OK więc w zimę moje Nice FIlo przestało sobie działać. Po krótkim obmierzeniu i zapoznaniu się z internetem na temat problemu, okazało się, że w tych napędach po prostu klęka sobie jedna noga na MCU i sterownik nadaje się na śmietnik. Oczywiście wszystkie wpisy wskazują na to, że jest to jednak wada fabryczna przy projektowaniu PCB i bądź użytego MCU. Po przeszukaniu sterowników nie znalazłem zamiennika a oryginał mało nie kosztował (poza tym pozostało mi 5 pilotów od nice) więc stwierdziłem, że przecież taki sterownik to nic trudnego do zrobienia. Może ktoś trafi tutaj przypadkiem szukając informacji o Nice, tak więc napiszę co mniej więcej można z tym zrobić:
- Z napędu możemy spokojnie wywalić płytę główną. Ja w obudowę zmieściłem większość elementów (poza mostkiem H). Wszystkie kable odciąłem bo nie miało dla mnie sensu przelutowywanie heada (płytka PCB na której to składałem miała inny raster a nowej nie chciało mi się robić).
- Zostają nam 3 kable (NC) od krańcówki - L+P+BASE
- Zostają nam 2 linie do silnika (niebieska + czerwona)
- Zostaje nam transformator + mostek prostowniczy, z którego wychodzą 2*32V DC (24V AC * 1.4 w teorii bo zależy to od napięcia w gniazdkach - u mnie było 35V)
- Z oryginalnej płyty wziąłem sobie tylko kondensatory 3x1000uF w celu wygładzenia napięcia DC - reszta do użycia wg uznania.
- Oczywiście silnik z całą przekładnią też zostawiamy
Spis materiałów:
- ESP32 - 27zł
- Przetwornica napięcia 6-40V–>1,2-36V 15A - 32zł
- mostek H oparty o BTS7960B 43A - 29,50 zł
- miernik natężenia prądu ACS712 20A - 9,30zł
- odbiornik radiowy RXB6 433 superheterodyna - 13,90zł
- przetwornica LM2596S 1,5-35V 3A DC-DC - 5,20zł
- sterownik PWM MOSFET 3,3V/5V 15A 5-36V - 5,50zł
- trochę rezystorów itp.
Łącznie 130 PLN, nowa płyta główna to koszt 700 PLN
Kod dla ESPHOME dostępny tu: GitHub - hass-rm-rf/gate-driver
W kodzie zaimplementowane:
- obsługa oryginalnych pilotów RC od Nice (i innych zgodnych) - można dodać inne niezgodne
- obsługa światła ostrzegawczego
- obsługa fotokomórki + obciążenia bramy w razie napotkania przeszkody
- zwalnianie przy końcowych manewrach
W kodzie brakuje:
- implementacji części zmiennej dla RC - niestety nie udało mi się znaleźć algorytmu
- obciążenie bramy wpisane na 1A choć pewnie powinno być niższe - mam fotokomórkę więc nie testowałem realnie obciążenia po napotkaniu przeszkody
- większość zmiennych do ustawienia bezpośrednio w kodzie choć uniwersalnie powinno to chodzić (o ile ACS712 jest na 20A - jak nie to update trzeba zrobić wg dokumentacji biblioteki z githuba)