Nie mogę podłączyć HA do sieci WIFI

Cześć,
Próbuję podłączyć HA do sieci Wifi i coś nie idzie. W system/sieć w zakładce karty Wifi wybieram automatyczny adres Ip, wyszukuję sieć, szyfrowanie wpa, wpisuję hasło i dostaję:

## Nie udało się zmienić ustawień sieciowych

Activating connection failed, check connection settings.

W logach mam:

2023-07-01 20:31:16.813 ERROR (MainThread) [homeassistant.components.hassio] Failed to to call /network/interface/wlp2s0/update - Activating connection failed, check connection settings.

Jak próbuję skonfigurować kartę z terminala, to mam:

Can't create config and activate wlp2s0: Object does not exist at path “/org/freedesktop/NetworkManager/ActiveConnection/10”

Czy wiecie może co jest nie tak?

Dzięki za pomoc

Tu masz jeden z przykładów dlaczego nie należy używać połączenia WiFi

niestety tego typu sytuacje mogą dotyczyć innych integracji jeśli HA połączysz z siecią po WiFi (w powyższym przykładzie jest tak podpięty koordynator Zigbee).


Natomiast w kwestii zasadniczej proponuję założyć issue do systemu (bo jak rozumiem masz najnowszy HAOS 10.3 zainstalowany jako generic lub SBC, bo w ogóle się nie określiłeś jaki masz system i jak zainstalowany) lub dopisać się jeśli istnieje takie pasujące do twojego problemu.

Cześć, mam Hassio w najnowszej wersji. Wifi chciałem z tego względu, że mogę terminal(hp t630) postawić w kotłowni(w centralnym miejscu domu) by mieć lepsze połączenie z urządzeniami po Zigbee.
Póki co stoi w skrajnym pokoju i muszę posiłkować się smart gniazdkami by wszystko mi gadało.

Ok popatrzę czy nie ma już opisanego problemu.

Dzięki i pzdr

Czyli nie wiadomo co, ani jak instalowane…

Skoro hassio to po nowemu HAOS (rebrand umożliwiający łatwiejsze zrozumienie między użytkownikami był ze 2 lata temu), ze sprzętu x86-64 wiem, że nie chodzi o “dedyka dla SBC”, ale czy to generic czy np. ova to tylko zgaduję (a w przypadku wirtualizacji przecież nie masz władzy nad sprzętem z poziomu VM).

aa widzisz - dopiero zaczynam przygodę z HA, także może i nie wyrażam się precyzyjnie jak bardzie zaawansowani koledzy tego oczekują, ale przyjdzie to w miarę zgłębiania tematu.
Mam haos generic x86-64 - czyli zakładam, ze nie mam pełnej kontroli nad os, ale chyba tyle powinno wystarczyć by skonfigurować kartę wifi?

Mam jeszcze na dysku starszą wersję haos (bodajże z maja), to zainstaluję ją na drugim dysku i zobaczę czy na niej da się skonfigurować wifi - jeżeli tak, to będzie oznaczało, że ostatnie aktualizacje coś zepsuły.

  1. W HAOS generalnie użytkownik nie ma za wielkiej władzy nad systemem (niezależnie od sposobu instalacji), to jest celowe.

  2. Dostęp systemu operacyjnego do sprzętu zależy od sposobu instalacji:

  • generic ma pełny dostęp do sprzętu, bo jest instalowany “bare metal” bezpośrednio na sprzęcie
  • ova dostępu do realnego sprzętu nie ma wcale (ze względu na instalację w maszynie wirtualnej np. na proxmoxie, więc to co dostaje system w VM zależy od tego co mu przydzielimy od zewnątrz)
  1. Wersję systemu można zmieniać bez reinstalacji (w rozsądnych granicach, należy czytać notatki do wydań, ale ostatnie drastyczne zmiany były bodajże w okolicach 9.0)
  • z terminala
    ha os update --version <numer.wersji>
    np.
    ha os update --version 9.5

  • oraz w CLI z poziomu promptu ha>
    os update --version <numer.wersji>
    np.
    os update --version 9.5


