Na czym postawić HA

Moja przygoda z HA zaczynała się od postawienia go na Raspberry pi . System chodził w nmiarę dobrze , lecz po poczytaniu o problemach z kartami sd postanowiłem to zmienić . Więc zakupiłem HP T630 Thin Client 128GB M.2 SSD 8GB RAM i na nim zainstalowałem Proxmoxa z HA . System dziala dosyć sprawnie , lecz czasami są jakieś opóznienia w wykonywaniu automatyzacji a czasami wogule nie zadzialają . Jak zerknę do Proxmoxa to widzę że czasami pamięć prawie cała zajęta i dopiero restart VM doprowadza wszystko do działania bez opóznień . Nie mam dużo podpiętych urządzeń , może z 10 , w tym większość zigbee . A pomieważ parę dni temu zakupiłem Serwer plikow NAS QNAP TS-253D 4GB QuadCore 2,0GHz i mam zamiar rozszerzyć mu RAM do 16 GB to zastanawiam się czy by to na niego nie przenieść HA . Na NAS będę miał dwa dyski twarde , jeden WD40EFZX 4000 GB 3,5" SATA i drugi 1TB . Oczywiście na NAS będzie biblioteka multimediów , obsługa kamer itp . I teraz pytanie . Czy ten NAS to uciągnie , jak będzie się na nim sprawował HA . Czy będzie to działać płynnie . Może ktoś ma podobny NAS i się podzieli z działania na nim HA .

Szczerze?
Po pierwsze sugeruję instalację HAOS-generic (jeśli się da na T630) - nie będziesz tracił zasobów na proxmoxa (zakładam, że masz tam tylko VM z HA).
Po drugie w ciemno stawiam, że problemem jest Node-RED a tak właściwie uruchomiony w nim niedopracowany kod, co się kończy wyciekami pamięci (a jeśli tak jest, to nie pomoże rozbudowywanie sprzętu w nieskończoność, bo intensywne wycieki pamięci mogą zająć jej dowolnie duży rozmiar).
Źródło wycieku pamięci może być inne, ale raczej (na 99%) jakieś jest (bo to wynika wprost z opisu problemu, a nie mogę sobie wyobrazić jakie masz zainstalowane Dodatki, które mogłyby zjeść taką ilość RAMu).

Czyli na Qnap nie polecasz tego stawiać ? . Wolałbym na Qnap bo on i tak cały czas będzie chodził . Tak na Proxmoxie mam na razie tylko HA , lecz myślałem też o serverze supli , Pi-hole no i w razie potrzeby miałem nowe VM do stworzenia .

Doczytaj resztę, bo pisałem na raty (jestem w robocie).
Nie napisałem, że nie polecam instalacji na NASie, ale uważam, że póki nie pozbędziesz się źródła problemu, to żaden (obojętnie jak wypasiony) sprzęt na hosta nie pomoże.

Jaki model ?.. na intelu ? Jeśli postawisz VM i rozszerzysz pamięć to działa całkiem dobrze.
Instalacje na dockerze nie mają supervisora więc trochę kłopot - mogę się mylić bo nie śledzę na bieżąco.

To nie tak że chcę zmieić na qnap bo mam problem , tylko chciałbym trochę odciążyć licznik prądu :smiley: . Bo jeżeli by to dobrze dzialało na qnapie to po co na razie utrzymywać dwa urządzenia . Wyłączyłem na razie Node-RED i po trzech godzinach użycie pamięci na poziomie 38 procent . Zobaczę jak będzie jutro .

@RobinI30 Przecież napisałem to wszystko w pierwszym poście .

Mam na takim terminalu zainstalowany HAOS-generic.
Urządzeń na ten moment ok 30 (zigbee, wifi, bluetooth, esp), dość sporo automatyzacji w Node-RED + np dość zasobożerny dodatek Wmbusmeters i w tym momencie tak to wygląda jeżeli chodzi o obciążenie:
obraz

Przepraszam nie doczytałem :slight_smile: Mam dokładnie tą samą konfigurację
Opisałem to w innym temacie Dylemat związany z wyborem/zmianą NAS - #7 przez RobinI30

Od tamtego wpisu dołożyłem jeszcze dysk SSD na system, sprawdzi się doskonale :+1:
Obecne obciążenie


TS-253D to na J4125. Czyli jak mój Synek 920+. Tylko ja nie odpalałem na VM a jadę na dockerach wszystko i u mnie wygląda to mniej więcej tak:


Te 10% procka to właściwie rzadkość, przeważnie bliżej 5%. No chyba, że plex odpala transkodowanie pliku.

