Nie działanie przełącznika przez fizyczny "pstryczek"

Kupiłem przełącznik, taki:

W HA mam zainstalowany z2mqtt, oraz koordynator SkyConnect, switch został rozpoznany jako TS001: TuYa TS0001 control via MQTT | Zigbee2MQTT

W liście urządzeń jest i ma takie parametry w zakładce “o urządzeniu”:
Ostatnio widziane: N/A
Dostępność: Wyłączone
Typ urządzenia: Router
Model Zigbee: TS0001
Producent Zigbee: _TZ3000_kycczpw8
Opis: 1 gang switch
Status wsparcia: Obsługiwane
Adres IEEE: 0xa4c13840b06f528b
Adres sieciowy: 0xC243
Producent: TuYa
Model: TS0001
Zasilanie: ikona wtyczki
Wywiad zakończony: Prawda

I na zakładce “Eksponuje” mam m.in. pozycję State i jest radiobutton on-off, gdy klikam On to jest klik i żarówka się włącza, gdy Off gaśnie. Ale niestety przycisk fizyczny podpięty do gniazd S1 i S2 nie działa. Nie da się nim włączyć lub zgasić światła.
Czy to po prostu ograniczenie tego switcha czy coś źle robię?

Patrząc w dokumentacje https://www.zigbee2mqtt.io/devices/WHD02.html przełącznik ma 3 tryby pracy

toggle, state, momentary. musisz zmienić tryb pracy na toggle.

@alfik

Dzięki za odzew, ale niestety :frowning:

Jest do tego urządzenia jakiś schemat podłączenia?

Jest:

I tak też podłączyłem. Switch (fizyczny) do S1 i S2 jak pisałem prędzej

Prawdopodobnie to Twój przypadek:

Tak, to ta sytuacja. Jak to naprawić? Bo to co w zgłoszeniu piszą nic mi nie mówi.
Czy może mam zgłosić ten identyfikator i po prostu czekać na update?

Na początek próbowałbym parować na nowo. Zauważ, że temat jest z '22.

Próbowałem wiele razy, wciąż to samo.
Próbowałem też zmienić modelId w pliku database.db na WHD02 i nic to nie zmieniło. Być może źle to zrobiłem.

Zrobiłem skrypt i podczepiłem jako external converter, kluczowa treść to:

const definition = {
    fingerprint: tuya.fingerprint('TS0001', ['_TZ3000_kycczpw8']),
    model: 'WHD02',
    description: '1 Gang Switch from China',
    vendor: 'TuYa',
    extend: tuya.extend.switch({switchType: true}),
    configure: async (device, coordinatorEndpoint, logger) => {
        await tuya.configureMagicPacket(device, coordinatorEndpoint, logger);
        await reporting.bind(device.getEndpoint(1), coordinatorEndpoint, ['genOnOff']);
    },
};

I teraz go wykrywa niby jako WHD02, ale nie działa już nawet włączanie z poziomu HA, sypie błędy:

Publish ‘set’ ‘state’ to ‘0xa4c13840b06f528b’ failed: ‘Error: Command 0xa4c13840b06f528b/1 genOnOff.on({}, {“sendWhen”:“immediate”,“timeout”:10000,“disableResponse”:false,“disableRecovery”:false,“disableDefaultResponse”:false,“direction”:0,“srcEndpoint”:null,“reservedBits”:0,“manufacturerCode”:null,“transactionSequenceNumber”:null,“writeUndiv”:false}) failed (Timeout - 49731 - 1 - 32 - 6 - 11 after 10000ms)’`

A może w instrukcji jest napisane jak przełączyć typ switcha.
Sonoff ZMBINIL2 też tak ma, że przychodzi z konfiguracją “momentary” a trzeba go przełączyć w tryb switch przy pomocy odpowiednich klików w guzik.

Niestety nie

Tak się kończy kupowanie w chinach… chyba trzeba na alletanio przepłacać

Jeśli uważasz, że tam kupisz inną chińszczyznę niż w ChRL, to muszę Cię zmartwić… kupisz to samo z wyższym narzutem (jeśli będzie za mały to sprzedawca splajtuje, bo ochrona konsumenta jest na innym poziomie niż w ChRL).

PS proszę nie hostować plików na zewnątrz.

