Cześć,
Próbuję podłączyć HA do sieci Wifi i coś nie idzie. W system/sieć w zakładce karty Wifi wybieram automatyczny adres Ip, wyszukuję sieć, szyfrowanie wpa, wpisuję hasło i dostaję:
## Nie udało się zmienić ustawień sieciowych
Activating connection failed, check connection settings.
W logach mam:
2023-07-01 20:31:16.813 ERROR (MainThread) [homeassistant.components.hassio] Failed to to call /network/interface/wlp2s0/update - Activating connection failed, check connection settings.
Jak próbuję skonfigurować kartę z terminala, to mam:
Can't create config and activate wlp2s0: Object does not exist at path “/org/freedesktop/NetworkManager/ActiveConnection/10”
Tu masz jeden z przykładów dlaczego nie należy używać połączenia WiFi
niestety tego typu sytuacje mogą dotyczyć innych integracji jeśli HA połączysz z siecią po WiFi (w powyższym przykładzie jest tak podpięty koordynator Zigbee).
Natomiast w kwestii zasadniczej proponuję założyć issue do systemu (bo jak rozumiem masz najnowszy HAOS 10.3 zainstalowany jako generic lub SBC, bo w ogóle się nie określiłeś jaki masz system i jak zainstalowany) lub dopisać się jeśli istnieje takie pasujące do twojego problemu.
Cześć, mam Hassio w najnowszej wersji. Wifi chciałem z tego względu, że mogę terminal(hp t630) postawić w kotłowni(w centralnym miejscu domu) by mieć lepsze połączenie z urządzeniami po Zigbee.
Póki co stoi w skrajnym pokoju i muszę posiłkować się smart gniazdkami by wszystko mi gadało.
Skoro hassio to po nowemu HAOS (rebrand umożliwiający łatwiejsze zrozumienie między użytkownikami był ze 2 lata temu), ze sprzętu x86-64 wiem, że nie chodzi o “dedyka dla SBC”, ale czy to generic czy np. ova to tylko zgaduję (a w przypadku wirtualizacji przecież nie masz władzy nad sprzętem z poziomu VM).
aa widzisz - dopiero zaczynam przygodę z HA, także może i nie wyrażam się precyzyjnie jak bardzie zaawansowani koledzy tego oczekują, ale przyjdzie to w miarę zgłębiania tematu.
Mam haos generic x86-64 - czyli zakładam, ze nie mam pełnej kontroli nad os, ale chyba tyle powinno wystarczyć by skonfigurować kartę wifi?
Mam jeszcze na dysku starszą wersję haos (bodajże z maja), to zainstaluję ją na drugim dysku i zobaczę czy na niej da się skonfigurować wifi - jeżeli tak, to będzie oznaczało, że ostatnie aktualizacje coś zepsuły.
W HAOS generalnie użytkownik nie ma za wielkiej władzy nad systemem (niezależnie od sposobu instalacji), to jest celowe.
Dostęp systemu operacyjnego do sprzętu zależy od sposobu instalacji:
generic ma pełny dostęp do sprzętu, bo jest instalowany “bare metal” bezpośrednio na sprzęcie
ova dostępu do realnego sprzętu nie ma wcale (ze względu na instalację w maszynie wirtualnej np. na proxmoxie, więc to co dostaje system w VM zależy od tego co mu przydzielimy od zewnątrz)
Wersję systemu można zmieniać bez reinstalacji (w rozsądnych granicach, należy czytać notatki do wydań, ale ostatnie drastyczne zmiany były bodajże w okolicach 9.0)
z terminala ha os update --version <numer.wersji>
np. ha os update --version 9.5
oraz w CLI z poziomu promptu ha> os update --version <numer.wersji>
np. os update --version 9.5
PS Jeśli chcesz wygenerować raport z instalacji (zwykle najbardziej potrzebny przy issue, ale przydaje się też na forach by dać info o swojej instalacji), to uzyskasz go tu:
Ustawienia → System → Naprawy → kebab menu → Informacje o systemie → (popup) Kopiuj