PS Jeśli chcesz wygenerować raport z instalacji (zwykle najbardziej potrzebny przy issue, ale przydaje się też na forach by dać info o swojej instalacji), to uzyskasz go tu:
Ustawienia → System → Naprawy → kebab menu → Informacje o systemie → (popup) Kopiuj

w starszych wersjach HA jest to w innym miejscu (ale też do odnalezienia)

jeśli wkleisz go bezpośrednio do posta to będzie wyglądać jakoś tak (i widać w nim większość istotnych informacji, a nie ma nic co można traktować jako dane wrażliwe, czyli można wklejać “jak jest” bez żadnych edycji, dodatkowo zawiera formatowanie markdown zgodne z githubem oraz forami takimi jak nasze, tj. Discourse), ten poniżej jest wygenerowany na mojej testowej instalacji (jestem tam w kanale beta, powinieneś być na stable !!) na RPi, ale jeśli wkleisz swój to będziesz mógł je samodzielnie porównać:

System Information

version core-2023.7.0b5
installation_type Home Assistant OS
dev false
hassio true
docker true
user root
virtualenv false
python_version 3.11.4
os_name Linux
os_version 6.1.21-v8
arch aarch64
timezone Europe/Warsaw
config_dir /config
Home Assistant Community Store
GitHub API ok
GitHub Content ok
GitHub Web ok
GitHub API Calls Remaining 5000
Installed Version 1.32.1
Stage running
Available Repositories 1338
Downloaded Repositories 58
Home Assistant Cloud
logged_in false
can_reach_cert_server ok
can_reach_cloud_auth ok
can_reach_cloud ok
GIOŚ
can_reach_server ok
Home Assistant Supervisor
host_os Home Assistant OS 10.3
update_channel beta
supervisor_version supervisor-2023.07.0
agent_version 1.5.1
docker_version 23.0.6
disk_total 234.0 GB
disk_used 38.1 GB
healthy true
supported true
board rpi4-64
supervisor_api ok
version_api ok
installed_addons Mosquitto broker (6.1.3), File editor (5.6.0), Samba share (10.0.2), Terminal & SSH (9.7.1), Emulated HUE (0.3.0), ZeroTier One (0.16.3), Z-Wave JS (0.1.84), Studio Code Server (5.8.1), VLC (0.2.0), Glances (0.19.2), Local VLC (18), HDD Tools (1.1.0), Tailscale (0.11.1), Advanced SSH & Web Terminal (15.0.2), Zigbee2MQTT (1.32.0-2), Grafana (8.3.0), eWeLink Smart Home (1.4.3), ESPHome (2023.6.4), Simple Scheduler (2.11), LFTP Mirror (1.0.3), Node-RED (14.3.0), Scrutiny (Full Access) (v0.5.0-11), Zigbee2MQTT (1.32.0-2), Zigbee2MQTT (1.32.0-2), Nextcloud (27.0.0), Whoogle Search (0.8.2-5), Run On Startup.d (0.11a), Matter Server (4.8.2), motionEye (0.19.1)
Dashboards
dashboards 2
resources 32
views 17
mode storage
Recorder
oldest_recorder_run 29 czerwca 2023 12:43
current_recorder_run 4 lipca 2023 20:55
estimated_db_size 469.62 MiB
database_engine sqlite
database_version 3.41.2

Do zamknięcia. Po ostatnich aktualizacjach HA mam już połączenie z Wifi

Po jakich konkretnie?

Miałem 2023.6.3, potem wpadło 2023.7.0, a teraz widzę, że mam 2023.7.1.
Nie wnikam, która z nich to naprawiła - grunt, że działa :grinning:

No cóż, nie wiem jak to najlepiej ująć, ale ujawniło się drugie dno:
żadna z wspomnianych wyżej aktualizacji nie powinna rozwiązać tego problemu - wniosek przyczyna leży/leżała gdzieś indziej.
Przekopałeś chociaż jakieś issues?
Jakkolwiek w międzyczasie była też aktualizacja Supervisora i jeśli już to stawiałbym na to, że tam był problem.