Wiem, że zapłacę więcej. Ale przynajmniej, gdy sprzedawca zadeklaruje współpracę z HA a jej nie będzie to będę mógł odesłać i dostać zwrot kasy. Zresztą już kilka gniazdek sam ode mnie dostałeś (przelotowych), które też okazały się strzałem w stopę. Wtedy jeszcze z wifi próbowałem, teraz od początku zaczynam od zigbee i nadal słabo mi to idzie. Jedynie koordynator bezproblemowy.
Tu przynajmniej nadzieja, że zostanie to wsparcie dodane kiedyś. Tymczasem kupię kolejne klamoty innej marki i zobaczymy co tym razem się wydarzy.

Inna marka nie oznacza innej konstrukcji, sposób w jaki Tuya przygotowuje firmware do łatwego obradowania gotowych produktów rodzi wiele problemów, dotyczą one też Zigbee.
Musiałbyś wybrać coś co nie zawiera technologii Tuya pod pokładem, aby była szansa na bezproblemową pracę.
Użytkownicy w końcu przygotują wsparcie dla wszystkiego, o ile tylko firmware będzie miało odpowiednie funkcje.

Zatem wygląda na to, że nie da się kupić pewniaka na aliexpressie, trzeba strzelać i ryzykować.
99% switchy ma w tytule i opisie słowo tuya, a te kilka co nie mają to sonoff za ponad dwa razy więcej kasy. Może trzeba się z tym pogodzić. To jest w sumie niezła nisza, może ktoś wpadnie na to w Polsce i się zajmie sprzedażą i wsparciem z prawdziwego zdarzenia (wiem, że są firmy co sprzedają całe gotowe systemy, ale …drakońsko drogie).

Coś za coś, istnieją alternatywy dla chińczyków, ale najwyraźniej nie chcesz ich kupować z powodu ceny…

No i postaw się na miejscu “uczciwego sprzedawcy z dobrym wsparciem” - przecież on kupuje w ciemno, więc taki biznes jest skazany na porażkę mając klientelę, która wymaga i nie dysponując równocześnie odpowiednim wsparciem wytwórcy…

1 polubienie

“Uczciwy sprzedawca” trochę inaczej może to rozegrać niż detalista jak ja. Może kupić kilkadziesiąt różnych switchy, zrobić research, posprawdzać działanie i parametry, porządnie opisać i dać za 20-30% marży. Jak już będzie miał dostawcę i konkretne modele wybrane to potem będzie miał z górki. Nawet może gwarancję dać, bo te rzeczy raczej się nie będą psuć statystycznie często.
Co do moich zakupów i cen… nie mam nic przeciwko wyższym cenom, tylko jaką ja mam pewność, że kupiony za 2x więcej będzie dobry i wspierany? To loteria. Kupuję tanio, żeby minimalizować straty, a nie oszczędzać. Jak znasz jakieś pewne źródła switchy, które są bezproblemowe to proszę podaj, nawet jeśli są droższe.

Ciekawe wyobrażenie prowadzenia biznesu w tym kraju. Proponuję spróbować, skoro to takie proste. Ciekawe jak te 20-30% marży policzyłeś.
@msalamon_pl mógłby się w tej kwestii wypowiedzieć.

1 polubienie

Typ zmienia się wysyłając odpowiedni temat MQTT

Pobranie wartości typu przełącznika:
zigbee2mqtt/FRIENDLY_NAME/get with payload {"switch_type": ""}

Zmiana typu przełącznika:

`zigbee2mqtt/FRIENDLY_NAME/set` with payload `{"switch_type": NEW_VALUE}` . 

NEW_VALUE: `toggle` , `state` , `momentary

2 polubienia

Nie próbowałem wszystkiego, też nie mam nieskończonego budżetu, ale mniej-więcej wiem kto nie bazuje na technologii Tuya.
Dwie pierwsze pozycje są nieprzypadkowe, bo są adresowane na francuski rynek, a jeśli chodzi o osprzęt elektrotechniczny polski jest do niego najbardziej zbliżony (dlatego mówi się o francuskim standardzie w PL, co jest częściowo pokłosiem II wojny światowej, a częściowo gospodarki E. Gierka), dalsza kolejność też nieprzypadkowa, bo im dalej na liście tym mniej się spodziewam, że produkują to co chcesz kupić

  1. Legrand
  2. NodOn
  3. Busch-Jaeger
  4. dresden elektronik
  5. Nexentro/Insta
  6. EnOcean
  7. IKEA
  8. Ledvance/Osram
  9. Innr
  10. Philips/Signify
  11. Samsung

UWAGA to jest tylko lista producentów, nie wiem czy ktokolwiek z nich produkuje sprzęt o jakim marzysz, oraz czy jeśli jakiś znajdziesz będzie miał takie funkcje jakie chciałbyś mieć…