w starszych wersjach HA jest to w innym miejscu (ale też do odnalezienia)
jeśli wkleisz go bezpośrednio do posta to będzie wyglądać jakoś tak (i widać w nim większość istotnych informacji, a nie ma nic co można traktować jako dane wrażliwe, czyli można wklejać “jak jest” bez żadnych edycji, dodatkowo zawiera formatowanie markdown zgodne z githubem oraz forami takimi jak nasze, tj. Discourse), ten poniżej jest wygenerowany na mojej testowej instalacji (jestem tam w kanale beta, powinieneś być na stable !!) na RPi, ale jeśli wkleisz swój to będziesz mógł je samodzielnie porównać:
System Information
version
core-2023.7.0b5
installation_type
Home Assistant OS
dev
false
hassio
true
docker
true
user
root
virtualenv
false
python_version
3.11.4
os_name
Linux
os_version
6.1.21-v8
arch
aarch64
timezone
Europe/Warsaw
config_dir
/config
Home Assistant Community Store
GitHub API
ok
GitHub Content
ok
GitHub Web
ok
GitHub API Calls Remaining
5000
Installed Version
1.32.1
Stage
running
Available Repositories
1338
Downloaded Repositories
58
Home Assistant Cloud
logged_in
false
can_reach_cert_server
ok
can_reach_cloud_auth
ok
can_reach_cloud
ok
GIOŚ
can_reach_server
ok
Home Assistant Supervisor
host_os
Home Assistant OS 10.3
update_channel
beta
supervisor_version
supervisor-2023.07.0
agent_version
1.5.1
docker_version
23.0.6
disk_total
234.0 GB
disk_used
38.1 GB
healthy
true
supported
true
board
rpi4-64
supervisor_api
ok
version_api
ok
installed_addons
Mosquitto broker (6.1.3), File editor (5.6.0), Samba share (10.0.2), Terminal & SSH (9.7.1), Emulated HUE (0.3.0), ZeroTier One (0.16.3), Z-Wave JS (0.1.84), Studio Code Server (5.8.1), VLC (0.2.0), Glances (0.19.2), Local VLC (18), HDD Tools (1.1.0), Tailscale (0.11.1), Advanced SSH & Web Terminal (15.0.2), Zigbee2MQTT (1.32.0-2), Grafana (8.3.0), eWeLink Smart Home (1.4.3), ESPHome (2023.6.4), Simple Scheduler (2.11), LFTP Mirror (1.0.3), Node-RED (14.3.0), Scrutiny (Full Access) (v0.5.0-11), Zigbee2MQTT (1.32.0-2), Zigbee2MQTT (1.32.0-2), Nextcloud (27.0.0), Whoogle Search (0.8.2-5), Run On Startup.d (0.11a), Matter Server (4.8.2), motionEye (0.19.1)
No cóż, nie wiem jak to najlepiej ująć, ale ujawniło się drugie dno:
żadna z wspomnianych wyżej aktualizacji nie powinna rozwiązać tego problemu - wniosek przyczyna leży/leżała gdzieś indziej.
Przekopałeś chociaż jakieś issues?
Jakkolwiek w międzyczasie była też aktualizacja Supervisora i jeśli już to stawiałbym na to, że tam był problem.
Łączę się w bółu, ale ostatnie aktualizacje HAOS całkowicie wycięły mnie z eksperymentów z WiFi, bo wycięły wsparcie dla kart WiFi, które mam w komputerach na których pracuje HAOS (a nie mam weny na skrobanie issue w tej kwestii).
@Sylwek_Fus
Sądząc po komunikacie błędu nie jesteś użytkownikiem HAOS, więc zmień ustawienia sieci z poziomu systemu hosta.
Ja tez ostatecznie przeszedłem na kabel. Postawiłem terminal blisko routera.
Jeżeli ktoś ma problemy z zasięgiem, to jako rozwiązanie tez jest podpięcie hosta po kablu wykorzystując PowerLine. Też przez chwilę tak miałem, działało dobrze, ale pojawiła się możliwość zmiany miejsca terminala, więc zrobiłem już bez żadnych pośredników.
Czy nadal ograniczeniem jest wymaganie aby adaptery były na tej samej fazie instalacji elektrycznej - na obwodach zabezpieczonych tą samą różnicówką (wyłącznikiem różnicowoprądowym)?