MQTT których nodów używacie?

Witam, zaczyna porządki w moim HA i sprzątam w NR. Zastanawiam się z których nodów korzystać w przypadku mqtt. Wydaje mi się, że logiczne jest korzystanie z nodów Z2M, ale może macie inne zdanie i należy mieszać obydwie opcje?
image

Screenshot - 05.02.2023 , 20_09_34

Nody zigbee2mqtt są tylko do obsługi urządzeń ZigBee, natomiast nodami mqtt możesz również obsłużyć ZigBee, z czego zigbee2mqtt ma już gotowe filtrowanie, wybór urządzeń
Screenshot - 05.02.2023 , 20_09_02

@artpc dzięki za info, szkoda że w nodach mqtt nie ma opcji odczytu statusu (jest tylko in i out).
Tak właśnie sobie siedzę i zmieniam. Z tego co już wyklikałem wychodzi, że i tak nie pozbędę się wszystkich nodów które sięgają do HA.

Przykładem jest nod “Ruch w łazience” to jest odczyt z grupy utworzonej w HA (grupa składa się z dwóch czujników ruchu zigbee i czujnika odległości esphome) dodatkowo jest nod “Wait Until” (czekam na ponowny ruch). Staram się jak najbardziej skrócić drogę odpytywania i wysyłania komend do urządzeń które nie są bezpośrednio sparowane z HA.

Jakie statusy chcesz odczytywać ? Mówimy o zigbee czy ogólnie o mqtt?

Ogólnie chodzi o mqtt (prawie 100% urządzień ma pod z2m) tak jak na screen np. status włącznika lub status czujki ruchu. Jeśli chodzi o grupy to nie będę ich wystawiał do mqtt bo to mija się z moim założeniem :slight_smile:

Wszystko masz w temacie mqtt konkretnego urządzenie, trzeba tylko to przefiltrować.
Screenshot - 05.02.2023 , 20_52_14

Debug ustawiamy na complete msg object
Screenshot - 05.02.2023 , 20_52_58
Wynik:

Screenshot - 05.02.2023 , 20_54_31

Screenshot - 05.02.2023 , 20_54_47

@artpc źle mnie zrozumiałeś chodzi mi o odczytanie statusu urządzenia w przebiegu flow (chcę sprawdzić czy status jakiegoś innego urządzenia jest włączone/wyłączone) tak jak działa nod current state dla HA a dla z2m nod GET
image

W mqtt nie ma możliwości odczytania tematu na żądanie. To broker rozsyła zasubskrybowane tematy po tym jak zostanie w nich coś zapisane.
Aby znać bieżacy status trzeba sobie to zapamiętać. Prawdopodobnie ten nod get właśnie tak robi.
Jeśli używałeś Mqttexplorer to zauważyłeś, że się wypełnia w miarę publikacji tematów.

Zgadza się broker raportuje tylko zmiany. Założenie jest takie aby korzystać tylko z jednego rozwiązania (nodów). Chcę ograniczyć do minimum “event state/ current state/ set stae” do jednego rodzaju nodów - jak najmniej pośredników.

Jeśli integracja nie odbywa się przez mqtt to trudno się pozbyć nodów HA… jeśli o to chodzi.
Można jednak zmienic sposób integracii device》NR 》mqtt》 HA i używać samych mqtt in/out.
Benedyktyńska robota :wink:

@Mariusz_Kuciński jeżeli gdzieś w głębi flow chcesz wykorzystać to, co odczytujesz przez mqqt in to zapisuj w change node do flow. I sobie odczytujesz jak chcesz :slight_smile:
image
image

… a cały HA tu :slight_smile:
HA_Stan