@gregusz …jak w dockerze wygląda sprawa aktualizacji HA i jak to jest teraz z supervisorem?

…u mnie video recorder trochę dociąża.

No jak stawiasz na dockerach to nie masz supervisora. Dodatki instalujesz jako osobne byty. Aktualizacja dockera to banalna sprawa, bo robisz kopię aktualnego jako backup, wgrywa się nowe, sprawdzasz czy działa. Jak się sypie w 5s. robisz powrót do poprzedniego obrazu. Wszystkie dane masz i tak na NASie i tego obraz dockera nie rusza, bo jest poza. Obraz dockera to tylko gotowy system. A config, bazy itp. są hostowane bezpośrednio w NASie.

Czyli update w samych HA nie działa i musisz sam kontrolować czy jest nowa wersja dockera?
Czy update nadąża za “normalną” wesją?

Musisz mieć to w głowie. Inna sprawa, że nie ciągnie mnie do tego, by mieć zawsze najnowszą wersję. Ważne, że działa. Co 2 miesiące aktualizuję do w miarę bezpiecznej wersji. Ma działać stabilnie. A nowości jeżeli są mi potrzebne, to wtedy się zastanawiam, czy muszę akurat teraz aktualizować, czy może to poczekać. Inna sprawa, że jak masz oficjalne obrazy, a nie w formie przerobionej w dodatkach, to zyskujesz na stabilności. Takie jest moje zdanie. Patrząc na ostatnie ruchy z NR. Parę razy były problemy z oficjalnym dodatkiem NR w HA, ale oficjalny NR z dockera tych problemów nigdy nie miał. Bo to gineły wgrane nody, bo to nie odpala się, bo to coś tam. Obraz dockera nie wpływa na nody, na flow ani na nic. To wszystko jezt bezpieczne w zupełnie innej przestrzeni danych.

3 polubienia

A ssd masz na system qnapa , czy na HA ? Masz go we wnęce (ssd) , czy przez inne złącze ?

Na system qnap i dodatki, w tym HA. Dokupiłem kontroler osadzony w dodatkowym slocie. Poniewlaz są dwie zatoki na hdd i byly potrzebne. Zakup w moim używaniu NAS prawie niepotrzebny, przyniósł niezauważalne przyspieszenie. Trzeba się dobrze zastanowić przed zakupem, poczytać, Są pewne ograniczenia w stosowaniu ale nie powiem bo dokładnie nie pamiętam. Cóż…kupiłem więc używam.

Dzięki za wyczerpującą odpowiedz . Ja raczej zainwestuję w zwykłe dyski sata . Zresztą jeden już mam z poprzedniego NASA . Miałem model TS112 i przy nim można było kawę sobie zrobić zanim jego strona główna się wczytała . Więc zdecydowałem się na wymianę . Na razie nie żałuję bo serwerek chodzi w miarę sprawnie . Trochę mnie wkurza że apki wirtualizacji nie mogę uruchomić na Operze a to właśnie ją od x lat używam i używać będę . Mam też problem z zalogowaniem się do Qvideo na przystawce smart tv . Cały czas pisze że nie ten region lub zły login lub hasło , choć wszystko jest dobre .

Witam,

Chciałbym postawić HA na proxmox, przeszukuje odpowiedzi jaki terminal lub mikro komputer zakupić. Wcześniej miałem na Rpi4 ale niestety został użyty do innych celów. pytanie czy macie jakiej konkretne propozycje urządzeń w rozsądnych cenach z którymi nie będzie problemu konfigurować jak np. Q920 - z tego co czytałem.

Ja jak wcześniej pisałem mam na HP T630 Thin Client 128GB M.2 SSD 8GB RAM i chodzi w marę dobrze .Też wcześniej miałem na RP4 . Wypróbowałem tekże na NAS QNAP TS-253D 4GB QuadCore 2,0GHz bez Proxmoxa ale chodziło mi to gorzej niż na HP . Wyłączyłem także Nodreda , ale nie pomogło to z zapychającą się pamięcią HP .