NodeRed->HomeAssistant

Cześć. Szukam pomocy w zakresie przekazywania danych z NR do HA. Zbieram dane z urządzeń w NR i chcę prezentować je na dasboardzie HA. Całość powiązań pomiędzy NR i HA mam skonfigurowane i pojedynczą wartość udaje mi się przekazać do HA przy pomocy noda entity. Niestety nie wiem jak jednocześnie przekazywać cały zestaw odczytanych wartości, jakiego noda użyć i w jaki sposób będę to miał to dostępne w HA. Wydaje mi się, że najlepiej gdyby było to urządzenie i zestaw powiązanych z nim encji. Nie mogę też zrozumieć jak działają nody webhook i API. Może mógłbym je wykorzystać. Proszę o jakieś wskazówki, poradniki itp. itd.

Patrzyłeś tutaj?

generalnie nie ma jakiegoś jednego idealnego sposobu na przekazywanie danych do HA to wszystko zależy od tego jakie dane, do czego i gdzie chcesz je umieścić sposobów jest kilka.
Możesz podać jakieś dokładniejsze informacje co chcesz uzyskać?
Na przykład ja do przekazania listy komunikatów o alarmach z NR do Ha używam encji listy.
Może jakiś przykładowy swój proces wyeksportuj. Będę mógł wtedy coś mądrzejszego doradzić.

Nie wiem w jaki sposób dane mogą być dostępne w HA. Dla urządzenia z którego pobieram dane, w HA nie mam encji. Dla mojego urządzenia nie ma w HA integracji. Zastanawiam się czy można stworzyć encje ręcznie, samodzielnie i je potem aktualizować. Nie bardzo jeszcze rozumiem koncept HA. Przykładowo chcę wyświetlić i aktualizować na karcie w HA dane z mojego routera, które są pobierane w NR.

Tworzenie całej encji bez integracji z HA nie jest dobrym rozwiązaniem bo trochę łamie logikę i sens istnienia HA. Jak chcesz używając do integracji NR to po co Tobie HA? To możesz od razu dane wystawiać na jakiejś stronie używając nodu do http.

Generalnie HA powinien być takim hubem który łączy ze sobą wszystkie urządzenia, a NR załatwia tylko jakąś dodatkową komunikację między nimi czy umożliwia na wykonywanie automatyzacji w stylu zmiana w jednym urządzeniu powoduje zmianę w drugim.

Oczywiście jak bardzo chcesz możesz generować sztucznie encje w HA przy użyciu nodu encji i lub API. tu masz film gdzie używam nodu API do modyfikacji encji w HA

Możesz też tworzyć encje kilku typów (zakres ograniczony) bezpośrednio w HA bez konieczności wiązania ich z urządzeniem (nazywa się to “pomocnicy” w sekcji konfiguracji)

Jednak tak jak mówię to słabe rozwiązanie bo restart HA spowoduje utratę tych informacji, a do tego wykorzystujesz wtedy HA jako front do wyświetlania danych, a do tego znajdziesz 10 innych mądrzejszych rozwiązań.

Więc podsumowując jak chcesz wyświetlić dane z routera w HA to zintegruj router z HA. Natomiast jak chcesz aby po przekroczeniu pewnej ilości danych na routerze włączyło się pranie to użyj do takiej automatyzacji NR. Oczywiście o ile pralka też będzie zintegrowana z HA :smiley:

Rozumiem, że jeśli dla przykładowego routera nie ma w HA gotowej integracji to koniec zabawy w tym zakresie?

Nie do końca wtedy możesz ratować się NR ale chodzi o to aby to był wyjątek nie reguła :smiley:

Więc pojedyncze dane z niektórych urządzeń można oczywiście przesyłać trzeba wykorzystać moc obu systemów jednak z nastawieniem, że to HA jest tym który zarządza urządzeniami bo taka jest jego rola.

Fajnie by było wiedzieć do czego chcesz tego użyć, bo każdy ma inne pomysły i potrzeby :slight_smile:

Ja pracuje nad integracją Lan Cotrolera (LM2.5) z HA by sterować za jego pomocą systemem centralnego ogrzewania w domu wg. mojego pomysłu.
Jako że jestem początkujący posiłkuje się tym co do tej pory nauczyłem się od @artur 'a i @rafkan 'a i pozostałych członkach forum. Czasem czymś z sieci…

Moja integracja w RN obecnie polega na pobieraniu danych w postaci pliku XML z urządzenia LM2.5 będącego w sieci lokalnej, prezentowaniu i rejestracji historii wybranych parametrów w panelu HA - za pośrednictwem “Pomocników”.
Docelowo Proces (Flow) RN będzie sterował tym Lan Kontrolerem, a on elementami wykonawczymi dla systemu centralnego ogrzewania.

Dzięki integracji z HA zyskałem możliwość nie tylko dostępu do danych z dowolnego miejsca w sieci, ale również mogę nim sterować oraz generować automatyczne powiadomienia o zdarzeniach krytycznych czy innych jakie mi tylko przyjdą do głowy.

Tak to obecnie się prezentuje w panelu:


a tak w NR:

Nawiązałem tutaj do Twojego tematu bo widzę, że chcesz wykorzystać podobny do mojego mechanizm.

Myślę, że Twoje rozwiązanie byłoby mi pomocne. Niestety nie wiem co to “pomocnicy” i jak to skonfigurować i wykorzystać. Proszę o jakieś wyjaśnienie lub wskazówki , gdzie mogę coś znaleźć na ten temat w sieci. W moim przypadku chciałbym prezentować na dashboardzie HA dane, które pobieram z routera przy pomocy API w NR. Niestety nie wiem jak przekazać z NR do HA zestaw tych danych. Aktualizacja danych byłaby robiona przez NR, taki przynajmniej mam plan. Chodzi o router Mikrotika. Co prawda w HA są 2 integracje dla tych urządzeń ale nie dostarczają danych, o które mi chodzi. Poza tym te integracje tworzą kupe niepotrzebnych mi encji i robią w systemie bałagan. Nie cierpię systemów gdzie rzeczy robią się automagicznie, lubię wiedzieć co i dlaczego się dzieje w systemie i sam większość konfigurować. Dlatego m.im. gdzie mogę to omijam Windowsa i od prawie 25 lat używam systemów unixowych. Patrzyłem, że w HA mógłbym jeszcze wykorzystać integracje SNMP ale z kolei Mikrotik nie wszystko przez tą usługę prezentuje. Proszę o bardziej szczegółowe info jak to rozwiązałeś u siebie.

EDIT: Pomocników już w miarę ogarniam. Co to za nody z literą “i” w okręgu?
Czy to “current state” ze zmienioną ikoną? Mógłbyś przesłać ten flow.

Film dużo pomógł w kwestii pomocników, dzięki. Lecz nie bardzo rozumiem co to "encja listy " i jak tą listę przekazujesz do HA. Możesz wyjaśnić?

I to:


encja która pobiera wartości encji z HA do NR

tak wygląda ona u mnie:


dana jest zapisywana w zmiennej Flow - czyli globalnej wartości do której mogą mieć dostęp wszystkie encje dla karty procesu (Flow) - nie wiem jak to po ludzku napisać.
Zachęcam do śledzenia tego tematu, tam opisze wszystko krok po kroku