Node trigger - jak się używa

Taka automatyzacja
Node state - sprawdza czy oczyszczacz włączony czy wyłączony
Jeśli wyłączony to sprawdza czy poziom PM2.5 większy niż i jeśli tak to włącza oczyszczacz

Rozumiem, że między muszę wstawić node trigger, żeby co chwila sprawdzał czy oczyszczacz jest ON czy OFF??
obraz

Wpierw sprawdzaj sobie warunek PM2.5, użyj poll state node

Ustaw sobie czas sprawdzania stanu PM2.5 i warunek If Stae is >
Za tym nodem dodaj current state node


a po nim call service
Screenshot - 22.11.2021 , 18_51_03

1 polubienie

a widzisz, zawsze kombinowałem od drugiej strony.
Pytanie, czy jak zamiast pole state node użyje get entities node będzie ok?? Dane na temat poziomu pm2.5 mam w atrybutach encji. Czy lepiej potrzebne atrybuty zamienić na encje i na ich podstawie bazować??

Tak tez możesz, nigdy tego nie używałem, tylko przed musisz sobie dodać inject node z zakresem czasu w jakim ma być sprawdzany stan .

Screenshot - 22.11.2021 , 21_17_55

2 polubienia

celem nauki skorzystałem z twojej pomocy i użyłem nodów poll state, current state do modyfikacji innej automatyzacji, która wygląda tak


polega ona na tym, że podłączam telefon do ładowania, włączam gniazdko, z tego faktu, że gniazdko (zigbee) potrzebuje trochę czasu zanim będzie wiedzieć, że coś się ładuje, czekam minutę i sprawdzam czy sensor power jest =0 i jak jest 0 to gniazdko się wyłącza a jak nie to po minucie wraca i znowu sprawdza czy sensor power =0 itd. Zrobiłem jak potrafiłem ale grunt, że działa.

Za pomocą twoich wskazówek przerobiłem powyższą automatyzację i na początku sprawdzam, czy power=0 (co 30 sek). Problem pojawił się jednak taki, że jak np podłaczam telefon i właczam gniazdko i trafię na koniec odliczania 30 sek to gniazdko nie zdąży dostać info, że sensor.power >0 i się wyłacza. Więc wydumałem coś takiego

Pytanie moje, czy da rade to jakoś bardziej profesjonalnie ogarnąć mniejszą ilością nodów??

Wprawdzie nie używam NR ale… ja to sprawdzam poprzez encję poboru prądu ( a nie sprawdzam czy telefon sie ładuje ).
Jak nie ma poboru to nara i gniazdko się ma wyłączyć.
Jak pobór jest to wtedy już samo HA sprawdza czy telefon się naładował do 90 % a jak tak to wyłącz.
Nie wiem czy Ci to pomoże ( niż takie pstrykanie jest włączone czy nie ).

Tak jak piszesz, przez pojęcie telefon się ładuje mam na myśli encję poboru prądu. Też mam zrobioną automatyzację, że po naładowaniu do 90% gniazdko się wyłącza. Tu chodzi o taki przypadek, że w trakcie ładowanie odpinam telefon (np przy 50%) i wtedy jak pobór prądu spada do 0 to ma się gniazdko wyłączyć. I tutaj powstaje problem przy włączaniu gniazdka, bo potrzebuje ono czasu aby zaraportować pobór prądu. Nie dzieje to się od razu tylko potrzebuje dobrych parę sekund u mnie.

To jeżeli wpiąłeś ten sam telefon to badaj czy on się ładuje lub wstaw opóźnienie np 10 minut i jak nie wepniesz z powrotem to wtedy wyłącz.