Na czym najlepiej postawić HA?

Instalacja na proxmox daje dostęp do USB.
Niedługo będzie film o tym jak to zainstalować :smiley:

Ja obecnie mam na dell wyse i na chwilę obecną złego słowa nie mogę powiedzieć także również mogę polecić w tej cenie chyba nic lepszego nie będzie

Tyle poleceń Synology, że chyba nie mam wyboru :wink: Przetestowałem sobie prawdę mówiąc ich system w live demo i wydaje mi się, że oprogramowanie Synology jest jakieś lepsze, bardziej ogarnięte i wygodne od chociażby Qnapa. Może to tylko wrażenia, ale chyba bardziej mnie do siebie przekonują.

Dzięki za polecenie urządzeń, na pewno nad każdym się pochylę przy wyborze. Zastanawiam się czemu Proxmox a nie Docker, macie jakiś konkretny powód? Wiem że to co innego i średnio tak wprost porównywać, ale HA można też przecież bez problemu postawić na Dockerze. Chyba że chodzi o to, aby mieć to na HassOS? Czy też jakieś inne argumenty za tym przemawiają w waszym przypadku?

Instalacja bezpośrednio na linuxie w formie dockera niedługo nie będzie już wspierana. Jest plan wycofania się z niej. Dlatego należy powoli jej unikać.

O proszę, to tego nie wiedziałem, jest gdzieś więcej info o tym skąd taka decyzja? Chcą aby instalacje były robione tylko z HassOS?

Hmm początkowy ich pomysł chyba to zakładał, ale na górze artykułu jest update z 10 maja, bo chyba ludziom się to niezbyt spodobało. Pod 26 maja jest też podlinkowany nowy post, który wprowadza rozróżnienie metod instalacji i jako oficjalnie wspierana ma pozostać “Home Assistant Container” np. na Dockera. Jeszcze niżej: “As you can see, the Home Assistant Supervised method is here to stay”. Chyba więc wycofania nie będzie, ale też będę sobie śledził temat.

U siebie mam instalację “Home Assistant Supervised” Ubuntu + Docker i wszystko działa bardzo dobrze.

Ja podchodzę do tego tak, że jeżeli pomysł odejścia się pojawił to mają ku temu ważny powód i traktuje to wszystko jako odsunięte w przyszłość ale to nastąpi :slight_smile: ponieważ nie chcę np za 6 miesięcy wszystkiego jeszcze raz instalować to ostatnio gdy zostałem zmuszony do reinstalacji totalną awarią serwera to już wybrałem proxmoxa i maszynę VM z udostępnianego przez nich oficjalnego obrazu.

Spoko, rozumiem. Jak dla mnie Docker wydaje się po prostu najprostszy i najszybszy oraz bardzo łatwy w obsłudze, może dlatego że nie bardzo znam proxmoxa. Jak nagrasz film o tym, to na pewno z miłą chęcią zobaczę :wink:

film o instalacji na proxmoxie będzie za jakieś 2 tygodnie. Jest w przygotowaniu :slight_smile:

1 polubienie

@arkadiusz instalacja Proxmoxa jest też prosta. Masz pełne zarządzanie przez GUI. Przewodników “za rączkę” też jest sporo. Np:

Jeszcze dodam, że maszyna, na której instalujesz Proxmox musi mieć możliwość wirtualizacji. Np. w HP t620 trzeba to ustawić w BIOS.
@Marek - @artur już odpowiedział - dongle CC2531 działa bez problemów.

To ja dołożę jeszcze jedno. Od kilku lat mam w firmie jeden z tańszych - DS214play.
Kilkanaście osób na tym codziennie mieli setki plików, sporo aplikacji poinstalowanych. Urządzenie raz dobrze skonfigurowane jest praktycznie bezobsługowe.
Pewien problem występuje z przypisywaniem uprawnień dostępu do plików i katalogów (jak się w tym grzebie i próbuje działać intuicyjnie :wink: ) Poza tym urządzenie po prostu działa i nie trzeba mu poświęcać uwagi.

@artur masz na NUC tylko HA czy w docker albo VM?

Mam proxmox i na nim vm z ha z oficjalnego obrazu.

@Sierek prawdopodobnie masz rację, nie kwestionuję. Po prostu do tej pory bliżej było mi do Dockera, z którego korzystam często do wielu rzeczy, więc instalacja na nim wydawała mi się najbardziej sensowna. Skoro jednak tak to wygląda w HA to być może faktycznie zainteresuję się Proxmoxem.

@alfawilk dzięki za wypowiedź. Bezobsługowość i bezawaryjność też ważna sprawa, bo każda potrzebna uwaga to czas, a czas to pieniądz itd… :wink:

1 polubienie

Witam panie Arturze przeprowadziłem całą instalacje z Youtube krok po kroku i dochodzę do pewnego momentu i wszystko leży, proszę o jakieś wskazówki. Info na zdjęciu

Tam jest komunikat failed. Opis sugeruje jakieś problemy z siecią. Czy może to być prawda?

Tak właśnie przypuszczam lecz nie mam pojęcia o co chodzi, przeszukałem chyba całą sieć.