Nie działanie przełącznika przez fizyczny "pstryczek"

Nie wiem, czy wybijać kolegę z jego utopii :slight_smile: Od razu widać, że nie prowadzi firmy :sweat_smile: Zachęcam do spróbowania tej prostej jazdy z górki.

1 polubienie

Dobra… niepotrzebnie się na manowce skierowałem, nie chciałem nikogo obrazić, wiem, że własny biznes to nie bułka z masłem, zwłaszcza w tym kraju.

@szopen
Pytałem konkretnie o marki sprzętu produkującego zigbee, a chyba mi odpowiedziałeś bardziej ogólnie, bo np. taki Legrand (mam listwę, chwalę sobie) ma mało takich rzeczy, a switcha nie znalazłem ani jednego. Ale być może za krótko jeszcze szukałem.

Wracając do tematu…

@artpc
Dziś o dziwo switch nie sypie błędami i działa już softwarowe przełączanie, które wczoraj przestało działać, ale sporo tam grzebałem, więc może na koniec coś mi się udało ustawić. Ma też opcję ustawiania “switch type”.

Log z z2m:

2023-12-19 10:42:29 MQTT publish: topic 'zigbee2mqtt/0xa4c13840b06f528b', payload '{"linkquality":136,"power_on_behavior":"previous","state":"ON","switch_type":"state"}'

Info 2023-12-19 10:42:30 MQTT publish: topic 'zigbee2mqtt/0xa4c13840b06f528b', payload '{"linkquality":140,"power_on_behavior":"previous","state":"ON","switch_type":"toggle"}'

Niemniej pstryczek elektryczny podłączony wg schematu nadal nic nie robi. Ani nie zapala, ani nie gasi zapalonej.


Przy okazji może ktoś podpowie…
Po każdym restarcie HA wykrywa mi od nowa SkyConnect:

image

Jednak po kliknięciu Konfiguruj i zatwierdzeniu, kręci się kółeczko przez minutę i na koniec jest błąd:
“Nie udało się sondować urządzenia USB”
I wtedy znika z wyrytych.

ps. po chwili pomyślałem, że może chodzi o to, że mam Z2M i ono “trzyma” SkyConnecta, a ZHA tego “nie wie” i widzi urządzenie jako wolne? Nie jestem w tym zbyt biegły jeszcze, więc może bredzę.

podałem producentów, którzy mają dość szerokie oferty wypustów Zigbee, ale nie wiem czy w ogóle robią switche, dlatego musisz poszukać, jestem przekonany że Legrand robi jakieś moduły…

Nie wiem co chcesz przekazać, ale koordynator w swojej naturze jest portem szeregowym (no ok korzysta z emulacji takiego portu) więc dwa różne programy nie mogą korzystać z niego równocześnie, bo to wywołuje konflikt.

Z2M nie wie nic o ZHA i wzajemnie bo one żyją w różnych światach i nie wiedzą o sobie, więc jako świadomy użytkownik chcący używać Z2M na ekranie z obrazka

musisz wcisnąć IGNORUJ i zapomnieć na zawsze o ZHA, jeśli skonfigurujesz to obie integracje będą walczyły o ten sam sprzęt, co się nie może udać…

po zignorowaniu to okienko nie powinno nigdy już wyskoczyć, no chyba, że wykonujesz dziwne ruchy z portami USB i np. przekładasz koordynator do innej dziury…

Nic nie chcę przekazać, to było pytanie :slight_smile: Jak pisałem, ja w tym raczkuję, dopiero odkryłem, że ZHA i Z2M są de facto konkurencją dla siebie. Gdy ten komunikat pierwszy raz zobaczyłem to zdziwiło mnie to, bo traktowałem HA jako jeden organizm. Powtarzam, uczę się tego systemu i ekosystemu, przy czym robię to w wolnych chwilach, więc idzie wolno.

ps. czy kojarzysz markę OXT? właśnie ją odkryłem, co prawda pod spodem to jest też tuya, ale przebrandowiona chyba przez polską firmę i w polskich sklepach jest z dobrymi opisami oraz screenami z HA, co sugeruje, że powinny te sprzęty działać, są droższe, ale rozsądnie, poza tym jest opcja oddania. O to mi właśnie chodziło w poprzednich postach.

Mam, używam np. ściemniaczy OXT kupowanych w różnych okresach czasu i niestety same problemy - brak pełnego wsparcia w Z2M, w ZHA trzeba pisać własne quirks (poległem z uwagi na brak czasu) więc ponownie pod górkę. Ten sam moduł kupiony na Ali (bez napisu OXT na obudowie) ma te same problemy a najlepsze jest to, że wszystkie działało poprawnie z bramką TuYa :grin: ale osobiście nie używam tej integracji.

Jak widzisz, rzeczywistość niestety jest inna, jak chcesz mieć gwarancję działania musisz używać systemów komercyjnych, np. polskie moduły Blebox (ale to Wi-Fi) lub o krok dalej Rozwiązanie Simon 54 GO.

Gdybym miał uznać pogwałcenie specyfikacji Zigbee przez Tuya za dopuszczalne, czyli uznać wypusty na technologii Tuya za takie jakich szukasz, to pewnie na liście byłby Neo Coolcam który przynajmniej coś produkuje.

