Node-RED w Home Assistant

Witajcie, jestem nowy w świecie HA. Do tej pory Xiaomi bramka V3, oraz ich czujniki odkurzacz światło. Wszystko działa, można sterować pisać automatyzację ale to za mało i czasami muli. Sięgnąłem więc po HA i okazało się ponownie że można lepiej. Okazuje się że Node-RED powinien być celem.
Do tej pory zrobiłem tak;

  • zainstalowałem Dockera (niezbędny do bramki xiaomi)
  • Home Assistant
  • Xiaomi Gateway 3 integration for Home Assistant
    Wszystko działa, odczyt z czujników jest, urządzeniami można sterować, automatyzacja działa.
  • doinstalowałem Repozytorium Node-RED Companion w HACS,
  • dodałem integrację Node-RED Companion w konfiguracji i tu stanąłem
    Z filmów ynika że powinienem wybrać jakieś opcje w konfiguracji ale opcji wyboru nie było skutkiem czego nie mam Node-RED na pasku bocznym i nie mogę tego zrozumieć, pomozecie?

Node red instalujemy z zakładki Supervisor chyba ze masz HA bez Supervisor to wtedy nodered instalujesz z dockera.

jest tylko łącznikiem miedzy HA a NR

HA musisz zainstalować z :
Screenshot - 29.05.2021 , 01_54_48

Niby zainstalowałem i dalej jestem bezradny. Mogę wejść do Node-RED poprzez www, ale w HA nie wiem jak go wywołać. No nic to instalacja testowa, mam kopie karty i backup na dysku, więc mogę psuć do woli :laughing: podsuwajcie mi najbardziej szalone pomysły to je sprawdzę.

Przechwytywanie zawartości sieci Web_29-5-2021_143212_homeassistant.local
Musisz to zaznaczyć

Hej, niestety ja mam instalację na dockerze ze względu na Xiaomi Gateway 3

Xiaomi Gateway 3

urządzenia są fajne, ładnie działają, ale w samej aplikacji z budowaniem automatyzacji jest słabo.
Sięgnąłem więc po HA, a tu okazuje się że z Node-RED można lepiej tylko nie wiem jak go zainstalować w mojej wersji HA.

Tak wygląda mój pasek boczny.

Jestem świeży tak w Raspberrypi jak i w HA, jakoś sobie radzę ale to tak z częściowym zrozumieniem. Może ktoś bieglejszy pokaże w sposób łopatologiczny jak to zrobić? Wiem to trochę sępienie o cudzy czas ale…

Lepszego specjalisty od Node-REDa na forum niż @artpc ja nie znam :slight_smile:.

1 polubienie

Zainstalowałem NodeRED według Documentation : Node-RED. niby jest odpala się poprzez przeglądarkę i co dalej??? To w sumie dwa różne środowiska/programy. Niby ustawiłem autostart NodeREDa ale jak toto dodać do HA? No nic pokombinuję/poczytam.

https://forum.arturhome.pl/t/dodanie-serwera-ha-do-node-red/2118/4?u=artpc

1 polubienie

Jestem za cienki, za czorta nie mogę dojść skąd to okienko

Wyciągasz na panel jakikolwiek node

dwukrotnie klikasz na tym nodzie i otworzy Ci się okno z ustawieniami
klikasz na ołówek obok pola server

obraz

i masz to, co u przedmówcy powyżej…

1 polubienie

Hmmmm u mnie wygląda to tak

a tak po kliknięciu w ołówek

Co jest grane :thinking:

U mnie aby uzyskać to co proponujesz musze wyciągnąć na pulpit konkretny nod

a po kliknięciu w ołówek mam to

02

odbiega to od tego

https://forum.arturhome.pl/t/dodanie-serwera-ha-do-node-red/2118/4?u=artpc

Bo chyba masz zainstalowany inny pakiet w Node-Red. Jeśli chcesz by porady były kompatybilne z Twoim pakietem, to powinieneś mieć zainstalowany pakiet node-red-contrib-home-assistant-websocket

