Najprostszy sensor binarny - czy będzie działać - gołe ESP

Tak się zastanawiam, gdyby do gołego ESP, które ma więcej niż kilka dostępnych GPIO np. typ Wemos Lolin, albo ESP 8266 mini. Gdyby tak wejścia GPIO połączyć pod PullUpa wewnętrznego i podać napięcie, którym zasilamy 3.3V samego ESPka puścić na wyłączniki monostabilne w ścianach, to czy takie rozwiązanie będzie działać jako sensor binarny? Kable w ścianach biegną obok innych kabli 230V, biegną przez rozdzielnie itd… Można jakiś kondensator mały ceramiczny z małym opornikiem dolutować do każdego wejścia, aby nic się nie indukowało a zapewniony był poziom napięcia dla PullUP.

Czy to jest aż tak proste, czy za proste i się zaraz zepsuje?

Wiem, że lepiej byłoby optoizolację itp, itd… Ale może większość robi jak napisałem, a ja głupi się zastanawiam przez tydzień nad rozwiązaniem oczywistym.

Kontynuuje wątek:

Ale tutaj pytam o same wejścia, bo włączników planuje więcej niż punktów świetlnych i takie dodatkowe niekoniecznie muszą być do tego samego ESPka, do którego planuję podłączyć przekaźniki.

Najbezpieczniej jest tak
schemat_transoptor2

2 polubienia

Moim zdaniem poziom napięcia 3,3V przy długich przewodach jest zbyt małą różnicą potencjałów aby działało to niezawodnie i było odporne na zakłócenia. Zwłaszcza, że obecnie przetwornica impulsowa jest prawie w każdym urządzeniu domowym i jest to spore źródło zakłóceń. A jak się zajrzy do środka, to często filtracji w nich brak, bo to kosztuje. Myślę, że zwykły kondensator nie wystarczy, a każdy wzrost rezystancji na takiej linii sterowania, będzie znacząco wpływał no poziom napięcia. Osobiście założył bym transoptor (izolacja galwaniczna) i po stronie przycisków dał nawet 12V. Zauważ, że nie spotyka się w gotowych produktach nigdzie magistrali 3,3V. Alarmy chodzą na 12V, a systemy komercyjne typu Ampi - CAN 12V, Loxone - 24V, KNX - 30V. Tam gdzie jest parę metrów przewodu, nie spotkałem się nigdy z napięciem poniżej 5V.

Połącz sobie taki układ na próbę i sprawdź. Tu długie przewody to tak naprawdę masa, transoptor jest razem z ESP. Długie przewody mają tylko podać masę na led transoptora. Jest jeszcze możliwość doboru R1. Sprawdzałem to na 25m przewodu 3x1,5mm , typowa “półtorówka” elektryczna.

1 polubienie

W Twoim schemacie zastanawia mnie jedno, co stanie się w układzie ESP jeśli na GND pojawi się zaindukowane napięcie z długich przewodów?

Tożsamy problem z tematem :slight_smile:

Trzeba tak zrobić układ aby końce długich przewodów nie “wisiały w powietrzu”.
@isom1266 zawodowo miałem taki przypadek, że taki schemat się nie sprawdził i transoptor się wzbudzał… co prawda kabel miał 700m :stuck_out_tongue_winking_eye:

1 polubienie

Jak mam to zrobić dla kilkunastu wejść, to takie coś jak niżej by załatwiło sprawę ?

https://allegro.pl/oferta/modul-z-osmioma-transoptorami-pc817-13328916795

Ciekawe, czy wydajność prądowa takiego transoptora by wysterowała jakiegoś zwykłego Findera np. 40.61, pobór mocy cewki to około 1.2W, co dla cewki 24V byłoby 50mA

Czyli twoim zdaniem nikt tak nie robi i tylko transoptor. ;-(

Pojawi się na GND i masa układu do którego jest podłączony ESP się podniesie. IMHO, zależy od jakości masy przy ESP, a jeśli to przechodzi przez rozdzielnie, to tam winno być dobre PE, pytanie czy jako masę ESP można użyć PE, ja bym tak w rozdzielni połączył. Ale to odrębne zagadnienie.

