzie, ale należy to zweryfikować organoleptycznie, żadnej gwarancji nie daję, bo to tylko domysły. Wi-Fi odradzam chociaż są osoby, które chwalą rozwiązania Wi-Fi np Arlo gdzie mają obsługę komunikacji, a sterowanie ryglem i inne bajery za pomocą ESP.

No nic, zaczekam aż wróci mój z naprawy i jeśli nadal będzie kicha to kupię jakiś Dahua lub Hik i sprawdzę czy pójdzie po moim kablu.
Co do Twojego rozwiązania… brakuje mi trochę czasu a przede wszystkim doświadczenia w tym temacie.