Na czym najlepiej postawić HA?

Od rana na nogach aby ogarnąć tematy blogu i nagrać film. Później tradycyjnie nie będzie kiedy :slight_smile:
Tam masz przycisk Add/Dodaj dodajesz, wybierasz USB albo po DeviceID albo po Port ale tak czy inaczej powinieneś mieć listę urządzeń wsadzonych w usb komputera. Tak jak poniżej.


Jak tego nie masz to upewnij się czy Tobie usb działa bo to dziwne.

No właśnie - wczoraj walczyłem z ustawieniami BIOSU i chyba wszystko włączyłem na stałe. Pendrive po podłączeniu do któregokolwiek portu świeci się cały czas - więc zakładam że porty działają. Zigbee CC2531 świeci się zielona dioda tylko przez minutę - ale akurat z nim miałem problemy na poprzedniej instalacji (na Rpi4) , mianowicie sieć Zigbee wyłączała się po kilku godzinach…
Nie wiem co jeszcze mogę zmienić w BIOSie…

UPDATE po dalszym grzebaniu w BIOSie Proxmox widzi już porty USB. Walczę dalej.
Dzięki


Urządzenie jest widoczne w VM (pojawiło się na liście rozwijanej) i wydaje mi się że je dodałem, ale nadal w HA nie jest pokazywane w /supervisor/hardware…
Czegoś nie kliknąłem?

EDIT: już wiem. Jest problem z Zigbee2MQTT (CC2531) jest wykrywany po wetkięciu do gniazda, dodałem go w Proxmoxie, widzę go w HA supervisor/hardware… ale po kilku minutach znika i jest niewidoczny do następnego podłączenia. Na malinie też miałem z nim taki sam problem, tylko że raz działał naewt cały dzień… Pozostałe urządzenia USB (pendrive, klawiatura) są widoczne w Proxmoxie.
Poszukam czegoś o tym CC2531, bedę pytał w innych topicach.
Dzięki za pomoc.

Widzę że jest tutaj dużo na temat Proxmoxa więc zapytam tu. Jak monitorować w HA parametry sprzętu tzn. temperaturę CPU, GPU itd.?

Temperatury nie wiem, ale podobno jakoś się da wyciągnąć. Pozostałe parametry możesz wywołać przez utworzenie sensorów w configuration.yaml:

  - platform: systemmonitor
    resources:
      - type: disk_use_percent
        arg: '/'
      - type: memory_use_percent
      - type: processor_use
      - type: memory_free
      - type: last_boot
      - type: swap_use_percent
1 polubienie

Sprawdź wątek Monitoring Raspberry Pi, część monitoringu jest uniwersalna.

Kolego też tak miałem z Cc2531. Wymieniałem na nowe co pomagało na kilka dni. Poddałem się, zainwestowałem w Conbee 2 - od tego momentu wszystko działa bezproblemowo.

3 posts were split to a new topic: Proxmox - monitorowanie procesów sprzętu

Potwierdzam, podłączyłem Conbee2 i działa bezproblemowo już trzeci dzień. Walka z CC2531 to była strata czasu i nerwów…

Postanowiłem wymienić Intel nuca na HP T620 kojarzy ktoś czy wersja quad-core ma wiatrak czy jest fanless? @Sierek jaką ty masz wersję ?

@Mario
Jaki masz model NUCa, że zdecydowałeś się na taki krok? i właściwie co jest przyczyną?
Sam używam 6CAYH nawet 2 sztuk w różnych lokalizacjach i nieco różnych konfiguracjach jestem z nich zadowolony, a po odpowiednim ustawieniu w BIOSie zachowują się zasadniczo zupełnie jakby były fanless (tj. przy ekstremalnym obciążeniu procesora, co się nie zdarza normalnie w HA nigdy, pracujący wentylator jest i tak niesłyszalny, natomiast w warunkach normalnych po prostu nie pracuje).

@arkadiusz
To wprawdzie już prehistoria (pytanie było zadane na początku lipca), ale RPi0W na początek wystarczy (jeśli nie przesadzisz z zasobożernymi dodatkami, choć RAMu faktycznie ma mało - w rzeczywistych instalacjach mam zajęte koło 1GB, to w prostych instalacjach eksperymentalnych z powodzeniem mieściłem się sporo poniżej 512MB), sam wprawdzie przygodę z HA zacząłem od sporo mocniejszego RPi3B (ale główna bolączka wszystkich RPi to kartaSD/TF, a nie moc obliczeniowa) i kontynuowałem po dłuższej przerwie na RPi3B+ (gdy trójka bez plusa się zjarała z powodu wady konstrukcyjnej), ale praktycznie cały 2020 to już czas po przesiadce na NUCe i raczej nie planuję ich wymiany na jakąkolwiek inna platformę w dającej się przewidzieć przyszłości (jeszcze po drodze zanim obie “produkcyjne” instalacje przeniosłem z RPi na NUCe był eksperyment z wykorzystaniem Odroid’a MC1 solo, ale ze względu na jego całkowity brak peryferiów jego zastosowania są mocno ograniczone - u mnie się to jednak nie sprawdziło z innego powodu, więc jeśli Odroid to raczej XU3/4 czy MC1/2, jednak wykorzystanie RPi nie jest całkiem bezsensowne, a będzie tańsze na początek).
I to wszystko mówię z punktu widzenia raczej przeciętnego użytkownika, który używa instalacji bazujących na obrazach HassOS (jego genialna zaleta to brak konieczności dbania o system i środowisko i brak “wielopiętrowej wirtualizacji” - to rozwiązanie się opiera właśnie na Dockerze).

@szopen mam nuc-a DN2820FYK jest tak jak mówisz praktycznie fanless. Ale ten hp troszkę mocniejszy, więcej usb i nie wiem czemu na nuc-u wysypuje mi się cały czas tuner DVB-S czy inne sprzęty podłączone pod usb (wymaga restartu kontenera w dockerze), mimo wyłączenia oszczędzania energii itp. Chcę sprawdzić jak będzie wszystko śmigać na tym HP.

Terminal HP t620 QUAD CORE 4c 16GF/GR Zasilacz
Nie ma wentylatora.
Do niego można dokupić
SATA
i podłączyć dwa dodatkowe dyski na SATA!

@artpc dzięki za info :slight_smile: zamówiłem zobaczymy jak będzie śmigać

Fajny gadżecik, do DN2820FYK też by pasował zamiast karty WiFi,
w przypadku 6CAYH (gdybym tak kombinował) byłbym skazany na droższą wersję na m.2 A+E

Do dysku jeszcze trzeba by było pociągnąć skądś 5v. Albo jakiś adapter zasilania z tego usb w środku.

No coś takiego.

Ja kupiłem podobny, ale do wpięcia pod SATA. Tyle, że ja płaciłem jakieś 14 zł + kabel zasilający do dysku

Przepraszam, ale nie byłem z tydzień na forum. Mam wersję quad-core. Nie ma wiatraka, jak już ktoś odpowiedział.

@szopen
Witaj na forum. Pozbyłeś się już Very? Pisaliśmy kiedyś na Forum użytkowników automatyki budynkowej - Indeks

@Sierek tak już Artur mi powiedział co jak :slight_smile: . Już mam na nim HA, w jakich temperaturach t620 pracuje u ciebie ? Ile stopni na procki?

Nie wiem czemu odpowiedź się nie pojawiła, teraz 10x krótsza wersja: nadal używam.