Node-red wyłączenie światła jednym przyciskiem

Witajcie.
Czy jest jakiś nod - który pozwoli mi wyłączyć wszystkie punkty świetlne czy niestety musze wszystkie po kolei wymienić?

W HA tworzysz grupy encji:

a potem za jednym razem je wyłączasz, np. wywołując to z Node-REDa.

1 polubienie

W call service jak masz np turn_off to wypisz w entity_id wszystkie światła… i zadziała
np. light.lampka_salon1, light.lampka_salon2

1 polubienie

Super - dziękuje bardzo.

Super działa - raz trzeba przysiąść i zrobić ale potem … bajka - ok będzie to przy przycisku przy wyjściu - czy mogę tam dołożyć takie cudo coby mówiło które okno jest nie zamknięte albo że wszystkie są zamknięte?
Nie wiem kompletnie jak się zabrać za to żeby powiedział konkretnie co jest otwarte żeby nie biegać po całym domu

1 polubienie

Prośba o nie poruszanie wszystkiego w jednym wątku, zacząłeś od świateł, teraz pytasz o okna, co jeszcze będzie po drodze? :wink:.

Obejrzyj wszystkie filmy Artura to będziesz potrafił to zrobić :slight_smile:

Ja zobaczyłem wszystkie filmy @artur -a i nawet jeszcze raz na szybko poprzewijałem ale nic nie mogę dopasować żeby zrobić takie sprawdzenie - założę nowy temat

@marcinwojciesz to najprostsze rozwiązanie i takie są najlepsze ale wg mnie (każdy ma prawo mieć odmienne zdanie) mało “przyszłościowe”, dlaczego? Jeżeli moim celem jest wyłączenie wszystkich świateł w domu lub wszystkich świateł w danym pokoju to stosowanie grup jest bardziej elastyczne ponieważ w przypadku konieczności zmiany nazwy encji, dodania kolejnego światła (czyli rozbudowy oświetlenia) wystarczy dokonać jednej zmiany w danej grupie a istniejące automatyzacje (bezpośrednio w HA albo w Node-RED) nie wymagają żadnych zmian, po prostu działają :slight_smile:.
To samo dotyczy np. okien, zaczynałem od jednej encji czujnika otwarcia w grupie, potem dołożyłem kolejne czujniki (przewodowe) tylko do grupy a automatyzacje działały bez edycji tak jak wczesniej to sobie zaplanowałem.

Ja akurat tak nie robię, każde urządzenie mam jako osobny nod żeby widzieć od razu co tam jest,
I ja dodam sobie w 13 sekund nowy nod, a Ty musisz restartowac ha :slight_smile:

Bawię się teraz grupami. Fakt można sobie zrobić przecież kilka grup. To rozwiązanie też jest ŚWIETNE.
Bardzo Panowie dziękuje.
z oknami jeszcze nic nie wymyśliłem - może jutro jak będzie chwila. Widzę, że kolega Adam ruszył nowy wątek.

Oczywiście, że nie muszę :slight_smile:, po takich odpowiedziach widać, kto czego więcej używa -Ty całą automatyzację robisz w Node-RED a HA wykorzystujesz tylko do integracji i prezentacji danych, każdy sposób jest dobry.
Od dobrych paru wersji HA, możesz już wczytać grupy bez restartu HA, sprawdź opcje w Ponowne wczytanie konfiguracji YAML

Tak to prawda jest w opcjach “KONFIGURACJI” - “Ponowne wczytanie konfiguracji YAML” do wyboru do koloru co chcesz możesz wczytać.
Ja osobiście w tej chwili robię tak jak mówi @macek Ha do pokazywania a wszystko w nod-red. Ten układ w tej chwili mi się sprawdza. Niestety nie wszystko jeszcze kumam. Ale powoli…

Ja opisywałem jak robi @bartik22, osobiście nie miałem okazji zacząć bawić się Node-RED z powodu permanentnego braku czasu.

@macek nie pisz głośno takich rzeczy bo ja wszystko czytam :smiley: :smiley: :smiley:

@artur wiem, zawsze “ktoś” patrzy i czuwa :smile:, dlatego staram się być grzecznym.

1 polubienie