Rób jak uważasz, oczywiście wskazaną markę znam, nie mogę pisać więcej, bo nie zamierzam się narażać na ciąganie po sądach.

Weź pod uwagę, że ktoś mniej w tym siedzący nie ma pojęcia o tym, że tuya gwałci standard. Zwłaszcza, gdy wszędzie piszą, że zigbee de facto nie jest zbyt mocnym standardem, nie ma precyzyjnych wytycznych i dokładnej specyfikacji.
Ja bym po prostu chciał mieć parę zabawek w domu, które np. włączą samoczynnie światło gdy będę poza domem (by odstraszać złodziei), włączą/wyłączą światło w akwarium, popilnują okna czy ktoś nie otwiera, itp. Nie będę robił z tego doktoratu, chcę tylko minimalnie to ogarnąć, by to uruchomić i by robiło swoje.

Dzięki za informacje o OXT, rozumiem. Niemniej to co pisze @macek o Ali i takich samych problemach w Z2M kupionego tam identycznego modułu jest jednak tylko jedną stroną medalu. Druga strona jest taka, że na Ali nie zwróci, a tu bez problemu. Ciekawi mnie też jakim sposobem @macek wie, że to co widzi na Ali jest identyczne z tym co kupiłby z OXT, bo jeśli potrafi po samych opisach na Ali to ocenić to zazdroszczę. A integracji z bramką Tuya też nie chcę, chciałbym poprawnie działające moduły zgodne ze SkyConnect, który to koordynator stara się być maksymalnie zgodny i poprawny ze specyfikacją, tak to przynajmniej zrozumiałem.

Reasumując nie chcę żadnego wifi, tylko zigbee, oraz najlepiej bez autorskich patentów i fantazji, typu tuya. Z drugiej strony ceny ma tuya najlepsze. Coś za coś, jak zwykle.

Biorę pod uwagę :open_mouth:
Zigbee moim zdaniem jest celowo tak sformułowany, by umożliwiać tworzenie zamkniętych rozwiązań, ale Tuya po prostu przegina w tym względzie (nie wiem może tłumaczenie specyfikacji na chiński było z rażącymi błędami, nie mi to oceniać, ale wszyscy inni producenci z całego świata potrafili jakoś produkować sprzęt trzymając się podstaw standardu).

Nie widzę już właściwie sensu kontynuacji tych wszystkich dygresji, kupisz co uważasz by minimalizować straty i albo zadziała albo nie. Na terenie UE działają prawa konsumenta, więc możesz z nich korzystać…

Tak, kończmy dygresje, dzięki za wskazanie Neo Coolcam, popatrzę na to.

Tymczasem pstryczek-elektryczek nadal mi nie działa z tym switchem, sprawdzę jeszcze sam pstryczek, bo to taki podłogowy, nogą nadeptywany, może z nim coś nie tak.
Ale jeśli jest sprawny to jedyne co mi zostaje to czekać na poprawną integrację w Z2M tego modelu switcha czy jest jeszcze inny sposób?

Nie wiemy czy to problem implementacji (to i owszem jest do poprawienia, bo trzeba poprawić plik “tłumaczący z Tuya na Zigbee” i zadziała) czy brak funkcji w firmware (wtedy zero szans, chyba że zdobędziesz poprawne firmware, szansa zerowa moim zdaniem).

poprawność działania modułu można sprawdzić w banalny sposób - użyj drutu w izolacji (to ważne o tej izolacji, bo tam może być napięcie o potencjale sieci!!!) łącząc na chwilę S1 z S2 (to w oparciu o instrukcję, której foty wstawiłeś).

przełącznik nożny sprawdzisz omomierzem czy nawet żarówką (pamiętając o kwestiach bezpieczeństwa) - on robi zwarcie albo go nie robi… przecież do tego nie trzeba żadnego modułu

Sama wzmianka o przełączniku nożnym brzmi niepokojąco (bo może sugerować potencjalne użycie modułu w konfiguracji gdzie L z N będą zamienione miejscami, no chyba, że kabel zasilający zakończysz bezpośrednio i na stałe w puszce, a nie wtyczką do gniazdka).

Szlag! I jednak ten pstryczek jest skiepszczony! Stykanie kabli włącza i wyłącza switcha. Nie wpadłem na to prędzej, bo od początku to switch stwarzał problemy i na nim skupiłem uwagę, a pstryczek jest wszak prosty jak budowa cepa, więc nawet mi nie przemknęło przez myśl, do dziś, że może być niesprawny. Fakt, że to jakiś wygrzebany ze strychu staroć, ale jednak co tam się może popsuć…

Ok, dzięki wszystkim, zwłaszcza @szopen za pomoc, sporo się dowiedziałem w tym wątku, trochę nauczyłem (podłączanie nie wspieranych urządzeń przez dodatkowy kod). Jestem krok do przodu.

1 polubienie

Przecież pisałem: “używam OXT”, “ten sam moduł kupiony na Ali (bez napisu OXT na obudowie)” czyli fizycznie te oba moduły mam/miałem w ręce. OXT to nic innego jak brandowane moduły Zigbee TuYa , poszukaj na Ali modułów firmy GIRIER, nie ma żadnej różnicy, oba są identyczne, w śodku nie ma praktycznej żadnej różnicy.