Nowa instalacja elektryczna - wybór urządzeń do sterowania oświetleniem

Cześć, proszę o komentarz. Projektuję właśnie nową instalację w mieszkaniu, w którym rozpocząłem właśnie remont. Zastanawiam się nad stabilnym rozwiązaniem - gdzie oświetleniem można zawsze sterować z fizycznych przycisków - niezależnie od dostępności HA, node-red, zigbe2mqtt, itd.
rozwiązanie 1
urządzenie sterujące nad sufitem podwieszanym (lub w puszce łącznika), beznapięciowe podłączenie modułu do monostabilnego łącznika (lub schodowego do sterowania z dwóch miejsc), instalacja dowolnego łącznika
zalety: dobór dowolnego łącznika do włączania oświetlenia, najlepiej zgodnego z wyglądem gniazdek 230V; wady: trudny dostęp w razie awarii (blisko klapek rewizyjnych w suficie lub głębokiej/podwójnej puszce)
rozwiązanie 2
wykorzystanie gotowych przełączników wifi/zigbee (np Tuya T578 albo T598)
zalety: seria KT wygląda dość ładnie, nawet jak nie będzie zgodności z gniazdkami; wady: cenowo chyba wyjdzie drożej, pewnie trzeba będzie poprowadzić trochę więcej kabla, nie wiem czy działa stabilnie na z2m
rozwiązanie 3:
jakiś sterownik w rozdzielnicy? może beaglebone https://youtu.be/_EIppBDZWvk
wady: dużo więcej przewodu do położenia (osobno na każdy sterowany obwód), brak mesh zigbee, pewnie z konfiguracją będzie sporo zabawy; zalety: ?? stabilność, dostępność do sterownika?

raczej rozwiązania 3 nie będę realizował, ale chętnie poczytam Wasze opinie.

Moge tylko powiedzieć opinie jak mam u mnie, wszędzie wsadzone sonoff mini wifi z wgraną tasmotą, pod normalne łączniki, puszki sa standardowe, nie głębokie. Działa bezawaryjnie, działa niezależnie, w razie awarii itp. kwestia 5min tylko przełożenia przewodów do łącznika… 30zł i jest smart. Czego chcieć więcej?

1 Like

2 posty zostały podzielonye na nowy temat: Sonoff MINIRM (Matter)