Nasłuchiwanie przez Modbus

Witam
Proszę o informację jak wyłączyć odpytywanie przez modbus urządzenia pracujące w sieci.
Chciałbym aby nie odpytywał tylko nasłuchiwał i wyświetlał interesujące mnie wartości.

Poniżej obecnie działający config, który odpytuje Slave ale blokuje komunikację i muszę wyłączyć drugiego mastera.

modbus:
  - name: "hub1"
    type: rtuovertcp
    host: 192.168.8.47
    port: 8899   
    sensors:
      - name: Modbus_Voltage2
        scan_interval: 2  
        slave: 2
        address: 34       
        unit_of_measurement: 'V'
        device_class: voltage  
        precision: 2
        count: 2
        data_type: float32  
        swap: word

Pozdrawiam.

Proponuje na początek poczytać jak działa Modbus, np. https://ntronic.pl/jak-dziala-modbus/ :
Bazą komunikacji w Modbusie jest architektura Master — Slave. Urządzenie nadrzędne zwane Master, odpytuje urządzenie podrzędne, które nazywamy Slave. W instalacji może występować tylko jedno urządzenie Master. Urządzeń slave natomiast, w sieci z komunikacją przez Modbus RTU, nie można podłączyć więcej niż 255.
Spróbuj zintegrować z HA tego “drugiego mastera”.

Witam
Teraz mam układ Sterownik PLC który jest masterem i odpytuje urządzenie slave. Ja chciałbym aby odpowiedzi ze slave były dostępne również w HA. Nie mam dostępu do konfiguracji istniejącego układu master-slave, mogę jedynie nasłuchiwać lub wyłączyć istniejącego mastera i wtedy mam normalną komunikację HA jest masterem i odpytuje slave.

Kolega macek ma rację - w sieci Modbus może być tylko jeden Master. Dodatkowo w sieci modbus nie istnieje coś takiego jak tylko “nasłuchiwanie”.
Np Master wysyła do np. Slave nr 1 rozkaz “odczytaj” rejestr nr XYZ i czeka na odpowiedź do czasu określonego przez timeout. Master nic innego w tym czasie nie wysyła, czeka i słucha.
Ciekawe jest to, że w ramce odpowiedzi Slave’a jest jego adres, kod rozkazu (np odczytaj) na jaki odpowiada, dane odczytane z rejestru, CRC itp. Ale UWAGA! w tej ramce odpowiedzi nie ma adresów rejestrów XYZ z których dane pochodzą ! Te adresy rejestrów były tylko w zapytaniu Mastera. Więc jeśli nawet “podsłuchasz” odpowiedź Slave’a to nie będziesz wiedział co tam są za dane. To wie tylko Master, który pytał o te dane i na nie czeka. Trzeba by podsłuchiwać mastera i slave’a , analizować to , a o tym jeszczenie słyszałem.

Czyli do tematu trzeba podejść w inny sposób np integracja do falownika.
Falownik też wysyła dane a HA to odbiera i można to w HA wyświetlić.
Pytanie jak się za to zabrać.
Pozdrawiam

Czyli masz już falownik zintegrowany z HA?

Tak ale mam jeszcze jedno urządzenie do którego nie ma gotowej integracji.

Piszesz takimi ogólnikami, że trudno Ci pomóc a ja z kart tego nie wywróżę :wink:.

Panel ze sterownikiem jest połączont po RS485 a Ja chcę mieć na początek z 3 wartości które są wyświetlane na panelu udostepnione do HA.