MQTT i licznik MEW-01

Czesc,

W zwiazku z instalacji fotowoltaiki kupilem licznik Zamel MEW-01 i zintegrowalem go z Home Assistant korzystajac z poradnika MEW-01 i Home Assistant (integracja i nie tylko) - wersja via sensor REST - supla.org.

Dodam tylko, ze moj HA dziala w dockerze bo to troche zmienia konfiguracje.

Licznik pracuje poprawnie i dysponuje wszelkimi odczytami ale …

W ramach przedmiotowego poradnika dokladane sa sensory MQTT aby zliczac energie dziennie, miesiecznie, rocznie. Niestety ta funkcjonalnosc nie dziala a objawy sa nastepujace :slight_smile:

  1. Utworzylem sensory MQTT w ramach configuration.yaml. Sensory widze na liscie encji ale ich status jest UNKNOWN
  2. Utworzylem automatyzacje pobierajace odczyty z encji licznika i wpisujace je do konkretnych topikow, ktore nastepnie przypisywane sa do sensorow.
    • automatyzacje dzialaja i nie ma bledow, analizujac dzialanie skrytpu widze ze wpisuja wlasciwe dane do wlasciwych topikow
    • niestety sensory nie odczytuja tego z topikow i nie przypisuja sobie odczytanych wartosci tak jakby topikow nie bylo

Podejrzewam problem z samym MQTT dlatego kombinuje od kilku dni niestety bez sukcesow

  1. W configuration.yaml mam ustawiony wpis mqtt: wskazujacy na broker z serwera supli
  2. Niezaleznie mam zainstalowany Mosquitto Broker
  3. Ostatnio dokonfigurowalem bridge dla Mosquitto Brokera ale to niczego nie zmienilo.

Niestety nie wiem co poczac i prosze o pomoc.

Pozdrawiam
Wojtek

Czy masz zainstalowanego/skonfigurowanego brokera mqtt?

Proponuję zainstalować ten program i podejrzeć całą komunikację. Pewnie jest jakiś błąd w temacie sensora w Twojej konfiguracji.

Mam Mosquitto Brokera zainstalowanego i uruchomionego. W logach nie ma nic na czerwono ale jest dosc pusto. Do tego mam ustawiony bridge do supli ktory nie wiem czy jest potrzebny.

Chetnie to zrobie ale poprosze o wyjasnienie jak to sie ma do dockera.
Czy mam to zainstalowac na dockerze bo jako addon do HA to chyba nie ma. Ewentualnie czy na zupelnie innym komputerze i czy wtedy sie to skomunikuje ?

Uruchomilem tego explorera i tak jak sie spodziewalem nie ma w ogole topikow generowanych przez HA.
Odczyty licznika sa generowane przez MQTT po stronie Zamela a te dopisane w MQTT sensors i skryptach automatyki generowane sa przez HA. Nie ma zadnego oprocz tych Zamela i nie wiem co w konfiguracji Mosquito Brokera jest zle.

Z konsoli HA probuje odpalac komende mosquitto_pub -h 127.0.0.1 -t home-assistant/switch/1/on -m “on” i na explorerze nic nie wyskakuje

Jakies pomysly ?

Wywołaj usługę w narzędziach deweloperskich
MQTT:Publish
daj jaki koleiwk topic i zoabcz czy pojawi sie w MQTT Explorer.
jeżeli nie, to masz żle skonfigurowane połaczenie HA i mosquito

Oczywiście masz to w configuration HA?
ip brokera, którego zainstalowales?

# Example configuration.yaml entry
mqtt:
  broker: IP_ADDRESS_BROKER

Informacyjnie i bardziej technicznie: Zamel MEW-01 to monitor energii elektrycznej (dobrze, że producent o tym pisze wprost) a nie licznik energii elektrycznej ponieważ urządzenie to nie ma certyfikatu MID (brak zgodności z zasadniczymi wymaganiami określonymi w dyrektywie MID).

W aktualnych wersjach HA integracja z MQTT wykonywana jest z poziomu GUI, nie trzeba nic “grzebać” w plikach konfiguracyjnych.

Dziekuje za info. Mam tego swiadomosc z racji bycia elektrykiem ale uzylem skrotu myslowego :slight_smile:

Nie wspomne o tym, ze moc na fazach jest sumowana :slight_smile:

W configuration yaml mam tylko jeden wpis dotyczacy zamela i nic dla Mosquitto Broker.

IP brokera do MQTT Explorera wpisalem takie jak do HA czyli 10.20.0.250:1883

Tego nie wiedziałem,
a czy nie jest tak, że jak wpisujemy brokera supli do configuration to naszego tez nie trzeba? Nie nadpisuje tego co mamy w GUI?

Mój MEW jeszcze leży w pudełku, może w weekend znajdę na to czas, do tej pory myślałem, żeby tylko zrobić bridge, gdzieś czytałem że ustawiamy przez suple że ma być lokalne mqtt… ale to tylko na szybko przeleciałem, nie wczytywałem się.

Proponuje inna sposób integracji, przeczytaj SUPLA => Supla-mqtt-client => MQTT => Home Assistant - #14 przez macek, nie mam Supli ale udało się to połaczyć.

Dzięki,
musze poczytać,
myślałem jednak o takim rozwiązaniu:

Wydaje się bardziej niezawodne i natychmiastowe rzeczywiste dane, a nie co jakiś czas.
Muszę do tego usiąść.

O tak, czwarty sposób:
https://forum.supla.org/viewtopic.php?f=23&t=8842

hej, korzystałem z tego poradnika i mi się udało … Konfiguracja Supla dla Home Assistant przez MQTT - SmartNow

Odgrzewamy kotleta.
Pojawił mi się problem z integracją przez MQTT lokalnie. Urządzenie zostało automatycznie znalezione, pojawiło się 40 encji, ale wszystkie niedostępne. Kiedy otwieram MQTT info widzę, że pod każdym sensorem są Subscribed topics: i pod tym 2 tematy- jeden ma 0 danych, kolejny ma ich zawsze 10 ostatnich a tam interesujące mnie dane, które jednak nie stają się stanami sensora. Jak to ugryźć?


Nie chce zakładać nowego tematu bo sprawa dotyczy mew-01 integracja po mqtt na supla cloud.
W power_factor na 3 fazach mam zamiast wartości wpis ‘float(value) * 100.0 | round(5) %’.
Czy to tylko u mnie, może ktoś sprawdzić?

umnie tak samo
image

A to ok, dzięki, pewnie w cloud’zie coś namieszali bo dziś nowa wersja wyszła.

Witam.
Może komuś się przyda pliki do MEW-01 z MQTT. Zużycie dzienne, miesięczne, roczne.
Produkcja dzienna miesięczna roczna. I wiele innych.
automations.yaml (6,0 KB)
sensors.yaml (10,9 KB)

1 polubienie