Możliwość pomiaru temperatury wewnętrznej i zewnętrznej za pomocą czujników Sonoff

Witam Szanownych. Nie mam kompletnie pojęcia o Smart Home stąd prośba o wyrozumiałość. Od kilku tygodni ogrzewam dom dwoma klimatyzatorami. Chciałbym zamontować kilka czujników temperatury w różnych pomieszczeniach aby zdalnie podczas kilkudniowych wyjazdów móc obserwować rozkład temperatury w domu i na ich podstawie ustawiać pracę klimatyzatorów. Mam w klimatyzatorach wifi więc mogę zdalnie ustawić ich pracę a dane z czujników potrzebuję aby ustawienie było optymalne pod kątem poboru energii. Nie potrzebuję sterowania klimatyzatorami a jedynie podglądu na temperatury z czujników. I teraz proszę o poradę czy czujniki temperatury i wilgotności Sonoff SNZB-02 wraz z bramką Sonoff ZigBee Bridge 3.0 spełnią moje niewygórowane oczekiwania. Drugie pytanie czy przełącznik Sonoff Th10 WiFi wraz z czujnikiem temperatury DS18B20 z racji dużego mierzalnego zakresu temperatury (od - 40 `) może służyć jako termometr zewnętrzny po podłączeniu do zasilania ale bez potrzeby sterowania jakimkolwiek urządzeniami ?

2x tak, oczywiście mam na myśli natywny system chmurowy iTead’a, czyli eWelink, gdybyś planował wykorzystanie HA, to jednak warto rozwiązać to inaczej (nie wiem czy iTead dogada się z twórcami HA).

Jeśli odpowiednio zabezpieczysz przed wilgocią możesz spróbować wykorzystać SNZB-02 jako czujnik zewnętrzny.

Generalnie sieć Zigbee bez routerów Zigbee nie jest dobrym pomysłem, no ale póki się nie przekonasz się jak jest w rzeczywistości nie chcę zniechęcać, ale łączenie różnych technologii jest słabym pomysłem - dobrze by było wykorzystać też jakiś sprzęt z funkcjami routera np. ZBMINI lub BASICZBR3 (iTead zarzekał się kiedyś, że ich system będzie kompatybilny ze sprzętem Zi\gbee innych producentów, ale jak dotąd nie miałem czasu na zabawę w testy, a po prostu tego nie używam).

“Z innej beczki” - ten ostatni daje się przerobić na czujnik temperatury jakkolwiek oczywiście to raczej nie będzie działać w natywnym systemie iTead’a - to DIY raczej jest adresowane do użytkowników HA stosujących koordynatory w powiązaniu np. z Z2M lub ZHA(?)
https://ptvo.info/

https://ptvo.info/tag/sonoff/

Dziękuję za 2xTAK - oczywiście myślę o podglądzie na iphonie w dedykowanej aplikacji Sanoff i to powinno mi wystarczyć. Moim jedynym oczekiwaniem wobec proponowanego systemu czujników jest możliwość podglądu temperatur z różnych punktów domu aby tak ustawić zdalnie ogrzewania podczas dłużej nieobecności żeby temperatura w różnych pomieszczeniach nie spadła poniżej np. 10C. Niestety niektóre użyte przez Ciebie określenia to dla mnie czarna magia więc połowy z tego co napisałeś nie zrozumiałem. Co do czujnika SNZB-02 to w specyfikacji ma on zakres od - 10C a mnie zależy na pomiarach w pełnym zakresie czyli nawet - 25*C.

Nie mam SNZB-02, więc nie mogę zweryfikować jaki czujnik w nim użyto, ale “w ciemno” podejrzewam, że powinien działać do -40°C (bo taki dolny koniec zakresu oferuje większość czujników, które mogły zostać w nim zastosowane).

Sam jestem ciekawy więc będzie okazja sprawdzić. W stacji pogodowej, której używam jest info, że czujniki działają od -20*C i w rzeczywistości niżej przestają mierzyć. Dlatego szukam czegoś co działa w niższych temperaturach.

