Nietypowe zastosowanie Xiaomi WXKG06LM

Nabyłem drogą kupna wynalazek jak w tytule, teraz szukam sposobu realizacji pomysłu:
1- pierwsze pojedyncze kliknięcie włącza światło, odłączając automatykę z jej wykrywaniem ruchu i odliczaniem czasu do wyłączenia.
2- drugie pojedyncze kliknięcie wyłącza światło, załączając ponownie automatykę.

Dlaczego tak? otóż próbuję zbudować system dla każdego, czyli lubiących automatykę i tych lubiących inaczej. Funkcji dwukliku wolę uniknąć. Niestety ale nie w całym mieszkaniu mam wymienione puszki więc przekaźniki się nie mieszczą.

Czy jest to w ogóle możliwe?

Przecież to zwyczajny pilot, więc jeśli dasz radę ogarnąć taką automatyzację, to dlaczego coś miałoby się nie dać?

Kluczem jest: (Typ akcji Czekaj na wyzwalacz)

alias: Test
description: ''
trigger:
  - platform: device
    domain: mqtt
    device_id: 16b3dba7ec7e800331b0f6f1750fa0a6
    type: action
    subtype: single
    discovery_id: 0x00158d0003017c36 action_single
condition: []
action:
  - service: light.turn_off
    target:
      entity_id: light.sonoff_1000d6b8d5
  - service: automation.turn_off
    target:
      entity_id: automation.azor
  - wait_for_trigger:
      - platform: device
        domain: mqtt
        device_id: 16b3dba7ec7e800331b0f6f1750fa0a6
        type: action
        subtype: single
        discovery_id: 0x00158d0003017c36 action_single
    continue_on_timeout: false
  - service: light.turn_on
    target:
      entity_id:
        - light.sonoff_1000d6b8d5
  - service: automation.turn_on
    target:
      entity_id: automation.azor
mode: single

Założenie ciekawe. A co wyzwala automatykę?

Automatyzacja niedokuczona, czeka na kliknięci.
U mnie przynajmniej działa.
Prawdopodobnie po restarcie trzeba kliknąć raz lub 2 (klik) razy, zależności czy automatyka jest w stanie oczekiwania lub dobiegła do końca.
Tego nie sprawdziłem

Nie chcę wprowadzać cię w błąd ja wszystkie automatyzacje mam w NR. Rozbił bym to na dwie automatyzacje jedna ON druga OFF.

Cześć,
Jakiego noda do tego użyłeś? To co kupiłem to pilot, szopen ma rację, obsługuje pojedyncze kliknięcie, podwójne kliknięcie, oraz przytrzymanie.
Chcę móc posługiwać się jednym kliknięciem, tak aby naprzemiennie włączało i wyłączało światło. Czyli tak naturalnie. Coś jak przełącznik, ale sekwencyjny?? nie wiem czy to dobrze nazywam, ale wicie o co mi chodzi? Czy to w ogóle jest możliwe?

Akcje - Typ akcji - Wywołanie usługi - light.toggle

alias: Nowa automatyzacja
description: ''
trigger:
  - platform: device
    domain: mqtt
    device_id: 16b3dba7ec7e800331b0f6f1750fa0a6
    type: action
    subtype: single
    discovery_id: 0x00158d0003017c36 action_single
condition: []
action:
  - service: light.toggle
    data: {}
    target:
      entity_id: light.bed_1
mode: single

Ok, Ty to robisz w HA, niedporecyzowałem że chcę to zrobić w NR, ponieważ tam przeniosłem automatyzację.


Tak to działa standardowo

A takie jest oczekiwanie.

Ja mam coś takiego. Co prawda sterowanie na pilocie Ikea ale może tu tez podobnie to zadziała:

Nie wiem co masz w przełączniku, próbowałem tego rozwiązania, ale tu potrzeba jakiegoś “licznika?” który po pierwszym pojedynczym kliknięciu wyśle sygnał na “on” i zapamięta to, oraz ustawi warunek, który po kolejnym pojedynczym kliknięciu wyśle sygnał na “off” pomijając “on” i odwrotnie. Nie wiem jak to tutaj zrobić. Taki rodzaj przełącznika ściennego zrealizowanego programowo.
Chcę uniknąć rozproszenia automatyzacji (część w NR, części w HA).

W switchu mam po prostu rozbite na sygnały jakie idą z przycisku. W Twoim przypadku to jak widze masz single , double , hold. Jak chcesz to zrobić po prostu na jednym nacisnieciu, a kolejne wyłącza to zrobiłbym to tak:


W switchu mam, że puszcza sygnał gdy pojawi się ‘on’. Musiałbyś sprawdzić jaki sygnał generuje u Ciebie przycisk. Pewnie to ‘single’. current state sprawdza, w jakim stanie jest aktualnie przełącznik. Jak jest on, to daje sygnał na off i odwrotnie.

Dziwnie się to u mnie zachowuje, potrafi działać bez pudła i … koniec :upside_down_face:
Mógłbyś zamieścić print screen z zawartością current_state, jak znam życie to jakąś duperele skopałem i teraz … :crazy_face: Wyłącza bez pudła :rofl:

U mnie to wygląda tak:

z tymże ja tam nie mam sterowalnego oświetlenia tylko moduł którym steruje (switch). Raczej w tym miejsu musłałbyś miec wpisane coś z grupy light.

Nie rozumiem kompletnie, wpisy mam te same i co dziwne, to raz działa a raz nie. Nie jest to sytuacja powtarzalna, więc znalezienie powodu jest trudne. Dzięki za sugestie i pomoc. szukam dalej.

flows.json (3,8 KB)

Tak wygląda test

Chwilka wolnego i trochę testów i wynikiem jest nierozumienie się dwu urządzeń, włącznik wysyła komunikaty single i double, a oświetlenie rozumie on i off. Czy jest jakiś tłumacz który “przekona”, że jeżeli single to on, jeżeli double to off?

:grin: jest zaraz to sprawdzimy?
:+1:działa jak zwykły pilot czyli normalnie nic nie trzeba “tłumaczyć”, teraz pytanie jak włączając światło (włącznik jest na ścianie przed drzwiami łazienki, czyli na zewnątrz)
odcinać sygnał z czujnika ruchu (jest za drzwiami łazienki, czyli wewnątrz), żeby nie działały czasówki.