Jak nie wiesz, to otwierasz dokumentację elemantu i czytasz:

Są gotowe płytki z trasoptorem i tranzystorem MOSFET jako wykonawczym elementem:

1 polubienie

Ten gotowy moduł nie jest najlepszym pomysłem, chińczyk poszedł na łatwiznę i masy IN - OUT są połączone, więc połączenie które pokazałem wyżej odpada.
Przy tym module możesz zrobić coś w tym stylu


Ale to będzie znacznie bardziej podatne na zakłócenia niż wcześniejsze rozwiązanie.

Ten moduł jest bardziej popieprzony niż ci się wydaje :slight_smile:

… i żeby zrobić “coś w tym stylu” trzeba trochę pogłówkować. Dopiero zwarcie R2 daje większy zakres możliwości stosowania.

Dla mnie wspólna masa podłączona do PE nie stanowi problemu.

Będę miał w rozdzielnicy zasilanie 12V, a może drugie 24V, więc większe napięcie na wyłączniki nie stanowią problemu. Mam dwa używane duże AGMy 12V i planuję jeden podłączyć jako bateria dla UPS (aby zasilać switcha i kompa dla HomeAssistanta, do czasu aż się nie dorobię czegoś na DC. Może jeszcze pompę cyrkulacyjną), a z drugiego UPSa zasilać z zasilacza buforowego.

Same akumulatory połączyć szeregowo i masę podłączyć do PE, chyba będzie dobrym rozwiązaniem. Tory DC zasilacza buforowego, który mam (napięcie do ustawienia od 10… 14V, więc ustawię 13.6) są izolowane od wejścia (Zasilacz MeanWell 60W, nie ma wejścia PE), więc spokojnie będę miał 12V oraz drugie 12V. Jedno 12V do odbiorników 12V, a drugie (czyli 24V) ew dla odbiorników (np. Taśm LED) na 24V, ale będę musiał sprawdzić wydajność. Najmnieszy 300W UPS będzie miał prostownik nie gorszy od tego MeanWell. MeanWell nie ma odcięcia przy spadku napięcia na Aku, ale to sobie zrobię stycznikiem i jakimś dedykowanym ESP’ku przy akumulatorach. Na razie MeanWell ładuje oba aku połączone równolegle, bo posiadany start UPS jednak był zepsuty (spalony trafo), może kupię jakiś mały używany APC. Nie wiem jak się zachowa MeanWell gdy akumulatory spadną na 10.5 i trzeba będzie je ładować, a on zapoda 13.6V czy nie pójdzie za duży prąd. Najwyżej będzie trzeba wymienić na większy.

Chodzi Ci aby rozdzielić te masy?

Nie, chodzi o układ wyjściowy i sposób podłączenia do GPIO bo ten R2 trochę wykracza poza szablon. Narysuje schemat to dołączę.

Co do pierwszej części… to napisałeś tego tyle, że potrzeba czasu aby to ogarnąć :wink:

moduł bez zworek

@marcingebus jak masz zamiar robić takie patenty dla kilkunastu wejść dodatkowo sterowanie LED i przekaźniki, to zamiast kombinować z pajęczyną kup taki moduł i zrobisz to sensownie


350 zł nie majątek, a masz wyjścia na MOSFET , więc możesz podłączyć przekaźnik, albo taśmę led i ją ściemniać . 16 wejść, więc jest pole do popisu.
Robiąc pajęczynę przy większej ilości wejść/wyjść nikt oprócz Ciebie w tym się nie połapie, a i Ty sam po jakimś czasie zgineisz w matni plątaniny różnych śmiesznych klocków.
Wracajac do chińskiego modułu transoptorów, to największym problemem jest połączenie między wszystkimi GND na IN- wejściach, więc sterowanie podaniem masy odpada, albo trzeba ciąć masę na pcb, a to już totalna partyzantka.

1 polubienie

Dla 4 WE/WY ten gotowiec mi się podoba - wgrana Tasmota, wyciągnięte magistrale komunikacyjne i różne wersje zasilania. Nie jest po ETH ale za to cena…