Node Red nie odpala Action, Invalid action format

Może macie pomysł, bo ja wymiekam. Coś się posypało i to jakaś głupota i nie wiem o co chodzi. Z jednej strony flow jest przycisk dajacy sygnał do działania. 4 przyciski, 12 akcji. To działa. Na switchu ładnie rozdziela komendy. Trafia na action i zawsze miałem toggle by włączać i wyłączać gniazdko. A po aktualizacji o 0.0.1 samego NR i w HA webhooka mam błąd
“InputError: Invalid action format: 2_single”
Ale niezależnie czy ustawie switch.on, switch.off to nie działa. Sprzętowo nic się nie zmieniło.

Błąd masz chyba przed samym action node, trudno jest coś wyczytać z jednego obrazka, wklej kod twojego flow.

To idzie ze switcha:


To nazwa generowana przez przycisk i na jej podstawie leci switch. Cały czas działało. Teraz musiałbym to wycinać?

Jest jakiś bubel w aktualizacjach HA NR i zależności action

Na wyjściu switch przed nodem action dodaj.

Screenshot - 05.10.2024 , 16_50_00

Błąd jest zapewne w node-red-contrib-home-assistant-websocket
więc trzeba czekać na poprawkę.

Przeglądając swoje flow, NR chyba się sam nie dostosował do nowego formatu action.

Screenshot - 05.10.2024 , 17_10_03

Trzeba na nowo dostosować wybierając z listy.

Faktycznie, z głośnikami też coś jest. U mnie błąd z tts:


To z tego flow co tu kiedyś było, że wyłącza odtwarzanie głośnika, daje komunikat i wznawia odtwarzanie.

Trzeba teraz tak ustawiać.

Coś się posypało i to jakaś głupota i nie wiem o co chodzi

A Spróbuj usunąć device i zostawić samo entity - to czasem pomaga.

u mnie zadziało zaznaczenie tego:

Faktycznie to działa. Taka pierdułka a człowiek szuka czy to baterie nie padły, czy sam przycisk sterujący, czy gniazdko.

Ponieważ nie śledzę aktualizacji trudno było mi się odnieść wcześniej do problemu.
Jednak za sprawą Moes knob i regulacja jasności - #9 przez artpc spróbuje wyjaśnić mechanizm.

Węzeł action (oraz inne) mogą działać na dwa sposoby: z parametrami wywołania wpisanymi do formularza lub parametrami przekazywanymi w wiadomości.
Drugi sposób jest po to aby dynamicznie za pomocą jednego węzła wywoływać różne akcje na różnych encjach.
Ptaszek Block input overrides jest po to aby dane z formularza były święte i aby nie dało ich się zmienić przypadkiem poprzez wiadomość.
Myślę, że to wcześniej działało było skutkiem błędu… który teraz został naprawiony :slight_smile:
Wcześniej aby była możliwość wykonania akcji zawartej w wiadomości było pozostawienie niewypełnionego pola, jeśli coś wpisane było to to ostatecznie obowiązywało.
msg.payload.action jest produktem węzła zigbee i po aktualizacji okazało się, że zawartość stała się niezgodna ze zbiorem dopuszczalnych wartości dla węzła action. Niefortunny zbieg okoliczności z nazwami.
Jak pisałem wcześniej, nie jestem w stanie odtworzyć teraz chronologii zmian.

Na 99% przyczyną była aktualizacja nodów zigbee - w efekcie czego zmieniła się ustawiene z action na complette.
Wystarczyło przywrócić… u mnie działa po “staremu” bez żadnych zmian.