1 polubienie

:star_struck: :star_struck: :star_struck: :grin: Jest sukces Panowie. W Node-RED widzę swoje urządzenia, stąd mój wniosek że zobaczył serwer. Jest tylko jeden problem, Home Assistant nie widzi Node-RED. W Home Assistant w HACS dodałem Node-RED Companion, restart serwera HA. Kolejno w Konfiguracji - Intergacja i tu też dodałem Node-RED Companion. Niestety nie ma na nim nic co mogło by posłużyć konfiguracji i dodaniu do paska bocznego.
Node-RED kafelek

A wyglada on tak

@Farenza Twoje pytanie odbiega już od tematu tego wątku - Node-RED w Home Assistant, proponuje założyć nowy, ja na przykład “nie odpowiadam” na bardzo off-topicowe tematy :wink:.

Ok, popełniłem instalację HASIO i walczę z NODE-RED, jest tam konfiguracja;

credential_secret: xxxxxxxx
theme: default
http_node:
  username: ''
  password: ''
http_static:
  username: ''
  password: ''
ssl: true
certfile: fullchain.pem
keyfile: privkey.pem
require_ssl: false
system_packages: []
npm_packages: []
init_commands: []

Co ominąłem, że mam ciągle 502: Bad Gateway? username: ‘’ i password: ‘’ wpisywać tu? czy potem w dodatku?

O kurcze ruszyło :laughing:

Witam ponownie. Dotarł do mnie CC2531zigbee2mqtt z anteną zainstalowałem Zigbee2MQTT i teraz mogę zacząć się uczyć Node-RED. Mam pytanie, gdzie znajdę takie podstawy podstaw, wiecie dla lamerów w temacie, opisujące menu, jak się poruszać, co jest co, itp. Na obecną chwilę mam Node-Red w HA dodany serwer, w HA mam czujnik testowy Zigbee, ale za cholerę nie wiem jak go zobaczyć w Node-RED. Wiem sporo wymagam, na razie oglądam Szkolenia Artura, one sporo dają, ale są dla ludzi którzy już coś z tym robili i wiedzą z jakiego kierunku lecą kamienie. Ja nie wiem nic.

Np. z serii @artur - a https://youtube.com/playlist?list=PLsm0kGNeXdpFOBf3YRoLgiyCoPq6W7ZNt

@Farenza
Z tego co pamiętam jeśli chcesz żeby node-red był widoczny w bocznej karcie spróbuj tego.

Możesz dodać też inne usługi w ten sposób

Ok dzięki Waszym radom dodałem RN do paska bocznego, oraz dodałem do HA dwa urządzenia po Zigbee i HA je widzi, nawet zrobiłem automatykę, też działa.
W NR też widzę te urządzenie ale nie widzę czy coś robią. Jak sobie z tym poradzić, wiem co to debager i jak działa, ale jak do niego podłączyć wirtualny włącznik i czujnik ruchu, żeby coś zaobserwować?
Ok już mam :grin: Teraz tylko opanować pisanie automatyki.
PS Czy one muszą mieć takie dziwne nazwy?
(http://xxx.xxx.x.xx:8123/api/hassio_ingress/7C5bbdC5Gu5Dd8bHI_tMpsVGNFYos46HXin64M787Hg/#)binary_sensor.0x00158d00047d93ef_occupancy : msg :
Object { payload: “on”, data: object, topic: “binary_sensor.0x00158d00047d93…”, _msgid: “7f06fe1c.0ca22” }

W HA kliknij na nazwę twojego czujnika i zmień nazwę
Screenshot - 02.07.2021 , 22_06_14

Screenshot - 02.07.2021 , 22_05_50

Kliknij w zębatkę

Screenshot - 02.07.2021 , 22_08_11
zmień nazwę