Napęd bramy garażowej z gotową integracją HA

Cześć,

czy orientujecie się może czy są na rynku napędy bram garażowych, które w łatwy sposób można zintegrować z HA? Nie chciałbym robić tego przez dokładanie ESP, kontraktonów, etc. tylko wykorzystać fabryczne rozwiązanie.

W stanach populrane jest MyQ od Chamberlain/LiftMaster które ma swoją gotową integrację z HA i ludzie twierdzą, że działa to dobrze LINK. Niestety te napędy są w Polsce słabo dostępne, choć można je kupić.

Być może znacie podobne integracje od europejskich producentów napędów. Ja szukam drugi dzień ale nie mogę znaleźć.

Wiesz dlaczego wszyscy tak robią? Chcą być niezależni od działanie chmury dostawcy sprzętu.

Nie musisz dokładać DIY z ESP, są produkty gotowe pod taką funkcję:

https://supla.zamel.com/product/sterownik-bramowy-wi-fi-2-kanalowy-sbw-02/

Rozumiem, czyli radzicie jednak do tradycyjnego napędu dołożyć rozwiązanie zewnętrzne. Rzeczywiście nie wziąłem pod uwagę, że taki MyQ może wymagać połączenia z chmurą. W takim razie będę szukał czegoś na Zigbee. W takim razie dwa inne pytania:

  1. Czy zwrócić na coś uwagę przy wyborze napędu? Każdy napęd ma wejście do sterowania open/close? Rozumiem, że są to wejścia pod sterowanie manualne takie jakie byłoby, gdyby był zainstalowany przycisk góra/dół na ścianie? Zewnętrzny sterownik musi aktywować takie wejście do czasu jak otrzyma sygnał z kontaktrona, że brama jest otwarta/zamknięta i wtedy zatrzymać sterowanie tym wejściem. Dobrze myślę?

  2. Będę pewnie kupował napędy na 3 bramy. Czy spotkaliście się z jednym modułem dedykowanym do bram Zigbee, który może sterować 3 bramami jednocześnie? Znalazłem coś takiego LINK, ale w US i na WiFi. Pewnie i tak skończy się rzeźbieniem tego samemu…

Najczęściej w napędach wymaganym minimum do sterowania jest impuls z przycisku chwilowego. Zwarcie na chwilę odpowiedniej pary styków w napędzie. Działa to wówczas z funkcjonalnością: każde naciśnięcie w trakcie ruchu skrzydła daje Open → Stop → Close → Stop → Open …

Co do pkt. 2 - nie spotkałem się z gotowcem, jestem też sceptycznie nastawiony do Zigbee w połączeniu ze sterowaniem bramą garażową.

Dzięki angler. Idąc tym co napisałeś, czy w przypadku, gdy nastąpi zwarcie i brama przejdzie w tryb “Open” to rozumiem, że po dojściu do końca automatycznie przejdzie w stan “Stop”. Tak samo przy zamykaniu?

Myślałem oczywiście o integracji w ramach HA, a samo połączenie HA ↔ sterownik na Zigbee. Czy uważasz, że to kiepski pomysł? Dlaczego?

Tak

Wybierasz napęd, ściągasz jego instrukcję w PDF i czytasz, w niej jest zawsze opis płyty i podłączenia przycisków oraz innych urządzeń peryferyjnych: krańcówki, fotokomórki, radiolinie.

Wolę jak przy newralgicznych funkcjach mam jak najmniej pośredników. Wolę ESPHome ↔ WiFi ↔ HA, zamiast Zigbee ↔ Z2M ↔ MQTT ↔ HA. Dodatkowo jak nawet padnie HA, to wbijam na webUI urządzenia z ESP i zwyczajnie steruję nim.

Moim zdaniem, przy sterowaniu trzema bramami warto pochylić się nad tematem DIY z ESP i zrobić coś co da Tobie pełną kontrolę, pozwoli zrozumieć zasady działania tych urządzeń i da dużo satysfakcji. Otworzy Ci również umysł na wiele nowych pomysłów, do zastosowania u siebie i pod siebie.

Dla potomnych napiszę, że bardzo fajna integracja jest dla napędów Hormanna - Promatic i Supramatic. Muszą być 4 generacji żeby to działało po magistrali.

Można sobie zamówić za 45 EUR gotową płytkę z ESP32 do podłączenia magistralą danych Hormanna i wszystko elegancko działa - pokazuje nawet % otwarcia bramy w HA. Wsady do ESP32 są udostępnione tutaj: GitHub - Gifford47/HCPBridgeMqtt: Emulates Hörmann UAP1-HCP board using an ESP32 and a RS485 converter, and exposes garage door controls over web page and MQTT.

4 polubienia