Aqara, najniższą temperaturę co odczytał to -31
Dziś:
ScreenShot_20220102211703

@Jarula
To kiepska ta stacja pogodowa :stuck_out_tongue: być może powinieneś zmodyfikować tor zasilania (bo jeśli jest zasilana bateryjnie, to po prostu spadek napięcia ogniw związany z niską temperaturą może powodować brak działania).
Byłoby fajnie gdybyś podał producenta i model by inni nie kupili szrotu.

Sam mieszkam niestety w jednym z cieplejszych zakątków Polski, więc szanse zerowe na taki “biegun zimna” jak -20°C (przynajmniej tej zimy do dziś)
Na obrazku wskazania z czujnika którego producent twierdzi w specyfikacji, że pracuje w zakresie 0°C - 60°C (a testowałem go już kiedyś poniżej -10°C)

Poniżej -20°C istotnie może być problem z działaniem jakiejkolwiek bardziej skomplikowanej elektroniki, a już szczególnie z jej zasilaniem z baterii/ogniw, jakkolwiek czujnik zamontowany w tym co mam nieco poza balkonem powinien pracować do -40°C (o ile reszta elektroniki da radę).

Na potrzeby tego wątku przygotowałem taki wykresik - świetnie na nim widać powiązanie raportowanego stanu baterii oraz jej napięcie względem temperatury

TH 10 z dedykowanym DS18B20 używam też do zaświecania oświetlenia (LED z czujką ruchu) ale z Tasmotą , pracuje właśnie jako termometr zewnętrzny.
TH_10

Mieszkam dla odmiany na biegunie zimna PL więc u mnie temperatury < - 20C są rzadziej niż kiedyś ale nadal się zdarzają. Co do stacji pogodowych to tylko modele z wyższych półek cenowych mają w specyfikacji czujniki pracujące do - 40C (np. TFA Dostmann). Zasilane bateryjnie jest standardem w czujnikach stacji pogodowych stąd pomysł z Th10 Sonoff zasilanym z sieci.

OK rozumiem, że jeśli chodzi o stacje pogodowe masz większa praktykę i fajnie, że polecasz jakąś uznaną markę (sam kupiłem niedawno 35.1140.01 Spring Breeze do zdalnej lokalizacji, choć zarzekałem się, że żaden sprzęt RF433MHz już się u mnie nie pojawi :stuck_out_tongue: aaa i póki co mogę napisać - nie idźcie moją drogą - jak dotąd nie udało mi się zintegrować z HA), ale informacja o tym co sobie nie radzi poniżej -20°C może być istotna dla wielu z nas.

Ta stacja jest właśnie niemieckiej firmy TFA Dostmann więc jej czujnik zewnętrzny powinien sobie poradzić < - 20*C oczywiście z dobrymi bateriami. Niestety nie ma wbudowanego wifi więc nie spełnia moich oczekiwań. Dziękuję za porady. Życzę pięknego 2022 roku.

Tak wtrącę… jest taki projekt pozwalający dość tanio i łatwo integrować sprzęty działające pod szyldem RFLink ale w oparciu o ESP:

Lista sprzętu:

Do pomiaru temp.zew.klimatyzatorow uzywam esp8266 d1mini i czujników ds18b20,do tego podłączone jest jeszcze pzem004 do pomiaru zużycia energii

Podobnie do pomiaru CO mam coś takiego.tylko że na zewnątrz używam tych czujników z taką metalową osłoną

Na pewno masz to dobrze przeliczone? Wydaje mi się, że jest za mało wat przy takim amperażu :thinking:
ScreenShot_20220103125008

Raczej jest ok tylko wartości są szczytywane w rożnych okresach i np waty odczyt co 30s. Ampery co 2minuty,ale kiedyś sprawdzałem w tym samym czasie pomiar i ampery × napięcie wychodzą mi waty ok.

@rakon faktycznie te odczyty wyglądają podejrzanie - podprowadzisz nasz co to jest “chwilowy góra/dół”?

@krskrab masz rację pobór mocy powinien być w W, a nie Wh (wtedy to np. energia?)

