Node Red mqtt in

Cześć
Czy może ktoś łopatologicznie wytłumaczyć jak pobrać np. wartość wilgotności z sensora za pomocą noda mqtt in?

W jaki sposób dane z tego czujnika tam się pojawiają (znaczy w mqtt)? …bo żeby pobrać trzeba je tam najpierw wpisać.

Nie wiem, chodzi mi o taki przepływ.

Masz uruchomiony broker Mqtt i z niego korzystasz?

Ale niepotrzebnie kombinujesz, bo da się taki przepływ zrobić na standardowych nodach.
Lepiej napisz co chcesz osiągnąć.

Dzięki za zainteresowanie. Mam uruchomiony broker MQTT i wszystko działa, a co chcę uzyskać. Chcę sterować automatycznie funkcją wietrzenia w rekuperatorze po wykryciu nagłego wzrostu wilgotności w kktórejś z dwóch łazienek. W łazienkach są oczywiście sensory temp + wilgotność. Nod histerezy chyba się nie nadaje bo latem i zimą wilgotność się zmienia więc ustawienie progów zadziałania nie ma sensu, chyba że jest jakaś inna opcja. Dlatego chciałem skorzystać z tego przepływu który wstawiłem, ale autor poza print screenem nie udostępnił przykładu przepływu.

Dokładnie co to jest?
Stan encji możesz pobrać za pomocą evet_state nie trzeba koniecznie mqtt.
Węzeł threshold jest słabo opisany i trzebay go potestować - czego oczekuje na wejściu.
Dochodzi jeszcze join…
Coś sklecę to załącze

cd… teraz tylko poprawnie ustawić join zgodnie z tym co oczekuje threshold
flows (63).json (2,5 KB)

Nie wiem jakiego czujnika używa autor, ale … węzeł wymaga dość częstego raportowania.

 Oczekiwanym sygnałem wejściowym jest poziom wilgotności w jednej lub większej liczbie stref, z częstotliwością około raz na minutę.

PS. Używam Aqary i takiej protezy…

To musisz przyznać, że ten przykład dla węzła tego nie zapewnia.
Wszystko zależy jak raportuje czujnik.

Można napędzać co1min inject a stany odczytywać curent_state.

Ja go nie używam, więc dla mnie jest OK, jeśli czujnik nie raportuje częściej, to jak w przykładzie można mu te dane zapewnić zmieniając odpowiednio czas w “inject”.

Czyli myślimy podobnie :slight_smile:
Tam jest jeszcze mowa aby msg zawierał unikatowy topic?..

Utwórz sensor trend. Popracuje trochę to w historii zobaczysz realne wartości.Na razie w NR tego nie ogarniesz.

Home Assistant

Czujnik przedstawia się w z2m jako TuYa ZG-227ZL ale takowy to to nie jest.

Tak to wyglada

Czujnik temperatury i wilgotności działa na zigbee więc dane lecą przez mqtt.

Zainstaluj sobie w HA taki dodatek lub na kompie osobny program.
Pozwoli Ci to trochę ogarnąć jak działa mqtt i odnaleźć gdzie (w jakim TOPIC) zapisuję się twoje dane.
Wtedy będziesz wiedział jak prawidłowo skonfigurować noda mqtt_in.
Szczegółów kolejny raz nie będę pisał - wszystko jest na forum.

Ok rozumiem. Nie wiedziałem który topic wyciągnąć z MQTT ,teraz już wyciągnąłem ale wygodniej łapać dane za pomocą event state, bo w przypadku użycia noda MQTT in trzeba by parsować jeszcze dane. Muszę rozpracować ten node threshold…
Jak by coś wam jeszcze do głowy przyszło to proszę piszcie . Dzięki za pomoc.