Napęd do bramy - przerobienie uszkodzonego FILO400

OK więc w zimę moje Nice FIlo przestało sobie działać. Po krótkim obmierzeniu i zapoznaniu się z internetem na temat problemu, okazało się, że w tych napędach po prostu klęka sobie jedna noga na MCU i sterownik nadaje się na śmietnik. Oczywiście wszystkie wpisy wskazują na to, że jest to jednak wada fabryczna przy projektowaniu PCB i bądź użytego MCU. Po przeszukaniu sterowników nie znalazłem zamiennika a oryginał mało nie kosztował (poza tym pozostało mi 5 pilotów od nice) więc stwierdziłem, że przecież taki sterownik to nic trudnego do zrobienia. Może ktoś trafi tutaj przypadkiem szukając informacji o Nice, tak więc napiszę co mniej więcej można z tym zrobić:

  1. Z napędu możemy spokojnie wywalić płytę główną. Ja w obudowę zmieściłem większość elementów (poza mostkiem H). Wszystkie kable odciąłem bo nie miało dla mnie sensu przelutowywanie heada (płytka PCB na której to składałem miała inny raster a nowej nie chciało mi się robić).
  2. Zostają nam 3 kable (NC) od krańcówki - L+P+BASE
  3. Zostają nam 2 linie do silnika (niebieska + czerwona)
  4. Zostaje nam transformator + mostek prostowniczy, z którego wychodzą 2*32V DC (24V AC * 1.4 w teorii bo zależy to od napięcia w gniazdkach - u mnie było 35V)
  5. Z oryginalnej płyty wziąłem sobie tylko kondensatory 3x1000uF w celu wygładzenia napięcia DC - reszta do użycia wg uznania.
  6. Oczywiście silnik z całą przekładnią też zostawiamy

Spis materiałów:

  • ESP32 - 27zł
  • Przetwornica napięcia 6-40V–>1,2-36V 15A - 32zł
  • mostek H oparty o BTS7960B 43A - 29,50 zł
  • miernik natężenia prądu ACS712 20A - 9,30zł
  • odbiornik radiowy RXB6 433 superheterodyna - 13,90zł
  • przetwornica LM2596S 1,5-35V 3A DC-DC - 5,20zł
  • sterownik PWM MOSFET 3,3V/5V 15A 5-36V - 5,50zł
  • trochę rezystorów itp.

Łącznie 130 PLN, nowa płyta główna to koszt 700 PLN

Kod dla ESPHOME dostępny tu: GitHub - hass-rm-rf/gate-driver

W kodzie zaimplementowane:

  • obsługa oryginalnych pilotów RC od Nice (i innych zgodnych) - można dodać inne niezgodne :wink:
  • obsługa światła ostrzegawczego
  • obsługa fotokomórki + obciążenia bramy w razie napotkania przeszkody
  • zwalnianie przy końcowych manewrach

W kodzie brakuje:

  • implementacji części zmiennej dla RC - niestety nie udało mi się znaleźć algorytmu
  • obciążenie bramy wpisane na 1A choć pewnie powinno być niższe - mam fotokomórkę więc nie testowałem realnie obciążenia po napotkaniu przeszkody
  • większość zmiennych do ustawienia bezpośrednio w kodzie choć uniwersalnie powinno to chodzić (o ile ACS712 jest na 20A - jak nie to update trzeba zrobić wg dokumentacji biblioteki z githuba)
6 polubień

Fajny kawał kodu, można się wiele nauczyć :+1:
Ze zmiennym kodem RC chyba sobie nie poradzisz, więc zastosuj zewnętrzny odbiornik dla tych pilotów. Na wyjściu dale sygnał 0/1 - są takowe. W tej chwili to przypadkiem baramę może otworzyć każdy?
Jeszcze raz - dlaczego nie zostawiłeś starej płyty z peryferiami? Te kilka sygnałów można było chyba zidentyfikować?

Całość sygnału RC to 64bity: 32bit zmienny + 28bit ID pilota + 4bit ID przycisku. Jak możesz zauważyć w kodzie - 32bit pierwsze jest maskowane i ignorowane. W teorii jest to “niebezpieczne” a w praktyce mam płot 160cm więc jak ktoś będzie chciał wejśc to wejdzie furtką albo sobie przez niego przeskoczy zamiast “łamać” RC :wink: Nie popadajmy w paranoje - silnik jest tylko po to by mi psy okolicy nie zwiedzały i bym nie musiał jak mały Kaziu machać bramą na lewo i prawo.

Na upartego mogłem do oryginalnej płyty dopinać się pod przekaźniki, wyłapywać sygnały otwarcia/zamknięcia i wysterowywać to (w teorii). No ale czasu brakło tak na prawdę na debugowanie całości zwłaczasza, że jest to sterowane z procka, którego nie znam i w momencie braku spełnienia kondycji “poprawnego działania” procek sygnalizuje problem tylko miganiem diody i nie podaje nigdzie żadnych sygnałów.

Gdybym miał taką płytkę sprawną to bez problemu mógł bym znaleźć na niej stany i je wykorzystać. Przyznam szczerze, że jak pomyślałem o jtagu i tygodniu grzebania to łatwiej mi było poświęcić 3h i złożyć to samemu - czas też kosztuje :wink:

3 polubienia