@angler tak, już zdążyłem przekopać te wszystkie projekty (niestety nie zmieściłem się w czasie na zwrot sprzętu), nie bez powodu wycofałem się z osprzętu 433MHz kilka lat temu (od tego zaczynałem ponad 10 lat temu), protokołów jest kilkadziesiąt z czego większość nieudokumentowanych, po kilkunastu latach całkowitego bałaganu kilkanaście z nich udało się rozpracować metodami reverse-engineringu, ale do kompletności jeszcze jest naprawdę daleko, ba nawet mam rfxtrx433e (ale i on nie rozpoznaje nowego protokołu stosowanego w tej stacji - jakby było mało już istniejących?).
Jeśli dożyję emerytury i będę mógł poświęcić 100% czasu na zabawę w rozpracowywanie sprzętu, do którego powinna być jakaś dokumentacja ale oczywiście jej nie ma, to może uda się to zintegrować “po bożemu” (bo póki co myślałem o rozwiązaniu “na około”, niestety jak na razie nawet nie mam na to sensownego pomysłu, bo można by wrzucić do środka np. ESP zamiast lub równolegle do fabrycznej elektroniki, ale jest jeden istotny fuckup - w miejscu instalacji nie ma szans na zasilanie zewnętrzne, a charakter pracy anemometru wyklucza usypianie ESP).

@Jarula Warto byś wiedział, że TFA Dostmann to nie jest żadna wiarygodna marka, ba, sami nawet nie wiedzą jakie ich produkty są wzajemnie kompatybilne, po prostu sprzedają losową chińszczyznę pochodzącą od losowych producentów, którzy stosują mniej lub bardziej losowe rozwiązania.
Do dziś doszukałem się już 9 protokołów które występują w tym ich losowo poskładanym sprzęcie, kilka z nich jest nawet uznanymi standardami, ale akurat ta stacja z anemometrem używa jeszcze innego - tak się właśnie kończy kupowanie chińskiego gówna z niemieckim znaczkiem na wierzchu.
Zdecydowałem się na ten model, bo był stosunkowo tani (wśród tych z wiatromierzami), a anemometr na z-wave, który używałem dotąd zaczyna kończyć żywot po 6-7 latach pracy, jakby co to też niemieckiej marki Popp, gdzie też mi brzydkich słów brakowało by określić ten niemiecki (tym razem raczej naprawdę, ale to niczego nie zmienia) szajs, teraz ich wypusty z-wave są “wspierane” przez Aeotec’a, ale tam ich nikt nie zna, chyba tylko bazowały na ich modułach z-wave i mają ledwo blade pojęcie o firmware i niczym poza.

PS czy nam możesz jednoznacznie i konkretnie odpowiedzieć jaki sprzęt nie mierzy poniżej -20°C (w przypadku TFA Dostmann najlepiej by była to nazwa handlowa stacji WRAZ z tym ciągiem numerków identyfikujących podzespoły)

Chwilowy to jest pobór w danej chwili góra to jest jedna Klima.Dol druga klima odczyt z espeasy co 3.Błąd pomiaru to może z max 15w.Tak mi się wydaje.A co do wartości Wh,muszę sprawdzić bo faktycznie powinny być W.Tak jak w espeasy!Pewnie w konfiguracji tak wpisalem.SmartSelect_20220103-150756_Chrome|239x500

OK, czyli jednostkę masz do poprawki (jak zauważył @krskrab) skoro to pobór mocy.

Tak zaraz zobaczę i poprawie sobie, dzięki.

Już poprawione :+1:

Do pomiaru temp. I wilgotności w domu najtaniej chyba wychodzi xiaomi mijia2.Na Ali i kupiłem 10szt 130zł.Jesli rasberry to wsio,jeśli inny sprzęt i nie ma Bluetooth to jeszcze esp32 jako bramka

Tego sonoffa używam od kilku lat na zewnątrz, i mierzył mi temperatury nawet -35stopni, cały czas działa bez zarzutu, co do wew, to mam sonoffy basic - wgrany software Tasmoty i tam zamontowałem DS18B20, w porównaniu do czujnika DHT11 który jest bardzo czuły, DS18B20 wydaje mi się lepszym rozwiązaniem, gdyż wskazania temperatury są bardzo stabilne, czyli nie ma nagłych skoków od “oddychania w pobliżu” czyli ich bezwładność lepiej obrazuje temperaturę pomieszczenia.