Nod który pobierze wartość konkretnego atrybutu encji a nie stanu - flow na ustawinie głowic

Mam pytanie czy jest jakiś nod który jest wstanie pobrać atrybut “current temperature” poniższej encji tak by można go było np dalej wykorzystać w automatyzacji. Szukałem opcji w nodzie “current state” ale on pobiera tylko stan encji a nie atrybut… może ktoś pomoże. A tak z drugiej strony to czy macie jakiegoś ciekawego flow w NR do sterowania temperatura na głowicy w oparciu o czujnik zewnetrzny w pokoju?
image

Ja do sterowania głowicą w NR póki co wymyśliłem taki prosty flow gdzie odczytuje temp w pokoju z czujnika i poźniej ustawiam głowice na 16 stopni czyli jest zamknieta lub gdy jest temp poniżej 21 stopni w pokoju to głowica jest ustawiana na 25 stopni czyli grzanie. Generalnie to się nawet nieźle sprawdza ale głowica 9-10 razy w ciągu doby się zamyka i otwiera co pewnie nie jest super dla baterii wiec szukam czegoś co by ładnie korygowało ustawinia głowicy względem temp na zewnętrznym czujniku. Poniżej mój obecny flow.
image

A nie myślałeś o ustawieniu normalnie w harmonogramie pracy odpowiednich temperatur ? Ustaw sobie odpowiedni offset i będzie działało całkiem nieźle. Ja mam tak ustawione i na razie z bateriami ok (fabryczne) od listopada kiedy zamontowałem wszystko działa.
image
wykres temperatury
image
wykres otwarcia zaworu. Harmonogram grzanie od 6:30 do 7:30 na 21 stopni , potem do 19:00 na 19:00 i od 19:00 do 22:00 na 21. I tak hula od listopada, poziom baterii cały czas wg HA naładowane. Offset ustawiłem wg. zewnętrznych temperatur na 1,5 stopnia i jest ok. image
jest zaniżony o ok. 0,5 stopnia bo termometr jest bliżej ściany zewnętrznej (normalnie w miejscu w którym chciałem jest wg. ustawień ±0.5 stopnia).

Ale możesz odczytać normalnie przez nod state

podaje aktualnie zmierzoną temperaturę przez głowicę jeśli wybierzesz encję temperatury w głowicy

udało mi sie w node “curent state” odczytać stan encji i widzę przez debug info ale jak teraz wyciągnąć wartość konkretnego atrybutu i przypisać do jakiejś zmiennej

Jak najedziesz kursorem na dany atrybut to zobaczysz po prawej stronie 3 kwadraciki. Pierwszy z nich jest opisany “copy path” to jest ścieżka do danej wartości danego atrybutu np. data.last_changed i podając np. w nodzie function zmienna = msg.data.last_changed masz jego wartość. W nodzie switch możesz kierować flow wykorzystując tę ścieżkę, w zależności od wartości atrybutu
image

super o to mi chodziło dzięki wielkie

@Formalgo @Krzysztof_Wargocki
mam podobną zagadkę, a że moja wiedza z Node Red jest na poziomie bliskie zero, więc nie mogę zrozumieć jak wyciągnąć danę z atrybutu. Chodzi mi o wskaźnik pm25.

Jak sprawdzam przez “current stare” to widzę tylko coś takiego
current state

A tego myku z data.last_changed już w ogóle nie ogarniam

Aby wyświetlić wszystkie wartości, w nodzie Debug, OUTPUT ustaw na (complete msg object)

1 Like

dzięki @Marek
Jednak dalej nie ogarnąłem tego w NR, za cienki jeszcze jestem. Na całe szczęście bardzo łatwo było to wyklikać w automatyzacji HA